• Посилання скопійовано

Бухоблік та ПДВ при імпорту послуг на умовах комісії для комітента

Комісіонер за дорученням комітента за договором комісії у вересні отримав послуги від нерезидента, склав та підписав акт. Місце надання послуг на митній території України. У жовтні комісіонер оплатить послуги власними коштами. А пізніше комітент відшкодує вартість послуг. Що з ПДВ у комітента?

ПДВ

Відповідно до пп. 189.4 ПКУ, базою оподаткування для товарів/послуг, що передаються/отримуються у межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, є вартість постачання цих товарів/послуг, визначена у порядку, встановленому ст. 188 ПКУ.

Дата збільшення податкових зобов'язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими ст. 187 і 198 ПКУ.

Згідно з пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (за певними виключеннями, наведеними в цьому пункті). При цьому база оподаткування не може бути меншою за ціну придбання послуг тощо.

За пп. 187.1 ПКУ датою виникнення ПЗ з ПДВ при постачанні послуг є дата, яка настає раніше – дата отримання оплати чи дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

За пп. 198.2 ПКУ датою віднесення сум ПДВ до ПК є дата, що відбулася раніше – дата списання коштів чи дата отримання послуг.

За умовами запитання комітент спершу отримує послуги від комісіонера, а потім їх оплачує. У свою чергу, комісіонер нараховує ПЗ з ПДВ, складає ПН на комітента датою складання акту, за яким передає послуги комітенту. Тож комітент матиме право на ПК за датою отримання послуг (датою складання акту), за умови, що є ПН від комісіонера, зареєстрована в ЄРПН.

Причому за отриманими послугами у комітента не виникає ПЗ з ПДВ. Адже отримувачем послуг є комісіонер. Саме він має нарахувати ПЗ з ПДВ, скласти ПН на послуги, отримані на митній території України від нерезидента. На підставі такої ПН комісіонер матиме право і на ПК. Детальніше про ПДВ при імпорті послуг можна почитати тут.

Вище ми навели особливості ПДВ щодо вартості послуг, отриманих за договором комісії. Але комісійні операції комісіонер здійснює за плату. Сума плати є окремим об’єктом оподаткування ПДВ. ПДВ нараховується комісіонером в загальному порядку. На суму нарахованого ПДВ комісіонер складає ПН, реєструючи її в ЄРПН. На підставі такої ПН комітент відображає ПК.

 

Бухгалтерський облік

Приклад. Комітент отримав у вересні надані нерезидентом послуги від комісіонера на суму 36 000 грн, в т.ч. ПДВ 6 000 грн. Послуги використані в адміністративній діяльності.

Окрім того, отримано за актом послуги комісії на суму 1 200 грн, в т.ч. ПДВ - 200 грн.

У жовтні комісіонер оплатив нерезиденту отримані послуги. Але ця господарська операція в обліку комітента не відображається. Пізніше в жовтні комітент відшкодував комісіонеру як вартість отриманих від нерезидента послуг, так і вартість комісійних послуг.

Бухгалтерський облік дивимося в таблиці.

№з/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунку

Сума, грн.

дебет

кредит

Отримання послуг у вересні

1

Отримано через комісіонера послуги, надані нерезидентом

92

631

30 000

2

Відображено ПК з ПДВ на підставі ПН комісіонера

641

631

6 000

3

Отримані послуги комісії

92

631

1 000

4

Відображено ПК з ПДВ на підставі ПН комісіонера

641

631

200

Оплата послуг у жовтні чи пізніше

5

Відшкодована комісіонеру вартість послуг, наданих нерезидентом

631

311

36 000

6

Оплачена вартість комісійних послуг

631

311

1 200

***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442