• Посилання скопійовано

Кредит-нота: відображаємо у податковому та бухгалтерському обліку

Постачальник поставив частину неякісного товару. Йому виставили кредит-ноту. Який податковий та бухгалтерський облік?

Визначення терміну “кредит-нота” у вітчизняному законодавстві немає. За своєю суттю, це розрахунковий документ, в якому міститься повідомлення, яке направляється однією стороною договора (постачальником) про запис у кредит рахунку певної суми через настання обставини, що створює у іншої сторони (покупця) право вимоги цієї суми. На практиці, як правило складається додатокова угода, лист від контрагента та акт про дефекти товару. Фактично за таких дій наступає момент зменшення заборгованості перед постачальником та зміна суми компенсації товару.


На практиці якщо покупець отримує кредит-ноту виникає питання: чи потрібно коригувати первісну вартість товару? Якщо зменшення ціни пов'язано з дефектом товару, і постачальник це підтверджує, на погляд автора слід відкоригувати вартість такого товару, кредитується субрахунок 28 (див. зразок бухгалтерських проведень нижче).

Також потрібно врахувати, що монетарні статті балансу в іноземній валюті (заборгованість перед постачальником) відповідно до П(С)БО 21 перераховують на дату балансу та на дату здійснення госпоперації. А це означає, що на дату отримання кредит-ноти (повідомлення) про зменшення заборгованості можуть виникати курсові різниці у складі інших операційних доходів або витрат (субрахунок 714 або субрахунок 945). 

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ прибуток із джерелом походження з України та за її межами, визначається за фінрезультатом визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, який може коригуватись на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ. Але навіть і ті платники податку на прибуток, які зобов'язані чи за власним бажанням здійснюють коригування, за умов ситуації, що аналізується коригувань не здійснюють. 

Що стосується питання ПДВ на погляд автора, підстав коригувати ПК, який був сплачений на митниці під час ввезення товару не має. Адже податок сплачувався із митної вартості товару і отримання кредит-ноти на це не впливає. Існує хибна думка, що платнику ПДВ потрібно врахувати норми пп. “г” п. 198.5 ПКУ, відповідно нарахувати ПЗ з ПДВ. Зауважимо, що підстав для цього не має, якщо товар (навіть з дефектами) буде використовуватись в госпдіяльності платника. 

 

 

Господарська операція*

Бухгалтерський облік

Фінансовий результат

Д-т

К-т

збільшення

зменшення

1.

Отримано товар

28

632

-

-

2.

Складено акт про дефекти товару

374

28

-

-

3.

Отримано кредит-ноту

632

374

-

-

* митне оформлення товару не розглядається

 

 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202525
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202550
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025131
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517