Щодо нових критеріїв пов’язаних осіб
Визначення терміну «пов’язані особи» наведено в пп. 14.1.159 ПКУ.
Законом України від 18.06.2024 р. №3813-ІХ до пп. 14.1.159 ПКУ внесено зміни, зокрема й нові критерії пов’язаності осіб, які, згідно з останнім абзацом ч. 1 розд. ІІ Закону №3813-ІХ, набувають чинності з 01.01.2025 р.
Оскільки ці нові критерії набувають чинності з 01.01.2025 р., то й застосовувати їх слід, на наш погляд, лише у 2025 році, враховуючи у декларації з податку на прибуток за 2025 рік, яка подаватиметься у 2026 році.
Які це нові критерії?
Додаткові критерії для юридичних осіб:
- доходи (виручка) юридичної особи - резидента від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (за вирахуванням непрямих податків), окремій юридичній особі - нерезиденту або окремому іноземному утворенню без статусу юридичної особи (в тому числі нерезиденту, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України) протягом календарного року становлять 75 і більше відсотків доходів (виручки) такої юридичної особи - резидента від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (за вирахуванням непрямих податків) всім нерезидентам, за умови що такі доходи становлять 50 і більше відсотків загальної суми доходу такої юридичної особи від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку;
- вартість продукції (товарів, робіт, послуг), придбаної юридичною особою - резидентом в іншої окремої юридичної особи - нерезидента або окремого іноземного утворення без статусу юридичної особи (в тому числі у нерезидента, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України) протягом календарного року, становить 75 і більше відсотків вартості продукції (товарів, робіт, послуг), придбаної такою особою у всіх нерезидентів, за умови що сума таких операцій з придбання становить 50 і більше відсотків загальної вартості продукції (товарів, робіт, послуг), придбаної такою юридичною особою – резидентом.
Щодо фізичних осіб, то тут уточнено один із критеріїв:
- У разі коли частка володіння корпоративними правами кожної особи в наступній юридичній особі в ланцюгу становить 25 і більше відсотків, усі особи такого ланцюга є пов’язаними (незалежно від результатів множення).
А раніше, до внесення змін, такий відсоток був 20, а не 25.
У якій звітності це ще потрібно врахувати?
На платників податку на прибуток, які здійснюють операції з пов’язаними особами, може поширюватися процедура трансфертного ціноутворення, встановлена ст. 39 ПКУ, за умови, що операції є контрольованими.
Відповідно до пп. 39.2.1.7 ПКУ господарські операції, передбачені пп. 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) та пп. 39.2.1.5 ПКУ, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
- обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Господарські операції, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні, визнаються контрольованими, якщо обсяг таких господарських операцій, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Тож якщо цих умов дотримано, на підприємство поширюється процедура трансфертного ціноутворення. Воно має звітуватися згідно з п. 39.4 ПКУ, зокрема, подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції (див. пп. 39.4.2 ПКУ).
Тобто, за 2025 рік - до 01.10.2026 р.
Про цей звіт можна почитати тут, тут, тут.
Окрім того, у підприємства виникатиме обов’язок складати додаток ТЦ до декларації за 2025 рік.
Крім того, фінрезультат до оподаткування може коригуватися на різниці з розд. ІІІ ПКУ – за пп. 140.5.1, пп. 140.5.2, пп. 140.5.2-1, пп. 140.5.4 ПКУ та інших, залежно від виду господарських операцій, які здійснюються між сторонами.
У разі коригування на різниці потрібно буде заповнювати відповідні рядки додатка РІ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити