• Посилання скопійовано

Заміна двигуна на орендованому авто – це поточний чи капітальний ремонт?

Автотранспортна компанія планує провести капітальний ремонт (заміна двигуна) орендованого транспортного засобу. В договорі оренди є згода орендодавців на поліпшення та ремонт ТЗ. Встановлення двигуна на ТЗ ТОВ буде виконувати самостійно. Як обліковувати цю операцію?

Капітальний ремонт - ремонт, який виконується для відновлення справності та повного або близького до повного відновлення ресурсу виробу із заміною чи відновленням будь-яких частин, у тому числі базових.

До капітального ремонту належать роботи, пов'язані із заміною кузова для автобусів та легкових автомобілів, рами для вантажних автомобілів або одночасною заміною не менш трьох базових агрегатів (Положення №102).

Відповідно до Положення №102 двигун відноситься до базових агрегатів транспортного засобу.

В загальному порядку, якщо міняється лише один базовий агрегат, то це поточний ремонт. Однак, якщо заміна двигуна призводить до збільшення майбутніх економічних вигід, то це поліпшення (див. пп. 14 НП(С)БО 7).

Пунктом 30 Методрекомендаці 561 визначено, що рішення про характер і ознаки здійснюваних підприємством робіт, тобто, чи спрямовані вони на підвищення техніко-економічних можливостей об'єкта, що приведе у майбутньому до збільшення економічних вигод, чи здійснюються вони для підтримання об'єкта в придатному для використання стані приймається керівником підприємства.

Тобто керівник аналізує ситуацію, зокрема чи призводить заміна двигуна до збільшення техніко-економічних можливостей авто та чи суттєві ці витрати.

Якщо витрати на заміну двигуна є суттєвими і така заміна призведе до підвищення експлуатаційних можливостей авто, то такі витрати відображаються орендарем як капітальні інвестиції у створення (будівництво) інших необоротних матеріальних активів (на субрахунку 153). Для цього створюється об'єкт, який обліковується на субрахунку 117 «Iнші необоротні матеріальні активи». Тобто витрати на проведення поліпшення відображаються: Дт 153 Кт 207, 209, 63, 65, 66 тощо. Далі цей об'єкт вводиться в експлуатацію (Дт 117 Кт 153) і амортизується за прямолінійним або виробничим методом (п. 27 НП(С)БО 7).

Строк корисного використання зазвичай береться в межах договору оренди. І відповідно в межах цього строку нараховують амортизацію в бухгалтерському обліку.

Якщо підприємство – платник податку на прибуток і не коригує фінансовий результат до оподаткування, то вся сума амортизації включається до складу витрат.

А от якщо коригує, то вже трохи інша ситуація. В цьому випадку строк амортизації для інших основних засобів (група 9) – 12 років. Тобто фінансовий результат до оподаткування:

  • збільшується на суму нарахованої амортизації ОЗ та/або НА відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (див. абз.1 пп. 138.1;
  • зменшується на суму розрахованої амортизації ОЗ та/або НА відповідно до пп. 138.3 ПКУ (див. абз. 1 пп. 138.2 ПКУ).

 ***

Також читайте:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809