• Посилання скопійовано

Грант на виробництво комп'ютерної гри: як відобразити в обліку?

ТОВ - резидент Дія Сіті, платник ПНВК, отримало грант від міжнародної компанії на виробництво комп'ютерної гри. Як відобразити в обліку? Чи потрібно оподатковувати?

Для резидента Дія Сіті, який є платником податку на виведений капітал (ПНВК), отримання гранту має свої особливості в оподаткуванні та бухгалтерському обліку. Розглянемо ключові аспекти.

 

Оподаткування отриманого гранту

Податок на виведений капітал (ПНВК)

За загальним правилом, для резидентів Дія Сіті, які обрали сплату ПНВК, сам факт отримання гранту не призводить до виникнення об'єкта оподаткування ПНВК. Однак, якщо кошти гранту будуть використані на операції, які є об'єктом оподаткування ПНВК (наприклад, виплата дивідендів, відсотків, надання фінансової допомоги неплатнику ПНВК тощо), то такі операції підлягатимуть оподаткуванню ПНВК.

 

Податок на додану вартість (ПДВ)

Отримання грошових коштів у вигляді гранту не є операцією з постачання товарів/послуг, тому об'єкта оподаткування ПДВ за такою операцією не виникає. Проте, якщо за рахунок грантових коштів будуть придбаватися товари/послуги з ПДВ, то суми ПДВ, сплачені у складі вартості таких товарів/послуг, можуть бути включені до податкового кредиту за загальними правилами (за наявності зареєстрованих податкових накладних та за умови використання придбань в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності).

Інші податки. Інших податків безпосередньо з суми отриманого гранту у резидента Дія Сіті – платника ПНВК не виникає.

 

Бухгалтерський облік операцій з грантом

В бухгалтерському обліку отримання гранту відображається як цільове фінансування.

 

Визнання цільового фінансування

Отримані грантові кошти відображаються за дебетом рахунків обліку грошових коштів (наприклад, Дт 311 (312) Кт 48).

 

Визнання доходу

Цільове фінансування не визнається доходом доти, доки не існує підтвердження того, що воно буде отримане та підприємство виконає умови щодо такого фінансування (п. 16 НП(С)БО 15). Дохід від цільового фінансування визнається протягом тих періодів, в яких були понесені витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування (п. 17 НП(С)БО 15). Якщо грант надається для фінансування капітальних інвестицій (наприклад, створення нематеріального активу – комп'ютерної гри), дохід визнається пропорційно сумі нарахованої амортизації цих активів (п. 18 НП(С)БО 15).

Відображення в обліку отримання гранту на створення гри:

  • Дт 311(312) Кт 48 - отримано грант на банківський рахунок підприємства;
  • Дт 48 Кт 69 - кошти гранту віднесено до складу доходів майбутніх періодів;
  • Дт 154 Кт 661, 631, 685 - Витрати на створення гри (зарплата розробникам, послуги сторонніх організацій тощо);
  • Дт 12  Кт 154 - Введення гри в експлуатацію;
  • Дт 23, 91, 92, 94 Кт 13 - нараховано амортизацію;
  • Дт 69 Кт 745 - визнано дохід від отриманого гранту, пропорційно нарахованій амортизації.

Також див. консультацію: Коли визнавати дохід за отриманим цільовим фінансуванням капітальних інвестицій?

 

Повернення гранту

У випадку, якщо грант (або його частина) підлягає поверненню через невиконання умов грантової угоди, така операція також має бути відображена в обліку.

 

Податкові наслідки повернення гранту

ПНВК

Якщо кошти гранту не використовувалися на операції, що є об'єктом ПНВК, то саме повернення раніше отриманого гранту не повинно призводити до виникнення об'єкта оподаткування ПНВК. Однак, важливо проаналізувати умови грантової угоди та причини повернення. Якщо повернення гранту розглядається як виплата коштів на користь нерезидента (надавача гранту), можуть виникнути питання щодо необхідності утримання податку на репатріацію, якщо грант не був повністю цільовим і його частина вважатиметься безповоротною фінансовою допомогою. Детальніше це питання потребує аналізу конкретних умов договору. Суми валютних цінностей благодійного гранту, цільове використання яких не відбулося протягом строку, визначеного благодійником, підлягають поверненню благодійнику як поворотна фінансова допомога (див. роз’яснення ДПС). Проте для резидента Дія Сіті – платника ПНВК об’єктом оподаткування є саме надана фінансова допомога. А відповідно до наведеної умови буде саме повернення, а не надання. Про це більш детально див. тут.

 

ПДВ

Оскільки отримання гранту не було об'єктом ПДВ, то і його повернення не призводить до коригування податкових зобов'язань чи кредиту з ПДВ, пов'язаних безпосередньо з сумою гранту.

 

Відображення в обліку повернення гранту

1. Якщо дохід за цільовим фінансуванням вже визнано:

  • Дт 44 Кт 69 – відновлено в обліку частину коштів фінансування, що має бути повернена за порушення умов договору, як доходи майбутніх періодів  - оскільки умови цільового фінансування не виконані і підстав визнавати доходи не було;
  • Дт 69 Кт 311(312) – повернення коштів за отриманим фінансуванням;
  • Дт 948 Кт 685 – штрафна санкція за нецільове використання коштів;
  • Дт 685 Кт 311(312) – сплата штрафної санкції. 

2. Якщо дохід за цільовим фінансуванням не визнано:

  • Дт 69 Кт 311(312) – повернення коштів за отриманим фінансуванням.

Висновки:

1. Сам факт надходження грантових коштів не створює обов’язку з нарахування та сплати ПНВК. Податок виникає лише у разі використання таких коштів на операції, що підпадають під оподаткування ПНВК (наприклад, виплата дивідендів, безповоротна фінансова допомога неплатникам ПНВК тощо). При цьому, повернення гранту (повністю або частково) не створює об'єкта оподаткування ПНВК;

2.  Отримання гранту та його повернення не є об’єктом оподаткування ПДВ. Оскільки грант не є оплатою за товари чи послуги, об’єкт ПДВ не виникає. Водночас, якщо за рахунок гранту придбаваються товари/послуги з ПДВ, то ПДВ з таких витрат може включатися до податкового кредиту за загальними правилами;

3. Грант обліковується як цільове фінансування з поетапним визнанням доходу пропорційно витратам або амортизації створеного активу (комп’ютерної гри).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202517
  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025256