• Посилання скопійовано

Розрахунки готівкою працівником у закордонному відрядженні інколи є порушенням валютного законодавства

Товар від нерезидента тривалий час простояв у порту через пошуки транспортного агента, у зв'язку з чим підприємству-покупцеві було виставлено рахунок за його зберігання. Працівник підприємства, що перебував у цей час там само у відрядженні, оплатив цей рахунок готівкою у валюті. Чи можна включити такі витрати до авансового звіту працівника?

Запитання: Товар від нерезидента прибув до пункту призначення, зафіксованого у контракті (цей пункт призначення розташований у порту за межами України). Через пошуки транспортного агента вантаж тривалий час простояв у порту, у зв'язку з чим підприємству-покупцеві було виставлено рахунок за зберігання вантажу, який терміново потрібно було оплатити. Працівник підприємства, що перебував у цей час там само у відрядженні, був змушений терміново оплатити цей рахунок готівковими коштами в іноземній валюті. Чи можна включити такі витрати до авансового звіту працівника, що витратив готівкову валюту? Який документ буде підтвердженням цих витрат? Як списувати такі витрати в обліку?

Відповідь: Перш ніж звернутися до проблем відображення цієї операції в обліку, нагадаємо, що операції з використанням резидентами готівкової іноземної валюти регулює НБУ. А перелік операцій, в яких СГД може використати готівкову іноземну валюту на території України, встановлено Правилами №200-1. I хай вас не турбує той факт, що у Правилах №200 йдеться про використання валюти на території України, а оплата відбулася за кордоном. Перед скеруванням працівника у відрядження за кордон підприємство забезпечує-2 його авансом (ст. 121 КЗпП). Якщо аванс було видано у готівковій іноземній валюті, то процедуру його видачі регулювали Правила №200. Могло бути і так, що працівник не отримав авансу у готівковій іноземній валюті на оплату зазначеного рахунка перед відрядженням, а використав власну готівку. Але ж у цьому випадку після повернення працівника підприємство має відшкодувати йому такі витрати. А порядок відшкодування витрат на відрядження, понесених працівником із власних коштів, також регулюють Правила №200.


У загальному порядку, згідно зі ст. 7 Декрету №15-93-3, у розрахунках між резидентами і нерезидентами у межах торгового обороту як спосіб платежу використовується як іноземна, так і вітчизняна валюта (гривня). Але такі розрахунки повинні здійснюватися лише через уповноважені банки у порядку, встановленому НБУ. Тобто, по суті, лише Правила №200 дозволяють резидентові у деяких випадках розраховуватися з нерезидентами безпосередньо, без участі уповноважених банків, валютою у готівковій формі, наприклад для забезпечення витрат на відрядження — п. 2.1 Правил №200. При цьому витратами на відрядження згідно з п. 1.3 Правил №200 визнаються витрати на:

— дозволи на в'їзд (візи);

— добові;

— наймання житлового приміщення;

— транспортні витрати;

— інші витрати за кордоном. Зверніть увагу, що йдеться лише про витрати, пов'язані з відрядженням, а не про розрахунки з нерезидентами у межах торгового обороту від імені та на користь працедавця.

Крім витрат на відрядження, працівник має право проводити готівкові розрахунки з нерезидентами за кордоном у межах представницьких витрат (на організацію офіційних заходів за дорученням працедавця за кордоном) та в інших випадках, встановлених Правилами №200. На жаль, серед випадків, установлених Правилами №200, немає операцій, зазначених у запитанні. Iз чого випливає висновок, що працівник підприємства не повинен був розраховуватися за підприємство готівковою іноземною валютою, оскільки цим він порушив валютне законодавство. Якщо він діяв за власною ініціативою, а не за розпорядженням керівника, то підприємство, з погляду автора, має право не визнавати таку операцію у межах відрядження працівника і не відшкодовувати йому понесені витрати. Працівник, своєю чергою, має право оспорювати таке рішення працедавця у суді (статті 1158 — 1160 ЦКУ).

Якщо ж працівник діяв за розпорядженням керівника (оформленим, наприклад, наказом), то відповідальність за таке порушення несе вже працедавець. У цьому разі працівник зобов'язаний подати протягом 5-ти банківських днів із дня повернення з відрядження (пп. 170.9.2 ПКУ) звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт. До такого звіту потрібно додати всі документи, що підтверджують понесені витрати, — платіжний документ (за його наявності), документи про надання нерезидентом послуг зі зберігання вантажу тощо. Такі документи будуть підставою для відшкодування працівникові витрачених ним у відрядженні власних коштів-4.

Але оскільки порушення було допущене, то його негативні наслідки стосуватимуться обох сторін — і працівника, і працедавця. Так, витрати, понесені з порушенням чинного валютного законодавства, хоча і пов'язані з госпдіяльністю підприємства, з погляду автора, не може бути визнано податковими витратами. У бухгалтерському обліку такі витрати списуються проведенням Д-т 20 «Виробничі запаси», 28 «Товари» К-т 372 «Розрахунки з підзвітними особами» як витрати, пов'язані з доставкою вантажу від постачальника.

При цьому починає діяти пп. 170.9.1 ПКУ, і працедавець, який виплачує працівникові суму компенсації його витрат, пов'язаних із відрядженням, але не віднесених до складу податкових витрат згідно з розділом III ПКУ, стає податковим агентом щодо таких сум, що виплачуються. Він зобов'язаний утримати з них ПДФО (причому база оподаткування визначається із застосуванням натурального коефіцієнта за п. 164.5 ПКУ) і перерахувати його у наступний день після виплати до бюджету. На щастя, така сума не оподатковується ЄСВ, як і решта виплат на відрядження (п. 6 Переліку №1170-5).

Крім того, за порушення працедавцем-резидентом порядку розрахунків із нерезидентами у межах торгового обороту (у цьому випадку — за розрахунок з нерезидентом за надані резидентові послуги не через уповноважений банк), згідно зі ст. 16 Декрету №15-93, йому загрожує штраф у розмірі еквівалента суми валютних цінностей, які використовувалися під час розрахунків, перерахованих у валюту України за обмінним курсом НБУ на день здійснення таких розрахунків.

--------1--------

Правила використання готівкової іноземної валюти на території України, затверджені постановою правління НБУ від 30.05.2007 р. №200.

--------2---------

Хоча Міндоходів у листі від 03.07.2013 р. №6091/6/99-99-22-02-04-15/169 говорить про те, що обов'язку надавати такий аванс для недержавних підприємств не встановлено, автор вважає, що така вимога випливає зі ст. 121 КЗпП. Адже у ст. 121 КЗпП зазначено, що така виплата здійснюється працівникові, який скерований у службове відрядження (а не повернувся з нього). Крім того, відсутність авансу істотно погіршує становище самого працівника, адже якщо працедавець не забезпечить його коштами на відрядження, йому доведеться самостійно шукати їх для виконання службового доручення.

---------3-----------

 

Декрет КМУ від 19.02.93 р. №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю».

---------4----------

Згідно з п. 2.5 Правил №200, таке відшкодування здійснюється працівнику — резиденту України у гривнях за курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на день виплати зазначених коштів, а працівнику-нерезиденту на його бажання — як в іноземній валюті, так і у гривнях.

---------5----------

Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів працедавців, на яких не нараховується ЄСВ, затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 р. №1170.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202526
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202577
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518