• Посилання скопійовано

Продаж земельної ділянки до початку її використання платником єдиного податку

Юридична особа – платник єдиного податку за ставкою 3% ЄП та ПДВ планує продати земельну ділянку, яка так і не була введена в експлуатацію. Чи дозволена така господарська операція для платника єдиного податку?

Відображення в обліку

Придбаваючи актив, підприємство планує отримати певний економічний ефект від його використання самостійно, передачі в оренду, продажу або в інший спосіб. 

Зауважимо, що напрямок використання активу – це суто управлінське рішення, яке визначає його відображення в обліку.

Тому, залежно від того, як ми плануємо використовувати актив, так і  відображаємо його в обліку.

Варіант А: земельна ділянка - актив, що буде залучено у виробництво: 

Дт 152 Кт 631 – придбана земельна ділянка;

Дт 152 Кт 631 – понесені витрати на оформлення земельної ділянки;

Дт 101 Кт 152 – зарахована земельна ділянка на баланс.

Первісна вартість визначається відповідно до п. 8 НП(С)БО 7

Варіант Б: земельна ділянка придбавається з метою подальшого продажу

Дт 286 Кт 631 – придбана земельна ділянка для подальшого продажу.

Дт 943 Кт 286 - продано земельну ділянку, списано вартість;

Дт 361 Кт 712 – визнано дохід від продажу земельної ділянки;

Формування фінансового результату:

Дт 791 Кт 943 – списання витрат;

Дт 712 Кт 791 – списання доходу.

Така земельна ділянка отримує статус нерухомості, яка утримується для продажу, за правилами, встановленими п. 1 — 4 розділу ІІ П(С)БО 27. 

Зараховувати на баланс підприємства її недоцільно, і в цьому випадку ми одразу визнаємо таку земельну ділянку у складі необоротних активів, утримуваних для продажу.

Придбані активи, які визнаються необоротними активами, утримуваними для продажу, зараховуються на баланс за вартістю придбання відповідно до НП(С)БО 9.

Варіант В: земельна ділянка придбавається з метою використання у господарській діяльності, проте згодом підприємство вирішує продати цей актив:

Дт 152 Кт 631 – придбана земельна ділянка;

Дт 152 Кт 631 – понесені витрати на оформлення земельної ділянки;

Дт 286 Кт 152 – зміна напрямку використання, за рішенням керівника переведено до необоротних активів, утримуваних для продажу;

Дт 943 Кт 286 - продано земельну ділянку, списано вартість;

Дт 361 Кт 712 – визнано дохід від продажу земельної ділянки;

Формування фінансового результату:

Дт 791 Кт 943 – списання витрат;

Дт 712 Кт 791 – списання доходу.

НП(С)БО не встановлюють обов’язку підприємств спочатку ввести в експлуатацію актив, а потім його продавати. На нашу думку, в цьому випадку необхідно буде змінити напрямок використання відповідно до наказу керівника з подальшим переведенням з капітальних інвестицій в необоротні активи, утримувані для продажу.

 

Податкові наслідки

Єдиний податок. Продаж земельної ділянки для платника єдиного податку відповідно до мети придбання:

  • продаж необоротного активу. В цьому випадку ніяких обмежень для підприємства немає, крім способу розрахунків, що передбачає виключно грошову форму (п. 292.1 ПКУ).
  • продаж товару, якщо ділянка придбавалася з метою подальшого продажу. Насправді такий варіант рідкість для єдинників, бо він передбачає наявність відповідного КВЕД. В цьому випадку необхідно перевірити, чи не підпадає під табу продаж необоротних активів відповідно до п. 291.5.1 ПКУ. Перевірили – не підпадає.

Отже, продати даний актив підприємство може навіть за умови його невикористання у господарській діяльності, ПКУ не містить обмежень.

База оподаткування єдиним податком визначається в загальному порядку – як вся сума коштів, отриманих від продажу ділянки, тому що вона не використовувалася і правило другого абзацу п. 292.2 ПКУ тут не працює.

ПДВ. Згідно з пп. 197.1.21 ПКУ операції з постачання (продажу, передачі) земельних ділянок, земельних часток (паїв), крім тих, які розміщені під об'єктами нерухомого майна та включаються до їх вартості відповідно до законодавства (з урахуванням положень абз. 1 пп. 197.1.13 ПКУ) звільняються від оподаткування ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 139 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік самостійно виготовленого вібросита як ОЗ
    Підприємство самостійно виготовило вібросито для власних потреб, яке відповідає критеріям основних засобів. Які бухгалтерські проведення необхідно виконати для відображення створення та введення в експлуатацію цього об'єкта ОЗ?
    19.12.202524
  • Адміністративні витрати благодійного фонду: відображення в бухобліку
    Які бухгалтерські проведення застосовує благодійний фонд для обліку отримання коштів на статутну діяльність та їх витрачання на адміністративні витрати? Надайте типові кореспонденції рахунків від моменту надходження цільового фінансування до відображення адміністративних витрат
    19.12.202527
  • Оприбуткування товару за умовами EXW з доставкою "Новою Поштою": період та обґрунтування
    Постачальник передає товар на умовах EXW Incoterms 2020 через Нову Пошту. Право власності переходить при отриманні від НП. Видаткова та податкова накладні датовані 27.10.25, товар отримано 05.11.25. В якому періоді оприбуткувати товар та врахувати ПДВ?
    19.12.202521
  • Придбання обладнання частково фінансує ЮНІСЕФ: облік та ПДВ-наслідки
    Підприємство «А» (платник ПДВ) уклало договір на придбання у підприємства «Б» (платника ПДВ) обладнання на суму 1 200 000 грн (у т.ч. 200 000 грн). За умовами договору оплату за обладнання без ПДВ (1 000 000 грн) здійснює Дитячий фонд ООН. Решту суми (200 000 грн) оплачує підприємство «А». ПН зареєстрована на підприємство «А». Як оприбуткувати обладнання в бухобліку? Чи має право підприємство «А» на податковий кредит з ПДВ? Чи потрібно реєструвати ПН на компенсуючі податкові зобов'язання?
    19.12.202525
  • Оренда за неповний місяць: як відобразити в обліку?
    ТОВ (ТРЦ) здає в оренду приміщення. У договорі вказано орендну ставку за м² за повний місяць. Якщо орендар починає користуватися приміщенням з 16 числа місяця, то як коректно відобразити послугу в акті: змінювати ціну за м², площу чи застосовувати інший підхід для розрахунку вартості оренди пропорційно фактичній кількості днів користування?
    18.12.2025328