• Посилання скопійовано

Облік повернення товару, якщо застосовується оцінка вибуття за методом ФІФО

ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, купує однаковий товар в різних постачальників за різними цінами. При вибутті запасів оцінює запаси за методом ФІФО. Інколи окремі партії товару повертаються постачальнику, але в обліку при вибутті застосовується метод ФІФО, тож можуть виникати різниці між ціною придбання і ціною списання, які відносять до складу доходу чи витрат. Чи є така ситуація допустимою? Як вона впливає на оподаткування?

Про особливості бухгалтерського обліку повернення товарів можна почитати тут, тут.

Проілюструємо прикладом.

Приклад.

Підприємство придбало йогурт «Абрикос»:

  • спершу у першого постачальника 100 шт. за ціною 36 грн за 1 штуку, в т.ч. ПДВ - 6 грн, всього на суму 3 600 грн. в т.ч. ПДВ 600 грн;
  • потім у другого постачальника 150 шт. за ціною 39 грн за 1 штуку, в т.ч. ПДВ - 6,50 грн, всього на суму 5 850 грн, в т.ч. ПДВ - 975 грн.

Продано 220 шт., а 30 шт повернуто першому постачальнику.

Міркуємо щодо обліку за даними прикладу.

Якщо товари повертаються першому постачальнику, то вони мають відображатися в бухгалтерському обліку за ціною, за якою товари отримані у першого постачальника. Тож товар першому постачальнику повертають по ціні 36 грн за 1 штуку, на суму 1 080 грн (30 х 36), в т.ч. ПДВ - 180 грн (1 080 : 6).

Проведення мають бути такі:

  • Дт 28 Кт 631 – (-)900 грн (1 080 - 180) (повернені товари, відображається способом «сторно»);
  • Дт 641 Кт 631 – (-)180 грн (відкориговано ПК з ПДВ).

Таким чином, при списанні за методом ФІФО (списуються запаси, які першими надійшли) проданий йогурт списується спершу за собівартістю першої партії, придбаної у першого постачальника:

  • Дт 902 Кт 28 – 2 100 грн (70 шт. х 30 грн);

Потім списується за собівартістю другої партії, придбаної у другого постачальника:

  • Дт 902 Кт 28 – 4 875 грн (5 850 - 975).

Таким чином, потрібно спершу списати собівартість повернених товарів, а потім списувати за методом ФІФО продані товари. В такому разі жодних різниць виникати не буде.

Тож, якщо як повернення товарів, так і їх продаж відбувається в межах одного звітного періоду, саме так, як наведено вище, і слід робити.

Але різниці можуть виникати, якщо продаж товару відбувається в одному звітному періоді, а повернення в іншому. В такому разі списання собівартості проданого відображатиметься проводками:

  • Дт 902 Кт 28 – 3 000 грн (списана собівартість першої проданої партії йогурту – 100 шт);
  • Дт 902 Кт 28 – 3 900 грн (120 х (39 – 6,50)) (списана собівартість другої партії).

Після відображення продажу йогурту на залишках, на рахунку 28 буде числитися 30 шт. за собівартістю 975 грн (30 х (39 – 6,50)). Але при поверненні цих 30 шт. проводки мають бути такі, як наведено вище:

  • Дт 28 Кт 631 – (-)900 грн (1 080 - 180) (повернені товари, відображається способом «сторно»);
  • Дт 641 Кт 631 – (-)180 грн (відкориговано ПК з ПДВ).

Але ж в такому разі на рахунку 28 залишається 75 грн (975 – 900). І цю різницю слід списати. Постає питання: на який рахунок списати?

На наш погляд, слід досписати на собівартість проданих товарів:

  • Дт 902 Кт 28 – 75 грн.

Якщо ж різниця від’ємна, її списують також на собівартість проданих товарів, але способом «сторно».

Ми навели власну думку щодо розглядуваного питання. Але для уникнення непорозумінь можна звернутися за консультацією до Мінфіну, який в Україні є державним органом, який відповідає за регулювання питань методології бухобліку (див. ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік).

Щодо податкових наслідків з податку на прибуток, то податкових коригувань для такої ситуації ПКУ не встановлює.

А ПДВ при поверненні товарів коригується в загальному порядку, прийнятому для операцій повернення товарів, виходячи з суми повернених товарів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025148