• Посилання скопійовано

Як обліковувати вхідні платежі від покупців, якщо не вистачає реквізитів?

ТОВ, платник ПДВ, отримало оплати від покупців, неплатників ПДВ, на рахунок. Один покупець оплатив готівкою через касу банку, у призначенні платежу вказано, від кого, але не вказаний платник. Інший покупець оплатив з картки фізособи, платник - фізособа, а в призначенні вказано, що це оплата від юрособи. Як проводити в обліку такі оплати?

Облік отриманих платежів

У випадку, якщо при рознесенні банківської виписки, де вказуються кошти, що надходять на поточний рахунок підприємства за продані/надані товари/послуги, з указанням в призначенні платежу, від кого надійшли кошти, але не вказаний платник, то можливо, що це одна особа. В цьому випадку варто перевірити своїх контрагентів, яким було виставлено рахунок на сплачену суму та віднести цей платіж на відповідний рахунок. Звісно, можна зв'язатися з платником та уточнити інформацію.

Якщо все-таки платника не вдасться визначити, такий платіж обліковується як нез'ясований, допоки не надійде звернення від самого платника на повернення коштів (якщо помилковий платіж) або від банку, якщо це була його помилка. В обліку це буде так:

  • Дт 311 Кт 719 – визнання доходу на суму отриманого платежу. Кредиторська заборгованість не визнається, тому що платник невідомий і немає контрагента, щодо якого виникає заборгованість;
  • Дт 949 Кт 685 – коли платник визначений, і платіж визнаний помилковим;
  • Дт 685 Кт 311 – повернення помилкового платежу;
  • Дт 949 Кт 681 – коли платник визначений, і платіж визнаний як оплата рахунка покупця;
  • Дт 681 Кт 361 – зарахування отриманих коштів в оплату за поставлений товар.

Якщо вдасться оперативно з'ясувати всю необхідну інформацію щодо платежу, можна не визнавати доходи і витрати, а одразу провести платіж як оплату за товари/послуги (Дт 311 Кт 681) або як помилковий платіж  (Дт 311 Кт 685).

Якщо фізособа оплатила рахунок, який був виданий юрособі, то це означає, що це була підзвітна особа цієї юрособи. Тож, якщо платником вказана юрособа, на яку було виставлено рахунок (та, бажано, вказаний і сам рахунок), який оплачено в такий спосіб (при цьому сплачена  сума відповідає рахунку), то оплачені кошти підлягають зарахуванню як оплата від юрособи – на підставі інформації, зазначеної у призначенні платежу.

Якщо ж не вдасться з'ясувати всю інформацію щодо платежу, то знову ж таки кошти зависають до з'ясування, допоки не надійде звернення від самого платника на повернення коштів (якщо помилковий платіж) або від банку, якщо це була його помилка. Як це провести в обліку, див. вище.

Якщо вдалося розібратися з оплатами і з'ясувати, ким і за що заплачено, то платнику надаються первинні документи (видаткові накладні, акти тощо) у загальному порядку.

Якщо з реквізитів платежу можна дізнатися про платника, а також в обліку проведені відповідні документи на цього платника (йому був виставлений рахунок, відвантажений товар, надані послуги тощо), то додаткових документів оформлювати не потрібно. Якщо для підтвердження платежу знадобилося додаткове листування між платником та одержувачем, такі листи будуть достатньою підставою для зарахування оплат.

 

Платежі до з'ясування

Фізособа, яка помилково здійснила платіж, має повідомити негайно підприємство (яке є неналежним отримувачем) та надіслати вимогу з проханням повернути суму переказу. У вимозі платник зазначає дату перерахування коштів, суму помилкового переказу, повні й точні банківські реквізити для повернення коштів. Неналежний отримувач повинен негайно повернути помилково отримані кошти платнику.

Якщо це була помилка банку, то про правила повернення та облік ми писали тут.

Всі інші можливі наслідки можуть бути розглянуті залежно від ситуації, яка складеться в кожному конкретному випадку окремо.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202529
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025261
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202537
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202533
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529