Якщо вироблена електроенергія споживається виключно одним напрямком на підприємстві, наприклад, на виробництво продукції, окремий облік такої електроенергії, на наш погляд, можна не вести. У такому випадку всі витрати, пов'язані з експлуатацією СЕС (амортизація, технічне обслуговування тощо), відносяться на відповідний рахунок витрат, наприклад, на рахунок 23, якщо електроенергія використовується виключно для виробництва продукції.
Про це ми писали тут.
Якщо електроенергія використовується для різних напрямків (виробничі, адміністративні цілі тощо), витрати розподіляються пропорційно спожитій електроенергії кожним напрямком, для чого просто необхідно вести облік електроенергії, щоб мати змогу її розподілити.
Облік кількості виробленої та спожитої електроенергії
Для належного обліку та контролю підприємство може:
1) Встановити прилади обліку (лічильники):
- Лічильник для фіксації загального обсягу електроенергії, виробленої СЕС;
- Можливо, знадобляться окремі лічильники для фіксації споживання електроенергії різними підрозділами або на різні цілі (виробничі, адміністративні тощо) для коректного розподілу витрат.
2) Регулярно знімати показники лічильників.
3) Документувати обсяги: Складати внутрішні документи (акти, відомості) про обсяги виробленої та спожитої електроенергії. Ці документи будуть підставою для відображення операцій у бухгалтерському обліку та для аналізу ефективності роботи СЕС.
У такому разі всі витрати на виробництво електроенергії накопичуються на рахунку 23 і в кінці місяця розподіляються за напрямками використання, наприклад:
- Дт 23(продукція) Кт 23(електроенергія) – виробнича собівартість електроенергії, використаної на виробництво;
- Дт 92 Кт 23(електроенергія) – виробнича собівартість електроенергії, використаної для адміністративних цілей.
Отже, підсумуємо:
Однонаправлене використання електроенергії: Якщо електроенергія від СЕС споживається виключно для виробництва, окремий облік не потрібен, а витрати (амортизація, обслуговування) відносяться на рахунок 23;
Багатонаправлене використання: При споживанні електроенергії різними напрямками (виробництво, адмінцілі) необхідний облік для пропорційного розподілу витрат за напрямками;
Облік і документування: Для коректного обліку встановлюють лічильники, регулярно знімають показники, документують обсяги виробленої та спожитої електроенергії, а витрати розподіляють за напрямками (наприклад, Дт 23, Дт 92).
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити