• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування перекваліфікації заборгованості фізособи в безповоротну фіндопомогу

Підприємство протягом двох років оплачувало юридичні послуги за свого працівника згідно з договором поруки, відображаючи витрати на субрахунку 3771. Після звільнення працівника 07.01.2025 р. заборгованість у сумі 500000 грн планується перекваліфікувати у безповоротну фіндопомогу. Як відобразити в бухобліку перекваліфікацію заборгованості? Який порядок оподаткування безповоротної фіндопомоги? Які податкові наслідки виникнуть у підприємства та фізособи?

ПДФО і ВЗ

В даній ситуації має місце прощення заборгованості фізособи.

Особливості оподаткування ПДФО і ВЗ в такій ситуації регламентовано пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ.

Відповідно до пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ до оподатковуваного доходу платника податку включається основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 % однієї мінзарплати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року.

Кредитор зобов’язаний повідомити платника податку - боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов’язаний виконати всі обов’язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом.

Наприклад, на 1 січня 2025 року мінзарплата складає 8 000 грн, 25% від якої – 2 000 грн. Таким чином, якщо прощення боргу буде в 2025 році, то частина прощеного боргу в сумі 2 000 грн. не оподатковується, а сума, яка перевищує 2 000 грн, оподатковується ПДФО 18% і ВЗ 5%.

Причому фізособа-боржник самостійно має подати декларацію за наслідками року, в якому їй прощено заборгованість, і сплатити ПДФО і ВЗ. Але кредитор (підприємство) має повідомити фізособу про прощення боргу, в порядку, як це передбачено пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ. Детальніше процедура повідомлення розглянута в УПК №400 (Узагальнююча податкова консультація щодо належного повідомлення боржника - фізичної особи про анулювання (прощення) боргу, затверджена Наказом Мінфіну від 03.04.2018 р. №400).

В додатку 4ДФ неоподатковувана сума прощеного боргу, 2 000 грн., відображається з ознакою доходу «189», а оподатковувана сума з ознакою доходу «126».

Якщо ж підприємство не повідомить фізособу про прощення боргу, воно має самостійно утримати ПДФО і ВЗ та перерахувати їх до бюджету. Причому з метою утримання ПДФО оподатковувану суму прощеної заборгованості слід збільшити на «натуральний» коефіцієнт з пп. 164.5 ПКУ, який для ставки ПДФО 18% складає 1,219512. Для потреб утримання ВЗ збільшувати оподатковувану суму прощеної заборгованості не потрібно.

 

Бухгалтерський облік

Сума прощеної заборгованості списується на субрахунок 949:

  • Дт 949 Кт 3771.

У разі утримання ПДФО і ВЗ вони також списуються на субрахунок 949.

 

Податок на прибуток

Податкових різниць для розглядуваної ситуації немає. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809