• Посилання скопійовано

Виплати приватному виконавцю за постановою про стягнення з працівника: облік та оподаткування

Як підприємству відобразити в Додатку 4ДФ суми, утримані з зарплати працівника на підставі постанови приватного виконавця та перераховані йому, якщо приватний виконавець відмовився надати довідку за ф. №34-ОПП? Чи потрібно утримувати ПДФО та ВЗ з цих виплат?

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону №1404, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) і в передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом №1403).

Приватний виконавець є суб'єктом незалежної професійної діяльності (ч. 2 ст. 16 Закону №1404). 

Відповідно до пп. 14.1.226 ПКУ, самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи, зокрема приватних виконавців за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем (за виключенням випадку, передбаченого пп. 65.9 ПКУ) та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

За вчинення виконавчих дій приватному виконавцю сплачується винагорода (ч. 1 ст. 31 Закону №1403).

Основна винагорода приватного виконавця, що встановлюється у відсотках, стягується з боржника разом із сумою, що підлягає стягненню за виконавчим документом (ч. 4 ст. 31 Закону №1403).

Згідно з ст. 44 Закону №1404 та ст. 32 Закону №1403 приватний виконавець уповноважений зберігати кошти, цінні папери або інші цінності, що вилучаються у боржника за результатами вчинення виконавчих дій, для подальшої їх передачі стягувачу. Приватний виконавець для здійснення діяльності зобов'язаний відкрити в державному банку окремі рахунки для:

1) обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів у національній та іноземній валютах та їх виплати стягувачам;

2) зарахування коштів виконавчого провадження;

3) зарахування винагороди.

Підприємство виступає податковим агентом щодо оподатковуваних сум (пп. 168.1.1 ПКУ). Проте, для особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, це застосовується не завжди. Тож, при виплаті доходів такій особі ПДФО та ВЗ не утримується в разі надання такою фізичною особою копії довідки про взяття її на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність (пп. 178.5 ПКУ).

Форма довідки №34-ОПП наведена в додатку 2 до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. №1588.

Тобто, оподатковуваним доходом приватного виконавця є сукупний чистий дохід, який він розраховує самостійно (пп. 178.3 ПКУ).

Враховуючи зазначене та за умови надання фізичною особою копії довідки за форми №34-ОПП підприємство під час нарахування (виплати) доходів приватному виконавцю повинне відобразити такий дохід в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за ознакою доходу "157" без утримання податку на доходи у джерела виплати. Якщо приватний виконавець не надасть зазначену довідку, то доведеться утримати ПДФО та ВЗ як з доходу, перерахованого звичайній фізособі.

Висновок: У додатку №4ДФ дохід, виплачений приватному виконавцеві, зазначають з ознакою доходу «157» без утримання ПДФО і ВЗ у джерела виплати, за умови надання довідки №34-ОПП. Якщо приватний виконавець не надав копію довідки за формою №34-ОПП, доведеться утримати ПДФО і ВЗ як із доходу звичайної фізичної особи.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Людмила Марченко

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Враховуємо первинку після перевірки: нюанси обліку
    ДПС було проведено перевірку за 2024 р. та виявлено відсутність оригіналів первинних документів щодо послуг (рахунок 63, 68). Витрати було знято і, відповідно, проведено виправлення в обліку. У поточному періоді ТОВ отримало оригінали документів за 2024 р. Як відобразити дану операцію в обліку?
    Сьогодні 15:2450
  • Облік та документація при будівництві СЕС з давальницьких матеріалів
    Які документи необхідно оформити та які бухгалтерські проведення слід зробити замовнику та виконавцю під час будівництва сонячної електростанції (СЕС), якщо замовник передає виконавцю матеріали та обладнання? Як правильно обліковувати збудовану СЕС на балансі замовника?
    Сьогодні 13:0717
  • Поворотна фіндопомога при оплаті третьою особою: нюанси обліку
    На рахунок фермерського господарства (платника ЄП ІІІ групи) надійшла поворотна фінопомога за договором з Хоменком Ігорем. Фактично платіж здійснила керівник ФГ Хоменко Тетяна, але у призначенні платежу вказала: «Фіндопомога від Хоменка Ігора згідно з договором». Як правильно обліковувати цю операцію: на кого оформити борг? Чи включати до доходу та чи сплачувати єдиний податок із суми 3400 грн?
    Сьогодні 10:0985
  • Продаж та монтаж сонячних панелей: облік та податки
    ТОВ на загальній системі та платник ПДВ планує займатися продажем та монтажем сонячних панелей. Як правильно відображати в бухобліку та оподатковувати операції з продажу та монтажу, в тому числі, коли покупець для оплати залучає банківський кредит і кошти надходять від банку?
    18.07.202530
  • Списання знищених товарів внаслідок війни: облік та оподаткування
    Які податкові наслідки з ПДВ та податку на прибуток виникають у підприємства при списанні товарних запасів, повністю знищених 10.06.2025 р. внаслідок пожежі через військову агресію РФ, та в якому звітному періоді можна відобразити ці втрати у складі витрат, маючи Акт про пожежу від ДСНС та інші докази, включаючи матеріали проведеної інвентаризації 10.06.2025 р.?
    18.07.2025431