• Посилання скопійовано

Облік витрат на сплату штрафних санкцій та судового збору

ТОВ "А" придбавало електроенергію в ТОВ "В". Але "А" не виконувало свої зобов’язання, тому "В" звернулося до суду. Суд прийняв рішення стягнути з "А" на користь "В" штрафні санкції та судовий збір. Справа передана приватному виконавцю для примусового стягнення коштів. Хто для "А" виступає контрагентом — "В" чи виконавець, якому перерахують кошти? Чи відображати сплату в додатку 4ДФ?

Хто є контрагентом?

Особою, на користь якої присуджено виплатити штраф і відшкодувати судові витрати, є ТОВ "В". Тому "В" є контрагентом. Виконавець всього лише стягує кошти на користь "В". 

Із стягнутих сум виконавець відшкодовує витрати на виконавче провадження, утримує власну винагороду та перераховує кошти стягувачу (в даній ситуації "В") (див. ст. 45 Закону №1404-VIII).

 

Коли визнавати витрати?

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 11, зобов'язання визнається, якщо:

  • його оцінка може бути достовірно визначена та 
  • існує ймовірність зменшення економічних вигод у майбутньому внаслідок його погашення. 

Ці умови виконуються в момент набрання сили судовим рішенням щодо стянення штрафу та збору. Таким чином, на цю дату слід визнати зобов’язання.

Відповідно до п. 7 НП(С)БО 16 витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Причому відповідно до ст. 4 Закону про бухоблік одним з принципів бухобліку та фінзвітності є принцип нарахування, згідно з яким доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.

З наведеного випливає, що на дату набрання рішенням суду законної сили, ТОВ “А” має відобразити в бухгалтерському обліку зобов’язання та витрати:

  • Дт 948 "Визнані штрафи, пені, неустойки" Кт 685 (контрагент ТОВ «В») — на суму штрафу;
  • Дт 949 "Інші витрати операційної діяльності" Кт 685 (контрагент ТОВ «В»)  — на суму відшкодування судових витрат.

Перерахування коштів:

  • Дт 685 — Кт 311 — на суму коштів, перерахованих виконавцю.

 

Чи відображати сплату в додатку 4ДФ?

Дивимося відповіді ДПС на подібне питання в ЗІР (103.02): "Хто виступає податковим агентом щодо оподаткування та відображення у додатку 4ДФ до Розрахунку доходу у вигляді відшкодування моральної шкоди, утриманого роботодавцем з фактичного заробітку працівника на підставі постанови виконавця і перерахованого на рахунок виконавчої служби для подальшої виплати стягувачу?".

ДПС відповідає, що роботодавець, який на підставі постанови виконавця утримує із фактичного заробітку працівника суми відшкодування моральної шкоди і перераховує їх на рахунок виконавчої служби для подальшої виплати стягувачу, виступає податковим агентом щодо оподаткування та відображення у додатку 4ДФ такого доходу. При цьому у додатку 4ДФ дохід у вигляді немайнової (моральної) шкоди, незалежно від його розміру, відображається за ознакою доходу «120» із зазначенням реєстраційного номера облікової картки стягувача. 

Таким чином, оскільки в даній ситуації стягувачем виступає юридична особа (ТОВ "В"), то виплати через виконавця коштів такій юрособі в додатку 4ДФ не відображається. 

Відображати виплату на користь виконавця із зазначеннямм реєстраційного номера виконавця, немає підстав.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»