• Посилання скопійовано

Операції пожертви товару між ТОВ: облік та ПДВ

ТОВ планує укласти договір пожертви на передачу товару іншому ТОВ. Чи прописується в договорі сума цього товару? На підставі якого документу передається товар? Чи прописується в такому документі сума цього товару? Як нараховується ПДВ? Чи виписуються дві податкові накладні?

Договір пожертви та зазначення суми товару

Відповідно до ст. 729 ЦКУ, пожертвою є дарування нерухомих та рухомих речей, зокрема грошей та цінних паперів, для досягнення певної, наперед обумовленої мети. До договору пожертви застосовуються положення про договір дарування, якщо інше не встановлено законом. 

Предметом договору пожертви є нерухомі та рухомі речі (зокрема, гроші й цінні папери). 

За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність (ч. 1 ст. 717 ЦКУ).

Прямо в цих нормах не зазначено про обов’язковість зазначення вартості майна (товару), що передається безоплатно. Тепер щодо ціни товару. 

Згідно з ч. 1 ст. 691 ЦКУ покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов, - за ціною, що визначається відповідно до ст. 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу.

Тобто, ціна – це та сума коштів, за якою оплачується товар. Якщо ж товар передається безоплатно, ціна дорівнює нулю гривень.

З наведеного вище випливає, що в договорі пожертви можна відобразити вартість товару, що передається, але при цьому зазначити, що ціна такого товару нуль гривень, оскільки товар передається без оплати – безоплатно.

 

Первинний документ на передачу товару та зазначення ціни

Передача товару за договором пожертви оформлюється первинним документом, наприклад, актом приймання-передачі товарів або накладною. 

Первинний документ, що фіксує господарську операцію, повинен містити обов'язкові реквізити, передбачені статтею 9 Закону про бухоблік.  До таких реквізитів належать, зокрема, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції. У первинному документі на передачу товару зазначається його ціна та загальна вартість. Оскільки, як з’ясували вище, ціна складає 0 грн, то саме таку ціну і слід проставляти в первинному документі на передачу.

 

Нарахування ПДВ при пожертві товару

Безоплатна передача товарів для цілей ПДВ вважається їх постачанням згідно з пп. 14.1.191 ПКУ. Якщо місце постачання товарів знаходиться на митній території України, така операція є об'єктом оподаткування ПДВ (пп. «а» пп. 185.1 ПКУ). 

База оподаткування ПДВ визначається відповідно до пп. 188.1 ПКУ. При безоплатній передачі договірна вартість дорівнює нулю. Однак база оподаткування не може бути нижчою за:

  • ціну придбання таких товарів/послуг (для покупних товарів);
  • звичайну ціну (для самостійно виготовлених товарів/послуг);
  • балансову (залишкову) вартість за даними бухгалтерського обліку на початок періоду, в якому відбулася безоплатна передача (для необоротних активів).

Отже, податкові зобов'язання з ПДВ нараховуються виходячи з цієї мінімальної бази. При цьому додатково нараховувати компенсуючі податкові зобов'язання за пп. 198.5 ПКУ, як правило, не потрібно, якщо операція з безоплатного постачання вже оподатковується згідно з пп. 188.1 ПКУ. 

 

Податкові накладні

При безоплатній передачі товарів платник ПДВ (дарувальник) зобов'язаний скласти дві податкові накладні та зареєструвати їх в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН):

  • Перша податкова накладна: складається на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання, яка при пожертві дорівнює нулю. У графі 7 "Ціна постачання одиниці товару/послуги..." та графі 10 "Обсяги постачання (база оподаткування)..." зазначається "0". Графа 11 "Сума ПДВ" не заповнюється. Ця податкова накладна складається на ім'я отримувача (обдаровуваного ТОВ);
  • Друга податкова накладна: складається на суму перевищення бази оподаткування (ціни придбання/звичайної ціни/балансової вартості) над фактичною ціною постачання (тобто на суму мінімальної бази). У цій податковій накладній робиться позначка про те, що вона складена на суму перевищення бази оподаткування (зазвичай, тип причини "15"). Така податкова накладна отримувачу (покупцю) не надається, а в рядках, відведених для даних покупця, постачальник зазначає власні дані. 

Важливо! Обдаровуване ТОВ не матиме права на податковий кредит за такою операцією, оскільки безоплатне отримання товарів не передбачає сплати ПДВ постачальнику. 

Висновки:

1. Договір пожертви та ціна: У договорі пожертви можна вказати вартість товару, але ціна зазначається як 0 грн, оскільки передача безоплатна (ст. 717, 729 ЦКУ);

2. Первинний документ: Передача товару оформлюється актом приймання-передачі або накладною, де ціна товару вказується як 0 грн, відповідно до ст. 9 Закону про бухоблік

3. ПДВ та податкові накладні: Безоплатна передача оподатковується ПДВ виходячи з мінімальної бази (пп. 188.1 ПКУ). Дарувальник складає дві податкові накладні: одну на нульову суму для отримувача, другу на суму перевищення бази оподаткування (тип причини "15"), яка не надається отримувачу. Отримувач не має права на податковий кредит.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    Сьогодні 16:1026
  • Операції пожертви товару між ТОВ: облік та ПДВ
    ТОВ планує укласти договір пожертви на передачу товару іншому ТОВ. Чи прописується в договорі сума цього товару? На підставі якого документу передається товар? Чи прописується в такому документі сума цього товару? Як нараховується ПДВ? Чи виписуються дві податкові накладні?
    Сьогодні 13:1121
  • Витрати на обклеювання вікон орендованого офісу сонцезахисною плівкою: облік і ПДВ
    Підприємство-орендар (платник податку на прибуток, застосовує податкові різниці) здійснило витрати на обклеювання вікон орендованого офісу сонцезахисною поляризованою плівкою на суму 130 тис. грн. Орендодавець ці витрати не компенсує. Чи можна віднести ці витрати до поточних витрат кварталу та що з податковим кредитом з ПДВ?
    Сьогодні 10:1195
  • Реквізити акта приймання-передачі незавершеного будівництва для бухгалтерського обліку
    Яку інформацію повинен містити акт приймання-передачі об'єкта незавершеного будівництва житлового будинку, за яким бухгалтерія підприємства-покупця повинна відобразити цю подію у бухгалтерському обліку?
    21.05.202556
  • Списання матеріалів замовника в будівництві: документальне оформлення
    На підставі якого документу ТОВ-замовник будівництва має списувати власні будівельні матеріали, передані генеральному підряднику, після отримання від нього акту виконаних робіт та підсумкової відомості ресурсів? Чи потрібно підписувати такий документ з генпідрядником?
    21.05.202576