• Посилання скопійовано

Бухоблік виробництва напівфабрикатів для використання у виробництві готової продукції

Підприємство – виробник меблів, розпочало розпиловку круглого лісу на чорнові пилені заготовки. Ці заготовки потім будуть використані для виробництва меблів. Як документувати таке виробництво та вести його бухоблік?

Діяльність з розпиловки круглого лісу – це виробництво продукції – заготовок з сировини – круглого лісу. Але в цьому випадку підприємство не продає ці заготовки, а виробляє з них іншу продукцію – меблі. Тому чорнові заготовки будуть для цього підприємства напівфабрикатом, який обліковується на рах. 25 «Напівфабрикати». Бухоблік виробництва напівфабрикатів ведеться за загальними правилами, принципових відмінностей тут немає.

Бухоблік витрат на виробництво регламентований НП(С)БО 16, зокрема, пунктами 11 – 16. Склад витрат залежить від конкретних особливостей виробництва. Відповідно до п. 11 НП(С)БО 16 перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством.

У загальному випадку, склад виробничих витрат (дебет рах. 23) може бути таким (це тільки загальний приклад, який потрібно доопрацювати залежно від конкретних умов):

  • Прямі матеріальні витрати – це сировина і матеріали – круглий ліс і супутні матеріали, які використовуються у виробництві;
  • прямі витрати на оплату праці працівників, які безпосередньо зайняті розпиловкою певної партії готової продукції;
  • інші прямі витрати, які можна прямо віднести до розпиловки певної партії продукції, якщо такі витрати є;
  • змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати – це такі витрати, які відносяться до різних найменувань готової продукції. Відповідно до п. 16 НП(С)БО 16 перелік і склад змінних і постійних загальновиробничих витрат установлюються підприємством. Зокрема, до загальновиробничих витрат будуть віднесені витрати на електроенергію та інші комунальні послуги, амортизація виробничих ОЗ, витрати на управління виробництвом тощо.

 

Схема обліку виробництва та використання напівпабрикатів

Господарська операція

Дебет

Кредит

Виробничі витрати на розпиловку лісу

23/заготовка

13, 20, 22, 66, 65, 63 і т.д.

Розподілені загальновиробничі витрати на розпиловку лісу

23/заготовка

91

Оприбуткування чорнової заготовки як напівфабрикату

25

23/заготовка

Використання заготовки для виробництва меблів

23/меблі

25

Про документальне підтвердження виробничих та загальновиробничих витрат ми писали тут та тут. В цьому випадку вихід чорнової заготовки можна документувати виробничим звітом про виробництво заготовки (або подібним документом), а її використання на виробництво меблів – накладною-вимогою, актом списання або іншим документом, який підтверджує використання заготовки для виробництва меблів. Загалом, кожне підприємство самостійно розробляє свій документообіг і форми документів, які воно вважає за потрібне використовувати.

* * *

Тема виробничого обліку дуже широка, тому пропонуємо наші матеріали на тему обліку виробничих та загальновиробничих витрат:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    Сьогодні 13:146
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025208
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025633
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541