• Посилання скопійовано

Працівник розрахувався бонусами за пальне: а що ж далі?

Працівник заправив автомобіль підприємства. Загальна сума чеку становить 2000 грн, з картки лояльності працівника зняли 500 грн бонусами, 1500 грн - коштами. Чи врахувати бонуси в обліку? Яку суму повернути працівнику?

Бонуси при придбанні товарів для кінцевого споживача, незалежно від того, як вони надаються – в балах, відсотках, гривнях, – це лише одиниця вираження суми знижки, а не реальні кошти, які можна перевести в готівку чи на картку. Відповідно до умов надавача знижки вони або «згорять», або їх використають для отримання знижки.

Учасник програми лояльності накопичує бонуси і в майбутньому має право при оплаті за інший товар отримати знижку. У своїй ІПК від 15.11.2019 р. №1354/6/99-00-07-03-02-15/ІПК податківці визначили, що скористатися нарахованими бонусами можна у вигляді:

  • зменшення договірної вартості за рахунок бонусів (у бухобліку постачання таких товарів відображається за вартістю, що дорівнює сумі коштів, сплачених безпосередньо покупцем). У цьому випадку покупець оприбуткує товар зі знижкою;
  • фактично не зменшує вартість таких товарів (у бухгалтерському обліку постачання таких товарів відображається за вартістю, що дорівнює сумі коштів, сплачених безпосередньо покупцем, та сумі бонусів (перерахованих у грошове вираження), зарахованих в оплату вартості (частини вартості) таких товарів). Тут ситуація трохи інша, але результат той самий. Оприбутковуємо по вартості придбання і отримуємо знижку вже після оприбуткування.

Звітуючи за придбане пальне, працівник надасть фіскальний чек, за яким буде проведено відшкодування витрат та оприбуткування пального.

А як же будуть відображені бонуси в чеку? Пунктом 2 розділу ІІ Наказу №13 визначено що фіскальний касовий чек повинен містити такий обов’язковий реквізит як загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, форма оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит тощо), суму коштів за цією формою оплати та валюту операції.

Тож якщо оплата проводиться з використанням бонусів, це буде зазначено в графі форма оплати і визначений гривневий еквівалент такої оплати. А може бути так, що в чеку і не буде зазначено бонуси, але знижка буде надана в момент розрахунку, зменшуючи суму до сплати.

При оприбуткуванні пального, на нашу думку, необхідно орієнтуватися саме на вартість пального з урахуванням знижки. Адже працівник не оплатив 500 грн зі своєї кишені, а отримав знижку на цю суму. 

Далі, якщо пальне оприбутковане за вартістю з урахуванням знижки, то й відшкодувати йому потрібно фактично сплачені кошти. Працівника такий підхід може не влаштувати, адже він втратив можливість отримання знижки для себе. Але тут тільки його вина в тому, що він скористався своєю програмою лояльності при оплаті пального для роботодавця.

Якщо оприбуткувати пальне за повною ціною і відшкодувати працівнику вартість бонусів,  це буде додатковим благом для працівника. При оподаткуванні такого блага застосовується натуральний коефіцієнт – див. ЗІР (103.07): «Яким чином податковий агент повинен нарахувати та утримати податок на доходи фізичних осіб з доходу у вигляді надміру витрачених коштів/електронних грошей, отриманих фізичною особою на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені строки?».

Таким чином, оприбутковуємо пальне в обліку за сумою фактично сплачених коштів  з урахуванням знижки, а от чи відшкодувати працівнику бонуси – це вже суто управлінське рішення і воно передбачає додаткове податкове навантаження – оподаткування додаткового блага.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144