Відповідно до ст. 1 Закону про авторське право і суміжні права, веб-сайт - сукупність даних, електронної (цифрової) інформації, зокрема об’єктів авторського права та/або суміжних прав тощо, пов’язаних між собою і структурованих у межах адреси веб-сайту та/або облікового запису власника такого веб-сайту, доступ до яких здійснюється через адресу в мережі Інтернет, що може складатися з доменного імені, записів про каталоги або виклики та/або числової адреси за Інтернет-протоколом.
Своєю чергою, власник веб-сайту - особа, яка є володільцем облікового запису та встановлює порядок і умови використання веб-сайту. За відсутності доказів іншого, власником веб-сайту вважається реєстрант відповідного доменного імені, за яким здійснюється доступ до веб-сайту, та/або отримувач послуг хостингу (див. ст. 1 Закону про авторське право).
Тож фактично ФОП отримує у власність об’єкт авторського права сайт і мобільний додаток (див. ст. 6 Закону про авторське право і суміжні права).
Потрібно проаналізувати також умови договору та вірогідніше всього ФОП отримав активи, які мають всі ознаки нематеріального, зокрема:
- не мають матеріальної форми та можуть бути ідентифіковані (див. пп. 4 НП(С)БО 8);
- у майбутньому ФОП може одержати економічні вигоди від використання;
- вартість активів може бути достовірно визначена (див. пп. 6 НП(С)БО 8).
Звертаємо увагу, при ідентифікації активу як нематеріального ми орієнтуємося на положення НП(С)БО 8. Адже ПКУ не містить визначення терміну «нематеріальний актив».
Відповідно до пп. 177.4.5 ПКУ, витрати на придбання нематеріальних активів, які використовуються підприємцем у господарській діяльності не включаються до складу витрат. Зменшити об'єкт оподаткування за рахунок такого придбання не вийде. Проте за власним бажанням підприємець може включити до складу витрат амортизаційні відрахування (див. пп. 177.4.6 ПКУ).
Якщо підприємець виявив бажання відносити до витрат амортизаційні відрахування, то:
- ведеться окремий облік витрат;
- амортизації підлягають лише активи, які відповідають визначенню «нематеріальні активи»;
- витрати на придбання чи самостійне виготовлення підтверджено документально (договір, акт, рахунок);
- розрахунок амортизації здійснюється із застосуванням прямолінійного методу (див. пп. 177.4.7 ПКУ);
- строк корисного використання встановлюється відповідно до правовстановлюючого документа, але не менш як два роки (див. пп. 177.4.9 ПКУ);
- нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому об'єкт став придатним для корисного використання (IПК ДПСУ від 05.05.2021 р. №1823/IПК/99-00-04-03-03-06).
Облік амортизаційних відрахувань за бажанням платника ведеться окремо за кожним об’єктом та розраховується відповідно до встановленої форми згідно з додатком до типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями.
Типову форму, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядок ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат, фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджено наказом Мінфіну від 13.05.2021 №261.
У графі 4 додатку до типової форми зазначаються реквізити документа, який підтверджує факт придбання нематеріальних активів. Такими документами можуть бути акт приймання-передачі, акт приймання-здачі, фіскальний чек, вантажно-митна декларація, видаткова накладна та інші первинні документи, що підтверджують придбання нематеріальних активів.
У графі 5 додатку до типової форми зазначаються реквізити документа, який підтверджує, що об’єкт нематеріальних активів став придатним для корисного використання (експлуатації). Таким документом, зокрема, може бути акт введення в експлуатацію. Даний акт складається у довільній формі.
Звертаємо увагу, що амортизувати ФОП може саме придбані нематеріальні активи. Тож якщо ФОП самостійно створює (в тому числі із залученням сторонніх осіб) нематеріальний актив, то амортизувати він його не зможе.
Висновок:
- В загальному порядку ФОП не має права зменшувати оподатковуваний дохід на суму витрат на придбання нематеріального активу. Натомість за дотримання умов може амортизувати ці витрати протягом встановленого строку;
- Облік амортизації придбаних нематеріальних активів ФОП веде окремо за кожним об’єктом у додатку до типової форми обліку доходів і витрат, із зазначенням документів про придбання (акт приймання-передачі, акт приймання-здачі та інші) та введення в експлуатацію (акт введення в експлуатацію);
- Якщо ФОП самостійно створює (в тому числі із залученням сторонніх осіб) нематеріальні активи (відповідно умови сайт та мобільний додаток), то амортизації вони не підлягають і відповідно у витрати не включаються.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити