Дооцінити ОЗ з нульовою залишковою вартістю неможливо з технічних причин. І ось чому.
Відповідно до пп. 17 НП(С)БО 7, переоцінена первісна вартість та сума зносу об'єкта основних засобів визначається множенням відповідно первісної вартості і суми зносу об'єкта основних засобів на індекс переоцінки. Індекс переоцінки визначається діленням справедливої вартості об'єкта, який переоцінюється, на його залишкову вартість.
Мовою формул процедура переоцінки виглядає так:
Індекс переоцінки = Справедлива вартість : Залишкова вартість
Переоцінена первісна вартість = Первісна вартість х Індекс переоцінки
Переоцінений знос = Знос х Індекс переоцінки
Тобто, щоб знайти індекс переоцінки, потрібно справедливу вартість поділити на залишкову. Але якщо залишкова вартість нульова, то поділити на неї не вийде, тому що за правилами математики ділити на нуль не можна.
До речі, в п. 17 НП(С)БО 7 був другий абзац, який виключений згідно з Наказом Мінфіну від 26.05.2022 р. №148, що набув чинності з 29.07.2022 р.
Ось виключений абзац: «Якщо залишкова вартість об'єкта основних засобів дорівнює нулю, то його переоцінена залишкова вартість визначається додаванням справедливої вартості цього об'єкта до його первісної (переоціненої) вартості без зміни суми зносу об'єкта. При цьому для таких об'єктів, що продовжують використовуватися, обов'язково визначається ліквідаційна вартість».
Тобто, виключений абзац прямо врегульовував особливості переоцінки ОЗ з нульовою залишковою вартістю. Правило першого абзацу визначало загальне правило переоцінки, а другого абзацу – спеціальне правило. Оскільки спеціальне правило видалили, то залишилося лише загальне правило, за яким, як ми вже сказали, технічно неможливо переоцінити ОЗ з нульовою залишковою вартістю.
На наш погляд, подібна ситуація не має сенсу. На наш погляд, повинна бути можливість переоцінювати ОЗ навіть з нульовою вартістю. Але ж ми керуємося виключно нормативним документом, зокрема, НП(С)БО 7, який на сьогодні не встановлює спеціального правила для переоцінки ОЗ з нульовою залишковою вартістю.
Разом з тим слід сказати, що в Україні державним органом, який встановлює методологію бухгалтерського обліку, є Мінфін (див. ст. 6 Закону про бухоблік). Тому можна звернутися до цього органу для отримання консультації з розглядуваного питання.
Висновки:
1. Технічна неможливість дооцінки: Згідно з п. 17 НП(С)БО 7, дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю неможлива, оскільки індекс переоцінки розраховується діленням справедливої вартості на залишкову вартість, а ділити на нуль не можна;
2. Скасування спеціального правила: Абзац п. 17 НП(С)БО 7, який раніше дозволяв дооцінку ОЗ з нульовою залишковою вартістю шляхом додавання справедливої вартості до первісної без зміни зносу, був виключений Наказом Мінфіну від 26.05.2022 р. №148;
3. Рекомендація звернення до Мінфіну: Оскільки спеціальне правило для переоцінки ОЗ з нульовою вартістю відсутнє, для вирішення питання доцільно звернутися за консультацією до Мінфіну, який встановлює методологію бухгалтерського обліку в Україні.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити