• Посилання скопійовано

Продаж нерухомого майна юрособою: що в бухобліку?

Юрособа продає будівлі фізособі. Передання майна має відбутися до 01.04.2025 р. Коли слід припинити нарахування амортизації на таке майно? Як відобразити операцію з його відчуження в бухобліку?

Об’єкти основних засобів, призначені для продажу, зазвичай переводять на окремий субрахунок 286 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність», але за умови, що вони відповідають критеріям, визначеним у п. 1 розд. II П(С)БО 27, а саме:

  • економічні вигоди очікується отримати від їх продажу, а не від їх використання за призначенням;
  • вони готові до продажу у їх теперішньому стані;
  • їх продаж, як очікується, буде завершено протягом року з дати визнання їх такими, що утримуються для продажу;
  • умови їх продажу відповідають звичайним умовам продажу для подібних активів;
  • здійснення їх продажу має високу ймовірність, зокрема якщо керівництвом підприємства підготовлено відповідний план або укладено твердий контракт про продаж, здійснюється їх активна пропозиція на ринку за ціною, що відповідає справедливій вартості.

Для переведення ОЗ до необоротних активи, утримуваних для продажу слід скласти Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів. На основі цього акта роблять такі проводки:

  • Дт 131 – Кт 10 – на суму накопиченої амортизації на ОЗ;
  • Дт 286 – Кт 10 – на суму залишкової вартості об’єкта.

Зверніть увагу! Починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття ОЗ, на них перестають нараховувати амортизацію (п. 6 розд. ІІ П(С)БО 27). Тобто перш ніж перевести ОЗ до необоротних активів, утримуваних для продажу,  потрібно востаннє нарахувати амортизацію за повний місяць, навіть якщо переведення відбулося на початку місяця.   Тобто момент припинення нарахування амортизації залежатиме від дати, коли ви переведете ОЗ до складу необоротних активів, утримуваних для продажу. Наприклад, якщо це відбудеться у березні, то останній місяць нарахування амортизації буде березень.

Далі якщо на дату балансу утримувані для продажу об’єкти ОЗ так і не були реалізовані (продовжують перебувати в обліку), то їх відображають за найменшою з двох вартостей (п. 9 розд. II П (С) БО 27):

  • або балансовою вартістю;
  • або чистою вартістю реалізації (тобто справедливою вартістю активу за вирахуванням очікуваних витрат на його реалізацію – п. 4 П(С)БО 7).
  • Якщо чиста вартість реалізації виявиться меншою від балансової, різницю включають до складу інших операційних витрат (Дт 946 – Кт 286). 

Якщо в подальшому чиста вартість реалізації збільшиться, підприємство визнає інший операційний дохід (Дт 286 – Кт 719). 

Реалізацію необоротного активу, утримуваного для продажу, відображають як звичайний продаж оборотних активів (п. 45 р. 6 Методичних рекомендацій  №561), а саме:

  • спочатку визнають дохід проведенням:  Дт 36, 377 – Кт 712. Як правило, це відбувається на дату передачі майна покупцю (дату держреєстрації речових прав – для нерухомості) (п. 8 П(С)БО 15);
  • потім списують балансову вартість реалізованого ОА: Дт 943 – Кт 286.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202512
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025222
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025660
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541