• Посилання скопійовано

Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва

Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці

Відповідь:

Так, підприємство має право та повинно списати витрати, накопичені на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво по книзі, яку вирішено не видавати. Ось як це обґрунтовується та оформлюється:

 

Обґрунтування списання

Відповідно до Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, зокрема, НП(С)БО 16, витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені, або якщо вони не можуть бути прямо пов'язані з доходом певного періоду, то відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

У вашому випадку, оскільки книгу вирішено не видавати, накопичені витрати на її додрукарську підготовку вже не зможуть згенерувати економічні вигоди у майбутньому (у вигляді доходу від продажу книги). Таким чином, вони втрачають ознаки активу (незавершеного виробництва) і підлягають списанню на витрати того періоду, коли було прийнято рішення про припинення проєкту.

Такі витрати не можуть бути включені до собівартості іншої продукції, оскільки вони стосуються конкретного, скасованого замовлення/проєкту.

 

Бухгалтерський облік списання

Списання накопичених витрат з рахунку 23 доцільно відображати у складі інших операційних витрат. Для цього використовується рахунок 94 "Інші витрати операційної діяльності", зокрема, субрахунки:

  • 947 "Нестачі і втрати від псування цінностей": Хоча це не класичне псування, списання неліквідного НЗВ часто відображають тут;
  • 949 "Інші витрати операційної діяльності": Цей субрахунок також підходить для відображення витрат, що виникли в процесі операційної діяльності, але не пов'язані безпосередньо з виробництвом продукції, призначеної для продажу.

Бухгалтерське проведення буде: Дт 947 (або 949) Кт 23.

Не слід списувати ці витрати на рахунок 90 "Собівартість реалізації", оскільки реалізації продукції (книги) не відбулося.

 

Документальне оформлення

Для правомірного списання витрат необхідно належне документальне підтвердження, яке має містити обов'язкові реквізити первинних документів (згідно з ст. 9 Закону про бухоблік).

В даній ситуації можуть складатися:

  • Наказ (розпорядження) керівника підприємства: У наказі слід зазначити причини, через які прийнято рішення не видавати книгу (наприклад, зміна ринкової кон'юнктури, недоцільність видання, втрата актуальності, неможливість завершити проєкт тощо) та рішення про списання накопичених витрат;
  • Акт на списання незавершеного виробництва: Цей документ складається комісією, призначеною наказом керівника (або відповідальною особою). В акті детально перераховуються види та суми витрат, що списуються (конкретні витрати на переклад, редагування, коректуру тощо, що обліковувались по цьому проєкту на рах. 23), вказується причина списання (згідно з наказом). Акт затверджується керівником;
  • Бухгалтерська довідка: На підставі наказу та акту списання бухгалтер може скласти бухгалтерську довідку, в якій обґрунтовує списання з посиланням на НП(С)БО, зазначає кореспонденцію рахунків (Дт 94 Кт 23) та суму.

 

Податок на прибуток та податкові різниці

Об'єктом оподаткування податком на прибуток є фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, скоригований на податкові різниці, передбачені Розділом III Податкового кодексу України (ПКУ).

ПКУ не передбачає спеціальної податкової різниці для коригування фінансового результату на суму списаного незавершеного виробництва (у тому числі через припинення проєкту).

Отже, сума списаних витрат з НЗВ (відображена по Дт 947/949) зменшить фінансовий результат до оподаткування у тому періоді, коли відбулося списання, відповідно до правил бухгалтерського обліку.

Це правило діє як для підприємств, що не застосовують податкові різниці, так і для тих, що  їх застосовувують. Оскільки спеціальної різниці за цією операцією немає, коригування не проводиться, і операція впливає на об'єкт оподаткування так само, як вона вплинула на бухгалтерський фінрезультат.

Висновок 

Підприємство може списати витрати на додрукарську підготовку невиданої книги з рахунку 23 на рахунок 94. Цю операцію можна підтвердити наказом керівника та актом списання. Сума списаних витрат зменшить фінансовий результат до оподаткування податком на прибуток без необхідності застосування будь-яких податкових різниць за цією конкретною операцією.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва
    Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці
    Сьогодні 11:1222
  • Як обчислити витрати на відрядження за кордон, якщо розрахунки здійснювалися карткою?
    Працівник їздив у закордонне відрядження в Узбекистан. Аванс був перерахований йому у гривнях на особисту зарплатну картку. Цією карткою працівник розраховувався на території Узбекистану (не знімав готівку та не робив обмінних операцій). До звіту про відрядження додані фіскальні чеки Узбекистану, в яких вказана валюта Узбекистану + сліп з терміналу банку до цього фіскального чеку в долларах США. Яку валюту брати до розрахунку на дату звіту: долари чи валюту Узбекистану?
    Сьогодні 09:1942
  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202518
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202526
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202527