• Посилання скопійовано

Зміна вартості вже наданих послуг: відображення в обліку

ТОВ надає послуги ФОПу. ФОП не має змоги погасити борг, тому що служить в ЗСУ. Вирішили зменшити вартість послуг на 50%, вже за існуючими актами. Як можна здійснити перерахунок? Як оформити та відобразити цю операцію в обліку?

Зміна вартості послуг

Положеннями ч. 2-3 ст. 632 ЦКУ встановлено, що зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. При цьому зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Договір вважається виконаним у разі виконання предмета договору, тобто в момент, коли зобов'язання сторін за договором припиняються.

Зобов’язання припиняються відповідно до ст. 598-609 ЦКУ:

  • частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом;
  • виконанням, проведеним належним чином;
  • за згодою сторін внаслідок передання боржником кредиторові відступного (грошей, іншого майна тощо);
  • зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги;
  • у разі заміни кредитора боржник має право пред'явити проти вимоги нового кредитора свою зустрічну вимогу до первісного кредитора;
  • за домовленістю сторін;
  • припинення зобов'язання прощенням боргу;
  • поєднання боржника і кредитора в одній особі;
  • припинення зобов'язання смертю фізичної особи;
  • ліквідацією юридичної особи.

Через те що покупець не виконав свого обов'язку з оплати за надані послуги, факту виконання договору немає. Підприємство вирішило зменшити вартість послуг. Це можливо за рахунок зміни ціни.

Підставою для зміни ціни є зміни, внесені до первісного договору та первинний документ, яким зафіксовано власне факт зміни ціни. Зміна ціни в бухобліку відображається датою документування таких змін. 

Така зміна не потребує коригування первинних актів, адже зміна ціни послуги є окремою подією, яка потребує оформлення відповідним первинним документом. Таким документом може бути акт про встановлення нової ціни, що на підставі змін у договір (або інших підстав зміни ціни) складається сторонами. 

Якщо підприємство не дійшло згоди з ФОП і не уклало додаткову угоду до договору щодо зміни ціни, то ще одним варіантом припинення договірних зобов’язань є прощення боргу. В цьому випадку заборгованість визнається безнадійною. Списання безнадійної заборгованості проводиться в загальному порядку. Про це ми писали тут. Уцьому разі обов’язковим є повідомлення ФОП про прощення боргу та зазначення дати такого прощення, адже це може вплинути на його податкові зобов’язання.

 

Відображення в обліку 

Зменшення ціни 

  • Дт 704 Кт 361 — на суму зменшення ціни;
  • Дт 704 Кт 641 — зменшення ПЗ з ПДВ, способом сторно;
  • Дт 791 Кт 704 — зменшення ціни (без ПДВ) списано на фінрезультати.

На цю саму дату підприємство має скласти РК до ПН, зменшивши ПЗ з ПДВ.

Підставою є підписаний акт на зміну ціни, складений не раніше дати внесення змін до первинного договору.

 

Прощення боргу

  • Дт 944 Кт 38 – нарахування резерву сумнівних боргів;
  • Дт 38 Кт 361 – зменшено резерв сумнівних боргів за прощеною заборгованістю.

Якщо підприємство не створює резерву сумнівних боргів, то списання всієї суми заборгованості буде проведено записом: Дт 944 Кт 361.

Списання потрібно зробити у тому звітному періоді, коли виникли підстави для такого списання, в даній ситуації це дата договору прощення боргу/ дата прийняття рішення про списання.  Тільки в такому періоді можна списати заборгованість на витрати та зменшити фінрезультат з метою оподаткування – не раніше і не пізніше. Нюанси оподаткування податком на прибуток, ПДВ та єдиним податком даної операції ми розглядали тут і тут.

Таким чином, зміна ціни в договорі можлива, якщо зобов’язання за договором не виконані. В цьому випадку підприємство з ФОП може укласти додаткову угоду до первісного договору щодо зміни ціни. 

Якщо згоди не досягнуто, то можна укласти договір про прощення боргу. Після укладаннязаборгованість є безнадійною. Списання безнадійної заборгованості проводиться в загальному порядку.

На нашу думку, підприємству необхідно укласти додаткову угоду саме щодо зміни ціни, тому щоінший варіант є трудомістким та має більше особливостей щодо оподаткування.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202533
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202524
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.202578
  • Облік витрат на відрядження працівника-експерта у слідчих діях
    Працівник підприємства був залучений як спеціаліст (експерт) до проведення слідчих дій у межах кримінального провадження. Як обліковувати витрати на відшкодування витрат на відрядження: як прямі витрати, інші операційні витрати чи інші витрати?
    28.03.202549