• Посилання скопійовано

Як виправити помилку в обліку та фінзвітності?

У 2022 році в бухобліку підприємства було помилково відображено отримання товару і його реалізацію. Як виправити це в поточному році?

Спосіб виправлення

Відповідно до пп. 4.2 Положення №88, помилки в первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку, що складені у паперовій формі, виправляються способом «червоного сторно» або додаткових бухгалтерських проведень, або коректурним способом.

Відповідно до пп. 4.6 Положення №88, помилки в регістрах бухгалтерського обліку за минулий звітний період виправляються способом сторно. Цей спосіб передбачає складання бухгалтерської довідки, до якої помилка (сума, кореспонденція рахунків) заноситься червоним чорнилом, пастою кулькових ручок тощо або зі знаком «мінус», а виправлення (сума, кореспонденція рахунків) заноситься чорнилом, пастою кулькових ручок тощо темного кольору. Внесенням цих даних до регістру бухгалтерського обліку у місяці, в якому виявлено помилку, ліквідується неправильний запис та відображається правильна сума і кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку. Довідка має наводити причину помилки, посилання на документи та регістри бухгалтерського обліку, в яких допущено помилку, і підписується працівником, який склав довідку, та після її перевірки - головним бухгалтером.

Таким чином, якщо в поточному році виявлена помилка минулих років, в тому числі така, як наведена в запитанні, вона виправляється способом сторно або додаткових бухгалтерських записів в бухгалтерському регістрі за той період, коли помилка виявлена.

 

Розглянемо тепер, якими проведеннями відобразити виправлення

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 6, виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

Виходить, якщо проведення з виправлення помилки впливатимуть на рахунок 44, то і кореспонденція має бути з рахунком 44. Кореспондуючими рахунками при виправленні помилок можуть бути тільки балансові рахунки.

Наприклад, під час відображення продажу товару в 2022 році зробили проведення (для наочності проведення з ПДВ не наводимо):

  • Дт 361 Кт 702 – 20000 грн;
  • Дт 702 Кт 791 – 20 000 грн;
  • Дт 902 Кт 281 – 15000 грн;
  • Дт 791 Кт 902 – 15 000 грн.

Під час придбання цього товару було зроблено проведення:

  • Дт 281 Кт 631 – 15000 грн.

Ці проведення впливають на величину прибутку (збитку).  Коригуючі проведення робляться на дату виправлення помилки, в даному випадку можна їх провести на 31 грудня 2023 року, оскільки фінзвітність за 2023 рік ще не сформована:

  • Дт 361 Кт 44 – (-)20 000 грн;
  • Дт 44 Кт 631 – (-)15 000 грн.

Як бачимо, при виправленні помилок коригуємо сальдо розрахунків з постачальниками та покупцями та сальдо нерозподіленого прибутку.

У кінцевому підсумку має бути так:

  • Дебетове сальдо на рах. 361 (рядок 1155 активу балансу) – зменшиться на 20000 грн;
  • Кредитове сальдо на рах. 631 (рядок 1615 пасиву балансу) – зменшиться на 15000 грн;

Сума нерозподіленого прибутку – кредитове сальдо рах. 44 (рядок 1420 пасиву балансу) – зменшиться на 5000 грн.

Ми розглянули ситуацію з помилковим відображенням придбання та продажу однієї партії товару в цілому. На практиці можуть бути коригування по рах. 28 теж у кореспонденції з рах. 44, якщо обсяги придбання та продажу товарів не співпадають.

 

Відображення у фінансовій звітності

Внаслідок коригувальних проведень змінюються залишки на рахунках бухгалтерського обліку, наприклад, на рахунку 44, рахунку 36, рахунку 28, рахунку 63 тощо.

Але на суми, на які змінилися залишки на цих рахунках, потрібно змінювати залишки на початок року в балансі того року, в якому було виправлення.

Наприклад, якщо виправлення помилки було в 2023 році, і внаслідок виправлення на 5 тис. грн зменшився прибуток, то на 5 тис. грн зменшується залишок рядка 1420 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) балансу на початок звітного року, тобто, в колонці 3.

Тобто, якщо в балансі за 2022 рік на кінець звітного періоду в колонці 4 прибуток становив, приміром, 13 тис. грн., то в балансі за 2023 рік на початок року переносимо не 13 тис. грн, а цю суму за мінусом виправлення, тобто, записуємо 8 тис. грн (13 – 5).

Те саме робимо із всіма іншими залишками за рахунками, які зазнали змін.

 

Щодо подання виправленої фінансової звітності за 2022 рік

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 6, виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності.

Разом з тим, згідно з ч. 6 ст. 14 Закону про бухоблік, підприємства можуть подавати уточнену фінансову звітність та уточнену консолідовану фінансову звітність на заміну раніше поданої фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за результатами проведення аудиторської перевірки, з метою виправлення самостійно виявлених помилок або з інших причин. Подання та оприлюднення уточненої фінансової звітності та уточненої консолідованої фінансової звітності здійснюються у такому самому порядку, як і фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності, що уточнюються.

Тобто, подання уточненої фінзвітності за 2022 рік не є обов’язковим. 

Разом з тим, таку фінзвітність доведеться подавати, якщо підприємство є платником податку на прибуток. Адже виправлення помилки вплине на показники декларації з податку на прибуток. Тому доведеться уточнювати показники такої декларації. А фінзвітність є додатком до декларації.

Якщо підприємство робитиме виправлення у 2023 році, то у Звіті про фінрезультати в колонці 4 «За попередній період» потрібно буде відображати вже виправлену інформацію про доходи і витрати. 

***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144