• Посилання скопійовано

Як відобразити в обліку безоплатний експорт необоротних активів та запасів?

ТОВ імпортувало активи на безоплатній основі (рах.10, 11, 22). МНМА повністю замортизовані, ОЗ (Дт10) - ні, МШП - не списані. Проєкт закінчено і потреба в них відпала. Тому всі отримані активи повертаються нерезиденту також безоплатно. Як відобразити дану операцію в обліку?

Відображення в обліку

Основні засоби (ОЗ, рахунок 10)

Якщо ТОВ безоплатне отримання ОЗ проводило через збільшення додаткового капіталу, то відображення в обліку безоплатного повернення (експорту) таке:

  • Дт 131 Кт 10 списано нарахований знос;
  • Дт 424 Кт 10 – списано залишкову вартість ОЗ одночасно зі зменшенням додаткового капіталу.

Більш детально див. нашу консультацію: Безоплатний експорт обладнання: як вести бухоблік та чи буде валютний нагляд?

Якщо безоплатне отримання буде визнано через збільшення доходу, то тоді списання таких ОЗ буде відображено: Дт 976 Кт 10.

 

Малоцінні необоротні матеріальні активи (МНМА, рахунок 11)

Оскільки зазначено, що МНМА повністю замортизовані, їх залишкова вартість дорівнює нулю. Відображення в обліку безоплатного повернення:

  • Дт 132 Кт 11 - списання суми накопиченого зносу.

 

Малоцінні швидкозношувані предмети 

МШП при передачі в експлуатацію списуються з балансу на витрати (Дт 23, 91, 92, 93, 94 Кт 22) з подальшим веденням оперативного кількісного обліку. Оскільки вони повертаються, це означає, що вони або не були передані в експлуатацію (малоймовірно, якщо проект завершено), або їх повернення з експлуатації на склад не відображалось окремо (що частіше буває з МШП).

Якщо МШП ще обліковувались на рахунку 22 (не були передані в експлуатацію), їх безоплатна передача відображається: Дт 949 (або 977) Кт 22.

Якщо МШП вже були списані на витрати при передачі в експлуатацію, то при їх фізичному поверненні нерезиденту додаткових бухгалтерських проведень по рахунку 22 та рахунках витрат не виникає. Необхідно лише відобразити їх вибуття в оперативному кількісному обліку.

 

ПДВ

Операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту за пп. «а» пп. 195.1.1 ПКУ оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою.

Платник ПДВ складає одну ПН на суму безоплатного постачання (експорту) за ставкою 0%. Детальніше про це ми писали тут.

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (101.13): «Чи застосовуються норми пп. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України у разі здійснення операцій з безоплатного вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту або реекспорту товарів, які були раніше ввезені на митну територію України?».

ДПС відповідає, що:

  • не застосовуються – у разі безоплатного вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту або реекспорту, якщо товари поміщені у такий режим відповідно до п. 3 (щодо товарів у вигляді продуктів їх переробки) та п. 5 ч. 1  ст. 86 МКУ;
  • застосовуються – у разі вивезення товарів із застосуванням режиму звільнення від оподаткування, передбаченого пп. 206.5 ПКУ.

 

Податок на прибуток

Платниками, що коригують фінансовий результат до оподаткування на різниці з розділу ІІІ ПКУ, можуть застосовуватися:

  • «амортизаційні різниці» за ст. 138 ПКУ – щодо безоплатно переданих ОЗ;
  • різниця за пп. 140.5.10 ПКУ (оскільки нерезидента – неплатник податку на прибуток).

Висновки:

  • Основні засоби (ОЗ): Безоплатний експорт ОЗ, отриманих через додатковий капітал, відображається списанням зносу (Дт 131 Кт 10) та залишкової вартості зі зменшенням капіталу (Дт 424 Кт 10). Якщо визнано через дохід – списання через Дт 976 Кт 10.
  • МНМА та МШП: Повністю замортизовані МНМА списуються через Дт 132 Кт 11. МШП, що на балансі, списуються через Дт 949 (977) Кт 22; якщо вже списані на витрати, додаткових проведень немає, лише оперативний облік.
  • ПДВ та податок на прибуток: Експорт оподатковується ПДВ за ставкою 0% (складається ПН). Норми пп. 198.5 ПКУ не застосовуються для експорту/реекспорту за певними умовами. Для податку на прибуток можливі коригування за амортизаційними різницями та пп. 140.5.10 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити в обліку безоплатний експорт необоротних активів та запасів?
    ТОВ імпортувало активи на безоплатній основі (рах.10, 11, 22). МНМА повністю замортизовані, ОЗ (Дт10) - ні, МШП - не списані. Проєкт закінчено і потреба в них відпала. Тому всі отримані активи повертаються нерезиденту також безоплатно. Як відобразити дану операцію в обліку?
    Сьогодні 09:2221
  • Торгівля електроавтомобілями: облік та оподаткування
    Як підприємству потрібно вести бухгалтерський та податковий облік діяльності з торгівлі електромобілями? Якими бухгалтерськими документами оформлювати продаж таких авто? Що з ПДВ, митом та акцизним податком? Чи потрібно реєструватися як платник акцизу?
    25.04.20251212
  • Нюанси обліку передачі фізособою майна в управління
    Фізособа передає в управління ТОВ майно та земельні ділянки. Як обліковувати майно та виплату доходу ФО? Чи можна нараховувати амортизацію?
    24.04.202525
  • Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва
    Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці
    21.04.202537
  • Як обчислити витрати на відрядження за кордон, якщо розрахунки здійснювалися карткою?
    Працівник їздив у закордонне відрядження в Узбекистан. Аванс був перерахований йому у гривнях на особисту зарплатну картку. Цією карткою працівник розраховувався на території Узбекистану (не знімав готівку та не робив обмінних операцій). До звіту про відрядження додані фіскальні чеки Узбекистану, в яких вказана валюта Узбекистану + сліп з терміналу банку до цього фіскального чеку в долларах США. Яку валюту брати до розрахунку на дату звіту: долари чи валюту Узбекистану?
    21.04.202594