• Посилання скопійовано

Продаж основних засобів: знос та документи

18.03.2023 р. підприємство продало верстат за 33 тис. грн, у т.ч. ПДВ — 5 500 грн. Первісна вартість верстату становить 27 тис. грн (був придбаний без ПДВ). Цей верстат введено в експлуатацію 17.10.2022 р., знос на 01.03.2023 року — 900 грн (щомісячний знос — 450 грн). Чи потрібно за березень нараховувати знос - 450 грн? В яких звітах відображати продаж ОЗ?

Запитання:

1. За березень (місяць продажу) потрібно нараховувати знос 450 грн? 

2. В яких звітах відображається продаж основних засобів?

3. В бухгалтерській літературі зазначено: «При продажу основних засобів іншому підприємству складається Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма №ОЗ-1) у трьох примірниках: перші два у підприємства, що здає (де перший примірник додається до звіту, а другий - до повідомлення на передачу та для акцепта), третій примірник особі, що приймає основні засоби». До якого звіту і до якого повідомлення додається Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма №ОЗ-1)?

 

Відповідь:

За березень (місяць продажу) потрібно нараховувати знос - 450 грн? 

У місяці продажу верстата його знос становитиме 900 грн, тобто знос на 01.03.2023 року та відображатиметься в обліку проведенням - Дт 131 Кт 10 (списання суми накопиченої амортизації), оскільки при продажу ОЗ, сума зносу по ньому не може залишатися на рахунках, вона підлягає списанню разом з ОЗ.

А сам ОЗ, згідно з вимогами П(С)БО 27, щодо якого прийнято рішення про реалізацію, підлягають переведенню до складу необоротних активів, утримуваних для продажу на субрахунок 286 «Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу».

Тож, після переведення ОЗ до складу необоротних активів, утримуваних для продажу, амортизацію на такі активи не нараховують з місяця, що настає за місяцем вибуття об’єкта зі складу ОЗ (пп. 6 розд. ІІ П(С)БО 27).

 

В яких звітах відображається продаж основних засобів?

Про податковий облік продажу ОЗ, податок на прибуток та ПДВ ми писали тут.

Реалізовані ОЗ знайдуть своє відображення в декларації з податку на прибуток (у додатках АМ та РІ), у декларації з ПДВ та у фінансовій звітності.

 

До якого звіту і до якого повідомлення додається Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма №ОЗ-1)?

Так дійсно, Наказом Мінстату №352 було передбачено при продажу основних засобів іншому підприємству Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма №ОЗ-1) складається у трьох примірниках: перші два у підприємства, що здає (де перший примірник додається до звіту, а другий - до повідомлення на передачу та для акцепта), третій примірник особі, що приймає основні засоби. На сьогодні цей наказ втратив чинність.

Проте пп. 3 Методрекомендацій №561 передбачено, що бухгалтерський облік основних засобів повинен забезпечити:

  • своєчасне відображення на рахунках бухгалтерського обліку повної інформації про оцінку, переоцінку і надходження основних засобів, їх внутрішнє переміщення (зі складу в цех (відділ, дільницю), з цеху в цех тощо), вибуття (реалізація, ліквідація, безоплатна передача, нестача, псування тощо);
  • відображення даних про нарахування амортизації основних засобів за звітний період та їх зносу з початку корисного використання;
  • визначення витрат, пов'язаних з підтриманням основних засобів у робочому стані (технічні огляди, поточне обслуговування), їх ремонтом і поліпшенням;
  • визначення фінансових результатів від реалізації та іншого вибуття основних засобів;
  • інформацією для складання звітності про основні засоби і капітальні інвестиції.

Отже, акт буде надавати підтвердну інформацію відображення реалізації верстата в бухобліку та  фінансовій звітності.

Щодо повідомлення на передачу та для акцепта, вважаємо, тут мається на увазі повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів, або цінової пропозиції, або пропозиції за результатами застосування переговорної процедури закупівлі. Також це може бути пропозиція однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною (ст. 638 ЦКУ).

Акце́пт (лат. acceptus — прийнятий) — згода на оплату або гарантування оплати документів. 

Згідно з ст. 642 ЦКУ, акцептом є відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття. 

Тобто, згода прийняти умови, що містяться у пропозиції укласти договір.

Тож, надання покупцю акту приймання – передачі є акцептом, що не позбавляє його виконати свої зобов'язання щодо оплати за придбані, в даному випадку, ОЗ. Акт виписується до певного договору. А акцепт здійснюється шляхом оплати ОЗ згідно з умовами договору.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518