• Посилання скопійовано

Бухоблік виробництва напівфабрикатів для використання у виробництві готової продукції

Підприємство – виробник меблів, розпочало розпиловку круглого лісу на чорнові пилені заготовки. Ці заготовки потім будуть використані для виробництва меблів. Як документувати таке виробництво та вести його бухоблік?

Діяльність з розпиловки круглого лісу – це виробництво продукції – заготовок з сировини – круглого лісу. Але в цьому випадку підприємство не продає ці заготовки, а виробляє з них іншу продукцію – меблі. Тому чорнові заготовки будуть для цього підприємства напівфабрикатом, який обліковується на рах. 25 «Напівфабрикати». Бухоблік виробництва напівфабрикатів ведеться за загальними правилами, принципових відмінностей тут немає.

Бухоблік витрат на виробництво регламентований НП(С)БО 16, зокрема, пунктами 11 – 16. Склад витрат залежить від конкретних особливостей виробництва. Відповідно до п. 11 НП(С)БО 16 перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством.

У загальному випадку, склад виробничих витрат (дебет рах. 23) може бути таким (це тільки загальний приклад, який потрібно доопрацювати залежно від конкретних умов):

  • Прямі матеріальні витрати – це сировина і матеріали – круглий ліс і супутні матеріали, які використовуються у виробництві;
  • прямі витрати на оплату праці працівників, які безпосередньо зайняті розпиловкою певної партії готової продукції;
  • інші прямі витрати, які можна прямо віднести до розпиловки певної партії продукції, якщо такі витрати є;
  • змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати – це такі витрати, які відносяться до різних найменувань готової продукції. Відповідно до п. 16 НП(С)БО 16 перелік і склад змінних і постійних загальновиробничих витрат установлюються підприємством. Зокрема, до загальновиробничих витрат будуть віднесені витрати на електроенергію та інші комунальні послуги, амортизація виробничих ОЗ, витрати на управління виробництвом тощо.

 

Схема обліку виробництва та використання напівпабрикатів

Господарська операція

Дебет

Кредит

Виробничі витрати на розпиловку лісу

23/заготовка

13, 20, 22, 66, 65, 63 і т.д.

Розподілені загальновиробничі витрати на розпиловку лісу

23/заготовка

91

Оприбуткування чорнової заготовки як напівфабрикату

25

23/заготовка

Використання заготовки для виробництва меблів

23/меблі

25

Про документальне підтвердження виробничих та загальновиробничих витрат ми писали тут та тут. В цьому випадку вихід чорнової заготовки можна документувати виробничим звітом про виробництво заготовки (або подібним документом), а її використання на виробництво меблів – накладною-вимогою, актом списання або іншим документом, який підтверджує використання заготовки для виробництва меблів. Загалом, кожне підприємство самостійно розробляє свій документообіг і форми документів, які воно вважає за потрібне використовувати.

* * *

Тема виробничого обліку дуже широка, тому пропонуємо наші матеріали на тему обліку виробничих та загальновиробничих витрат:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202578
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518