• Посилання скопійовано

Переробка давальницької сировини: відображення у бухобліку

Як в бухобліку юридичної особи відобразити передачу давальницької сировини, оприбуткування товару від єдинника та реалізацію отриманого товару іншій юридичній особі?

Запитання: Юридична особа на загальній системі оподаткування заключила договір підряду з ФОП на другій групі єдиного податку на виробництво комплектуючих виробів для металургійного обладнання з давальницького матеріалу. /КВЕД 29.51/. Виготовлений товар буде реалізовано згідно накладної. Вартість давальницької сировини складає 10 000 грн. Вартість вироблених єдинником комплектуючих - 20 000 грн без вартості сировини. Вартість товару за яку юридична особа буде реалізовувати іншій юридичній особі товар - 40 000грн. Як в бухобліку юридичної особи відобразити передачу давальницької сировини, оприбуткування товару від єдинника та реалізацію отриманого товару іншій юридичній особі? Як в бухобліку списати давальницьку сировину після отримання товару від єдинника?

Відповідь: У замовника, тобто у Вас, операції з давальницькою сировиною складається з трьох основних етапів:

• передача сировини на переробку виконавцю;

• отримання від виконавця готової продукції (напівфабрикату);

• оплата послуг виконавця з переробки.


Для обліку сировини, переданої в переробку, Інструкцією №291 передбачено субрахунок 206 «Матеріали, передані в переробку». На цьому субрахунку обліковуються матеріали, передані в переробку на сторону і надалі включаються до собівартості виготовлених з них виробів. Витрати на переробку матеріалів, оплачені стороннім організаціям, відображаються безпосередньо за дебетом рахунків, на яких ведеться облік виробів, що отримані з переробки. Аналітичний облік матеріалів, переданих у переробку, повинен забезпечити інформацію про підприємства-переробники і контроль за операціями з переробки і відповідними витратами. Передача матеріалів у переробку відбивається тільки на субрахунках 2 класу «Запаси». Оскільки в питанні Ви ведете мову про товари, то в даному випадку потрібно використовувати рахунок 28 «Товари».

Передача сировини від замовника виконавцю (переробнику) оформляється накладною-вимогою на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів (ф. №М-11, затверджена наказом №193). При цьому в рядку «підстава» слід вказати, що сировина (матеріали) передано на переробку на давальницьких умовах, а також номер і дату договору на переробку давальницької сировини. Обов'язково зазначаються найменування, кількість переданого сировини, загальна сума за накладною. Для отримання сировини в переробку виконавець може видавати замовнику довіреність. 

Тут треба зазначити, що при передачі давальницької сировини податкові зобов’язання з ПДВ у Вас не виникає, оскільки відповідно до пп. «А» п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції з поставки товарів. Згідно з пп. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу поставкою товарів є передача права на розпоряджання товарами як власника. Передача сировини в рамках договору на його переробку не передбачає передачу права власності (користування або розпорядження) на такі товари іншій особі. Отже, передача давальницької сировини виконавцю і одержання від нього виготовленої продукції не передбачають будь-яких податкових наслідків з ПДВ.

Передача виконаної готової продукції (напівфабрикату), отриманої в результаті переробки сировини, від виконавця замовнику також оформляється накладною на відпуск, в якій зазначаються її найменування, кількість, ціна і загальна вартість. Виконавець складає акт про витрачання давальницьких матеріалів за формою, аналогічною ф. №М-23, затвердженою наказом №193, в якій зазначаються найменування, кількість і загальна вартість сировини, витраченої при переробці. Приймання-передача результатів робіт з переробки давальницької сировини оформляється актом виконаних робіт із зазначенням обсягу виконаних робіт, їхньої вартості.

В бухгалтерському обліку проведення (враховуючи приклад, наведений Вами у питанні) можуть виглядати наступним чином:

№п/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума

Дт

Кт

1.

Передано сировину для переробки згідно з накладною

206

201

10000

2.

Відображено витрати по послугах з переробки давальницької сировини у складі собівартості товарів згідно з оформленим актом приймання-здачі виконаних робіт

28

631 (685)

20000

3.

Списано у собівартість товарів вартість переданої у переробку сировини

28

206

10000

4.

Сплачено за послуги з переробки давальницької сировини

631 (685)

311 (301)

20000

5.

Відвантажено товари іншій юридичній особі

361

702

40000

6.

Відображено ПДВ

702

641

6666,67

7.

Списано собівартість реалізованого товару 

902

28

30000

8.

Сформовано фінансовий результат від продажу товару

791

902

30000

702

791

33333,33

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1119
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:0468
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528