• Посилання скопійовано

Бухоблік та ПДВ при обміні автомобілів з доплатою у представництва нерезидента

Представництво нерезидента планує обмін двох автомобілів з нульовою балансовою вартістю (оцінна вартість - 1 094 450 грн) на новий автомобіль в автосалоні вартістю 1 136 800 грн з доплатою через укладання договору викупу та договору зарахування зустрічних вимог. Який порядок відображення доходів та витрат від цієї операції в обліку представництва? Чи виникає обов'язок реєстрації платником ПДВ?

Бухгалтерський облік

В даній ситуації буде чотири основні господарські операції, які потрібно відобразити в бухгалтерському обліку (див. таблицю):

  1. продаж автомобілів;
  2. придбання автомобіля;
  3. зарахування заборгованості за проданими автомобілями і зобов’язання з придбаного автомобіля;
  4. доплата за придбаний автомобіль.

Таблиця

№пор.

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума

Дт

Кт

Продаж автомобілів

1

Переведено автомобілі до складу необоротних активів, утримуваних для продажу:

-на суму нарахованого зносу (сума умовна)

 

 

 

 

131

 

 

 

 

10

 

 

 

 

800 000

2

-на залишкову вартість

286

10

0

3

Продаж автомобілів

377

712

1 094 450

4

Дохід від продажу віднесено до фінрезультатів

712

791

1 094 450

5

Списана собівартість проданих автомобілів

943

286

0

6

Собівартість реалізації віднесена на фінрезультати

791

943

0

Придбання автомобіля

7

Придбано автомобіль

152

631

1 136 800

Зарахування заборгованості

8

Зарахована заборгованість

631

377

1 094 450

Доплата

9

Здійснена доплата за автомобіль (1 136 800 – 1 094 450)

631

311

42 350

З наведених бухгалтерських проведень видно, що внаслідок здійснення наведених господарських операцій дохід представництва у періоді здійснення таких операцій становитиме 1 094 450 грн.

Саме цей дохід збільшуватиме фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток.

 

Чи реєструватися платником ПДВ?

Так, реєструватися з наступного місяця за місяцем, в якому буде продано автомобілі. Тому що господарська операція продажу автомобілів з точки зору оподаткування ПДВ є операцією постачання товарів, і обсяг цієї операції перевищує 1 млн грн. Таким чином, виконуються критерії для обов’язкової реєстрації платником ПДВ, встановлені пп. 181.1 ПКУ, при цьому постійне представництво належить до осіб, які є платниками ПДВ (див. пп. «г» пп. 14.1.139 ПКУ).

Тож не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому продано автомобіль, потрібно подати заяву на реєстрацію платником ПДВ (див. пп. 183.2 ПКУ).

Протягом трьох робочих днів податкова служба має внести постійне представництво до реєстру платників ПДВ (пп. 183.9 ПКУ).

Платником ПДВ постійне представництво стає з дня внесення до реєстру платників ПДВ. Але слід зазначити, що подальша реєстрація платником ПДВ не вплине на операцію продажу автомобілів, тому що така операція продажу відбулася до моменту реєстрації платником ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025233
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025751
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202545