• Посилання скопійовано

Облік і оподаткування прощення боргу за векселем

ТОВ А, платник податку на прибуток без застосування різниць, видало вексель товариству В, яке згодом перепродало його фізособі. Фізособа має намір простити борг за векселем ТОВ А. Які податкові наслідки виникнуть у ТОВ А та фізособи при прощенні боргу за векселем? Чи будуть наслідки з ПДВ?

У фізособи не буде податкових наслідків, тому що вона не отримує дохід від такої операції.

У юрособи видача векселя в рахунок оплати за отримані товари, послуги відображається проведенням:

  • Дт 631 Кт 621 (якщо вексель короткостроковий) чи 511 (якщо вексель довгостроковий).

Якщо на чергову дату балансу до погашення довгострокового векселя залишається менше року, він переводиться до складу поточної заборгованості:

  • Дт 511 Кт 61.

Прощення боргу у юрособи-боржника відображається проведенням:

  • Дт 61, 621 Кт 719.

Дохід від прощеної заборгованості збільшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток.

 

Чи є підстави якимось чином коригувати податковий кредит за придбаними товарами, в оплату яких був виданий вексель, заборгованість за яким простили?

На наш погляд, немає підстав.

Коригування податкового кредиту здійснюється лише у випадках, коли відбувається зміна вартості поставлених товарів або послуг (зменшення вартості, повернення товарів тощо) (див. ст. 192 ПКУ). У даному випадку ані вартість, ані кількість отриманих товарів, послуг не змінюється, тому відсутні підстави коригування податкового кредиту.

Окрім того, відсутні і підстави для нарахування компенсуючого ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, тому що придбані товари не використовувалися в неоподатковуваних операціях, які зазначені в цьому пункті, в тому числі не використовувалися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

За придбані товари, послуг оплата проведена векселем. А от вже заборгованість за векселем прощена. Причому операція прощення заборгованості за векселем не є операцією постачання, тому підстав для нарахування ПДВ, на наш погляд, немає.

Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809