• Посилання скопійовано

Передача долга от третьего лица на предприятие: нюансы учета

Каков порядок оформления в бухгалтерском и налоговом учете передачи долга от третьего лица на предприятие? Предприятие на общей системе налогообложения.

Вопрос учета передачи долга от третьего лица на предприятие неоднократно освещался на страницах нашего издания. Прочитать об этом можно, например, здесь >>> або здесь >>>.

Саму такую операцию называют по-разному. И передачей долга, и переводом долга, и заменой кредитора, и цессией (факторингом).  

В бухгалтерском учете такая операция отражается тоже по-разному, в зависимости от того, как возник долг и какие обязательства на себя взял должник, и стороны передачи долга. 

Рассмотрим наиболее распространенную ситуацию. Предприятие-резидент отгрузило товар покупателю. Покупатель нарушает сроки оплаты, и продавец решает передать образовавшуюся дебиторскую задолженность третьему лицу, также предприятию-резиденту.

В бухучете у предприятия-продавца эта операция отразится так (суммы условны):

№п/п

Содержание хозяйственной операции

Бухгалтерский учет

Сумма, грн

Д-т

К-т

1.

Проданы (переданы) права требования долга

377

69

220000,00

2.

Списана задолженность

949

361

220000,00

3.

Получена компенсация от третьего лица (если передача долга была оплатной)

69
311

712
377

220000,00

4.

Начислены и оплачены услуги третьего лица (если передача долга происходит по договору факторинга)

952
377

377

311

15400,00
15400,00

В налоговом учете у предприятия-продавца такая операция дополнительно не отражается – НДС по ней не возникает (поскольку предметом договора является денежный долг), и корректировка финрезультата по таким операциям не предусмотрена. 

В бухучете у предприятия-третьего лица эта операция отразится так (суммы условны): 

№п/п

Содержание хозяйственной операции

Бухгалтерский учет

Сумма, грн

Д-т

К-т

1.

Получено право требования долга по договору

377

685

220000,00

2.

Перечислена компенсация по договору за передачу долга (если он передается не безоплатно)

685

311

220000,00

3.

Оприходована оплата товара от должника


311


377

220000,00

4.

Начислены и оплачены услуги третьего лица (если передача долга происходит по договору факторинга)

311
377

377

712

15400,00
15400,00

В налоговом учете у предприятия-третьего лица такая операция дополнительно не отражается – НДС по ней не возникает (поскольку предметом договора является денежный долг), и корректировка финрезультата по таким операциям не предусмотрена.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518