Детальне запитання:
Підприємство веде облік і звітує за МСФЗ. Підприємством проведено роботи з благоустрою, а саме: укладання тротуарної плитки на прибудинковій території, що належить місту (на земельній ділянці біля власної будівлі, за межами нашої території), згідно із законодавством (ч. 2 ст. 18 та ст. 24 Закону "Про благоустрій населених пунктів" зобов’язують підприємства утримувати в належному стані закріплені за ними об’єкти благоустрою). Ці витрати не призводять до отримання економічної вигоди та не можуть створювати об’єкт основних засобів. Питання:
- 1. Чи потрібно капіталізувати та амортизувати такі витрати в податковому обліку?
- 2. Якщо це поточні витрати (і не є виробничими), чи потрібно коригувати їх у податковому обліку і як саме?
Відповідь:
Норми ч.1 ст. 24 Закону про благоустрій населених пунктів регламентують обов’язок підприємств, установ, організацій забезпечувати благоустрій земельних ділянок, наданих їм на праві власності або праві користування відповідно до закону. Вони мають утримувати закріплені за ними на умовах договору з балансоутримувачем території в належному стані відповідно до законодавства та умов договору. Межі та режим використання закріпленої за підприємствами, установами, організаціями території визначають відповідні органи державної влади та органи місцевого самоврядування залежно від підпорядкування об'єкта благоустрою (ч.4 ст.24 вищевказаного Закону).
Якщо понесені витрати є юридично виправданими і обґрунтованими, то за умови, що така заміна плитки не призводять до набуття економічної вигоди і не можуть створювати об'єкт ОЗ, вони мають бути списані як поточні витрати у періоді їх понесення. Оскільки в розрізі податку на прибуток ми маємо орієнтуватися на показники бухгалтерського обліку, то в частині таких витрат ми говоримо саме про відображення таких понесених витрат у витратах звітного періоду: такі витрати не капіталізуються (бо не створюють економічну вигоду) і, як наслідок, не амортизуються.
Щодо статусу негосподарських витрат, то тут варто зазначити, що у бухгалтерському обліку не передбачено диверсифікації витрат на господарські і негосподарські. Будь-які витрати операційної та неопераційної діяльності враховуються при визначенні фінансового результату – об’єкта оподаткування податком на прибуток. Якщо піти по шляху невідображення якихось витрат у складі витрат звітного періоду (на рахунках класу 9), це спотворить фінансову звітність (зробить її недостовірною) і завищить фінансовий результат.
Отже, якщо в діяльності підприємства відбулася якась операція, то за належного документального оформлення така операція має бути відображена в обліку. В податковому обліку не передбачено жодних коригувань в частині "негосподарських витрат".
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити