• Посилання скопійовано

Обліковували окремо, а продаємо як один об’єкт: що в обліку?

ТОВ – платник податку на прибуток та ПДВ продає будівлю з обладнанням (система охорони та відеоспостереження, система кондиціонування, тепловий насос та інше вартісне обладнання), що обліковуються на субрахунку 103 та 104 відповідно. В договорі купівлі-продажу зазначена одна позиція «будівля». Як відобразити цю операцію в обліку?

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 7 та п. 4 Методрекомендацій №561 об'єкт основних засобів – це: 

  • закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього;
  • конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання  певних самостійних функцій;
  • відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно;
  • інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу, що контролюється підприємством.

Якщо один об'єкт основних засобів складається з частин, які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухгалтерському обліку як окремий об'єкт основних засобів.

Отже, у підприємства є вибір: обліковувати будівлю та обладнання разом як один об’єкт обліку чи як декілька об’єктів. Все залежить від інформаційних потреб користувачів та професійного судження бухгалтера. Відповідно до наведеної умови, підприємство прийняло рішення обліковувати ці об’єкти окремо. В загальному порядку при продажу будівлі та обладнання в договорі мало було виділено дві позиції: будівля та обладнання з його деталізацією в акті приймання-передачі. Це суттєво спростило б облік.

Зауважимо, що розглядаємо можливість об’єднання компонентів ОЗ, що мають ознаки ОЗ і забезпечують його функціонування як однієї одиниці. Наприклад, система кондиціонування безпосередньо є компонентом будівлі, що забезпечує вентиляцію та кондиціонування повітря в приміщенні та може обліковуватися як окремий компонент так і у складі будівлі, на відміну від кондиціонера, що є додатковим обладнанням і може бути демонтований без додаткових витрат і обліковується саме у складі обладнання.

Перед продажем підприємству необхідно об’єднати декілька об’єктів основних засобів в один. Документально оформляємо це наступним чином: 

- складаємо наказ, яким визначаємо, які компоненти будуть включені до єдиного об’єкта, параметри для розрахунку амортизації нового об’єкта (строк корисного використання, первісна та залишкова вартість);

- на підставі бухгалтерської довідки та акту приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основного засобу, відображаємо це в обліку;

- інвентарні картки за старими об’єктами закриваємо і відкриваємо нову на новий об’єкт.

В обліку ця операція буде відображена так:

  • Дт 103/но Кт 103/б – вартість будівлі (б) включено у вартість нового об’єкта (но) обліку;
  • Дт 131/б Кт 131/но – суму накопиченого зносу будівлі включено в суму зносу нового об’єкта ОЗ;
  • Дт 103/но Кт 104 – вартість обладнання включено у вартість нового об’єкта обліку;
  • Дт 131/об Кт131/но - суму накопиченого зносу обладнання (об) включено в суму зносу нового об’єкта ОЗ.

Продаж нового об’єкта ОЗ буде проведено в загальному порядку:

  • Дт 286 Кт 103 — за залишковою вартістю на підставі наказу керівника переведено ОЗ до складу необоротних активів, утримуваних для продажу;
  • Дт 13 Кт 103 - списується накопичений знос ОЗ; 
  • Дт 680 Кт 712 - дохід від реалізації (передання) покупцю необоротного активу, утримуваного для продажу;
  • Дт 943 Кт 286 – списано вартість активу утримуваного для продажу;
  • Дт 311 Кт 680 – отримано оплату за продаж активу.

Про це більш детально ми писали тут, тут і тут. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:187
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202417
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202425
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442