• Посилання скопійовано

Облік придбання та продажу права вимоги

ТОВ на загальній системі оподаткування придбало за 9 млн грн на аукціоні права вимоги (дебіторську заборгованість) номінальною вартістю 40 млн грн, згідно з переліком. Наступного періоду 50% придбаних прав номіналом 20 млн грн продали за 10 млн грн. Які особливості бухгалтерського обліку та оподаткування?

ПДВ

Відповідно до пп. 196.1.5 ПКУ не є об’єктом оподаткування операції з відступлення права вимоги, переведення боргу, торгівлі за грошові кошти або цінні папери борговими зобов’язаннями (вимогами), за винятком операцій з інкасації боргових вимог та факторингу (факторингових) операцій, крім факторингових операцій, якщо об’єктом боргу є валютні цінності, цінні папери, у тому числі компенсаційні папери (сертифікати), інвестиційні сертифікати, іпотечні сертифікати з фіксованою дохідністю, операції з відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками), житлові чеки, земельні бони та деривативи.

Таким чином, операції з продажу прав вимоги, на наш погляд, не є об’єктом оподаткування ПДВ.

 

Бухгалтерський облік

Первісне визнання

В розглядуваній ситуації, на наш погляд, придбані та в подальшому продані права вимоги слід обліковувати як фінансові інвестиції, згідно з нормами НП(С)БО 12.

Відповідно до пп. 4 НП(С)БО 12 фінансові інвестиції первісно оцінюються та відображаються у бухгалтерському обліку за собівартістю. Собівартість фінансової інвестиції складається з ціни її придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів, обов'язкових платежів та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з придбанням фінансової інвестиції.

Тож якщо фінансові інвестиції придбані за 9 000 000 грн, саме за такою вартістю вони оприбутковуються на балансі. Якщо фінансові інвестиції поточні (строк погашення не більше 12 місяців з дати балансу), вони оприбутковуються на субрахунку 352:

  • Дт 352 Кт 685 – 9 000 000 грн (оприбутковане придбане право вимоги);
  • Дт 685 Кт 311 – 9 000 000 грн (оплата продавцеві).

 Якщо підприємство понесло ще витрати, пов’язані з придбанням права вимоги, вони збільшують первісну вартість фінінвестиції.

 

Облік на дату балансу

Відповідно до п. 8 НП(С)БО 12 фінансові інвестиції (крім інвестицій, що утримуються підприємством до їх погашення або обліковуються за методом участі в капіталі) на дату балансу відображаються за справедливою вартістю. Сума збільшення або зменшення балансової вартості фінансових інвестицій на дату балансу (крім інвестицій, що обліковуються за методом участі в капіталі) відображається у складі інших доходів або інших витрат відповідно.

Разом з тим відповідно до пп. 9 НП(С)БО 12 фінансові інвестиції, справедливу вартість яких достовірно визначити неможливо, відображаються на дату балансу за їх собівартістю з урахуванням зменшення корисності інвестиції.

Тобто, якщо підприємство придбало права вимоги з метою їх подальшого продажу, а не пред’явлення дебіторам до погашення, у разі, якщо термін погашення ще має настати у майбутньому, то на дату балансу права вимоги обліковуються за справедливою вартістю. Тобто, за вартістю, за якою їх можна продати. Але в розглядуваній ситуації, на наш погляд, справедливу вартість достовірно визначити неможливо, тому що відсутній активний (біржовий) ринок прав вимоги, на якому можна достовірно встановити таку ціну. Тому, на наш погляд, в розглядуваній ситуації права вимоги слід обліковувати за собівартістю. Тобто, за вартістю, за якою права вимоги оприбуткували.

Якщо ж права вимоги придбали з метою подальшого пред’явлення дебіторам до оплати, за умови, що строк оплати настане в майбутньому, такі права вимоги слід обліковувати на дату балансу згідно з пп. 10 НП(С)БО 12 - за   амортизованою собівартістю фінансових інвестицій. В такому разі слід амортизувати дисконт від придбаних прав вимоги, який складає 31 000 000 грн. (40 000 000 – 9 000 000). І суму такої амортизації слід включати до складу доходу на кожну дату балансу. Особливості обліку в цій ситуації ми розглядали тут. Такий варіант тут не розглядаємо.

 

Продаж прав вимоги

Дохід від продажу відображається на субрахунку 741, а собівартість прав вимоги на субрахунку 971.

Таким чином, за умовами запитання продаж відображається проводками:

  • Дт 377 Кт 741 – 10 000 000 грн (продана частина права вимоги);
  • Дт 971 Кт 352 – 9 500 000 грн (собівартість проданого права вимоги);
  • Дт 311 Кт 377 – 10 000 000 грн (отримана оплата від покупця).

 

Податок на прибуток

Дохід від продажу права вимоги збільшує, а собівартість права вимоги зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Причому податкових різниць в розглядуваній ситуації ПКУ не встановлює.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:187
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202417
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202425
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442