• Посилання скопійовано

Як відобразити повернення авансу від нерезидента в бухгалтерському та податковому обліках?

Підприємство (підрядник) уклало з нерезидентом (замовником) контракт на виконання електромонтажних робіт. За цим контрактом було отримано аванс, на який зареєстровано ПН. Однак, згодом було підписано додаткову угоду про розірвання контракту, згідно з якою аванс повернено замовнику. Дата додаткової угоди та дата повернення авансу різняться. Як правильно скласти РК? На яку дату? За яким курсом? Які особливості бухгалтерського та податкового обліків?

Податковий облік

ПДВ

Відповідно до пп. 185.1 ПКУ, постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, згідно зі ст. 186 ПКУ, є об'єктом оподаткування ПДВ.

Датою виникнення податкового зобов'язання, згідно з пп. 187.1 ПКУ, є або дата оформлення документа, що засвідчує факт надання послуг нерезиденту, або дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку, залежно від того, яка з подій відбулася раніше. У цьому випадку податкове зобов'язання виникло за датою отримання передоплати.

У разі розірвання зовнішньоекономічного договору (ЗЕД), згідно з пп. 192.1 ПКУ, на дату повернення постачальником суми попередньої оплати сума податкового зобов'язання (ПЗ) підлягає відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, із застосуванням курсу Національного банку України (НБУ) на дату складання податкової накладної.

Застосування курсу НБУ на дату складання податкової накладної пояснюється тим, що коригувати слід податкові зобов'язання, визначені в гривнях із застосуванням курсу НБУ саме на цю дату.

У звітному періоді складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) розрахунку коригування на коригування податкових зобов'язань відображають у рядку 7.1 декларації з ПДВ, тип причини коригування в розрахунку коригування – 103.

Отже, розрахунок коригування складається на дату повернення коштів за курсом НБУ на дату складання податкової накладної на таку попередню оплату.

 

Бухгалтерський облік

Отриманий аванс був кредиторською заборгованістю підрядника, отже, немонетарною статтею балансу, тому курсові різниці згідно з Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку (НП(С)БО) 21 «Вплив змін валютних курсів» не визначалися. Немонетарні статті відображаються в обліку за історичною собівартістю.

На дату розірвання ЗЕД-контракту очікується повернення коштів. Це означає, що стаття балансу з кредиторської заборгованості за послугами перетвориться на монетарну.

Відповідно до пп. 7 НП(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів», основною характеристикою монетарної статті є право отримати (або зобов’язання надати) фіксовану (або визначену) суму грошей або їх еквівалентів.

Згідно з пп. 8 НП(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів», визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції.

Отже, згідно з пп. 8 НП(С)БО 21, потрібно визначати курсові різниці:

  • на дату балансу;
  • на дату повернення коштів.

У разі зниження курсу НБУ в перерахунку на гривні сплачується менша сума, ніж була сума авансу, підприємство визнає дохід. Якщо курс НБУ збільшився, у підприємства виникає від'ємна курсова різниця, яка відобразиться у витратах.

Бухгалтерський облік повернення авансу нерезиденту виглядає так:

Отримано аванс від нерезидента:

  • Дебет 312 Кредит 681.

Нараховано податкове зобов'язання з ПДВ:

  • Дебет 643 Кредит 641.

Повернення авансу:

  • Дебет 681 Кредит 312.

Коригування податкового зобов'язання (способом сторно):

  • Дебет 643 Кредит 641.

Визначено курсові різниці на дати балансу чи повернення коштів:

  • витрати: Дебет 945 Кредит 681;
  • доходи: Дебет 681 Кредит 714.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809