• Посилання скопійовано

Розбираємо на запчастини основний засіб

ТОВ - платник податку на прибуток, ПДВ, планує розібрати власні кондиціонери на складові та використати ці запчастини при ремонті обладнання замовника. Чи можна розібрати ці кондиціонери та як це оформити?

Об'єкт основних засобів вилучається з активів (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом (ймовірність отримання вигід, достовірно визначена вартість) (пп. 33 НП(С)БО 7).

І ось тут є певний нюанс, фактично якщо ТОВ не розбере кондиціонер, він буде «генерувати» вигоди, зокрема забезпечить відповідні умови праці в приміщенні, а якщо розбере - використання б/у запчастин при ремонті обладнання замовника, є постачанням.

Тобто і в першому, і в другому випадку у нас наявний актив, тому ключовим в даній ситуації є саме рішення власника, оформлене наказом по підприємству.

Загальні випадки, коли об'єкт основних засобів перестає визнаватися активом визначені пп. 44 Методрекомендацій №561. Так ОЗ списується з балансу у разі його вибуття внаслідок продажу, ліквідації, безоплатної передачі, нестачі, остаточного псування або інших причин невідповідності критеріям визнання активом.

Наведена в умові операція з розбору найбільше відповідає ліквідації ОЗ. Якщо ТОВ вирішить розібрати кондиціонери, то фактично вони не зможуть виконувати свою основну функцію і відповідно заявлений термін використання та вартість неактуальні. Адже як результат у нас будуть наявні запчастини, а не ОЗ.

Про документальне оформлення ліквідації ОЗ ми писали в «ДК» №43 від 26.10.2020 р.

Бухгалтерські проведення з ліквідації і оприбуткування отриманих від ліквідації запчастин наведені в пп. 39 і пп. 40 додатку до Методрекомендацій №561:

  • Дт 131 Кт 10 – списана амортизація ОЗ;
  • Дт 976 Кт 10 – списана залишкова вартість знятої з об’єкта ОЗ запчастини;
  • Дт 976 Кт 651, 661 тощо – витрати, понесені на ліквідацію (розбір кондиціонера);
  • Дт 209 Кт 746 – оприбуткована запчастина на балансі.

Відповідно до пп. 2.12 Методрекомендацій №2, запаси, отримані у процесі ліквідації ОЗ, оприбутковуються за чистою вартістю реалізації або в оцінці можливого їх використання, яка може бути визначена виходячи з вартості подібних запасів при наявності їх на балансі підприємства, з урахуванням ступеня їх придатності до експлуатації.

Відповідно до пп. 4 П(С)БО 9, чиста вартість реалізації запасів - очікувана ціна реалізації запасів в умовах звичайної діяльності за вирахуванням очікуваних витрат на завершення їх виробництва та реалізацію. 

Тобто, зняту запчастину оприбутковують за очікуваною вартістю її продажу, зменшеною на витрати, які понесені на зняття цієї частини.

 

ПДВ

Відповідно до п. 189.9 ПКУ у разі, якщо основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання таких основних виробничих або невиробничих засобів за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації.

Але цього не потрібно буде робити, якщо підприємство документує операцію ліквідації відповідним актом, який зможе надати на вимогу податкової, приміром, під час податкової перевірки.

В подальшому ТОВ планує використати запчастини для ремонту обладнання. Зазвичай в первинних документах зазначається вартість роботи та окремо використані запчастини, тому таке використання запчастин фактично буде постачанням та оподатковується ПДВ в загальному порядку.

Звертаємо увагу, якщо ТОВ буде використовувати такі запчастини при ремонті не власного обладнання, потрібно перевірити умови договору та вимоги до запчастин, які виставляє замовник, щоб уникнути в подальшому конфліктів.

 

Податок на прибуток

Якщо ТОВ застосовує податкові різниці, то у разі ліквідації фінансовий результат до оподаткування:

  • збільшується на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів, визначеної відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (див. пп.138.1 ПКУ);
  • зменшується на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів, визначеної з урахуванням положень ПКУ, у разі ліквідації або продажу такого об’єкта (див. пп. 138.2 ПКУ).

І також застосовується податкова різниця щодо нарахованої амортизації відповідно до ст. 138 ПКУ. «Малодохідники» операцію ліквідації ОЗ відображають за правилами бухобліку без застосування податкових різниць.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809