• Посилання скопійовано

Облік і оподаткування прощення боргу за векселем

ТОВ А, платник податку на прибуток без застосування різниць, видало вексель товариству В, яке згодом перепродало його фізособі. Фізособа має намір простити борг за векселем ТОВ А. Які податкові наслідки виникнуть у ТОВ А та фізособи при прощенні боргу за векселем? Чи будуть наслідки з ПДВ?

У фізособи не буде податкових наслідків, тому що вона не отримує дохід від такої операції.

У юрособи видача векселя в рахунок оплати за отримані товари, послуги відображається проведенням:

  • Дт 631 Кт 621 (якщо вексель короткостроковий) чи 511 (якщо вексель довгостроковий).

Якщо на чергову дату балансу до погашення довгострокового векселя залишається менше року, він переводиться до складу поточної заборгованості:

  • Дт 511 Кт 61.

Прощення боргу у юрособи-боржника відображається проведенням:

  • Дт 61, 621 Кт 719.

Дохід від прощеної заборгованості збільшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток.

 

Чи є підстави якимось чином коригувати податковий кредит за придбаними товарами, в оплату яких був виданий вексель, заборгованість за яким простили?

На наш погляд, немає підстав.

Коригування податкового кредиту здійснюється лише у випадках, коли відбувається зміна вартості поставлених товарів або послуг (зменшення вартості, повернення товарів тощо) (див. ст. 192 ПКУ). У даному випадку ані вартість, ані кількість отриманих товарів, послуг не змінюється, тому відсутні підстави коригування податкового кредиту.

Окрім того, відсутні і підстави для нарахування компенсуючого ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, тому що придбані товари не використовувалися в неоподатковуваних операціях, які зазначені в цьому пункті, в тому числі не використовувалися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

За придбані товари, послуг оплата проведена векселем. А от вже заборгованість за векселем прощена. Причому операція прощення заборгованості за векселем не є операцією постачання, тому підстав для нарахування ПДВ, на наш погляд, немає.

Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік у разі придбання програмного забезпечення у нерезидента
    Як правильно відобразити в обліку придбання модуля розрахунку для програмного забезпечення у нерезидента? Якими бухгалтерськими проведеннями?
    04.02.202518
  • Особливості нарахування амортизації приміщення, яке надається в оренду
    ТОВ надає послуги оренди власних нежитлових приміщень. В одному з приміщень (торговий центр, 9000 кв.м.) багато орендарів, один з них звільнив частину приміщення (1170 кв.м.) в лютому, а через три місяці приміщення орендували інші орендарі. Окрім того, кілька місяців робився ремонт в коридорах і на сходових клітинах, який в обліку проведено як поліпшення приміщення, хоча ТЦ працював. Як нараховувати амортизацію?
    30.01.202548
  • Нюанси нарахування податкової амортизації в податковому обліку
    Підприємство до 2024 року було малодохідником, використовувало право не застосовувати коригування фінрезультату при нарахуванні амортизації. За 2024 рік дохід складає 50 млн грн. Станом на яку дату береться балансова вартість основних засобів? Як потрібно враховувати вартісний критерій при розмежуванні ОЗ та МНМА?
    30.01.202541
  • Бухгалтерський облік авансового внеску з податку на прибуток на АЗС
    Підприємство, платник податку на прибуток, за підсумками 2024 року отримало збиток. Проте в грудні 2024 року було сплачено авансовий внесок з податку на прибуток за місце роздрібної торгівлі пальним (АЗС). Виникає питання, на який рахунок бухобліку правильно віднести цей авансовий внесок та в якому рядку фінансової звітності його відобразити?
    28.01.2025392
  • Заміна двигуна на орендованому авто – це поточний чи капітальний ремонт?
    Автотранспортна компанія планує провести капітальний ремонт (заміна двигуна) орендованого транспортного засобу. В договорі оренди є згода орендодавців на поліпшення та ремонт ТЗ. Встановлення двигуна на ТЗ ТОВ буде виконувати самостійно. Як обліковувати цю операцію?
    28.01.202552