• Посилання скопійовано

Як списати повернений за рекламацією нерезиденту товар, несправний з вини покупця?

Підприємство імпортер продало покупцеві трансформатор, нарахувавши ПДВ. Товар оплачений. Але трансформатор зламався і покупець повернув його підприємству, а підприємство в режимі реекспорту (ПДВ 0%) передало нерезиденту для з’ясування причини несправності. З’ясувалося, що винним є покупець. Трансформатор ремонту не підлягає, тому повертатися не буде. Як підприємству списати цей трансформатор?

Додаткові умови:

При отриманні трансформатора від покупця підприємство відобразило в бухгалтерському обліку повернення товару: 

 • Дт 704 Кт 361– на всю вартість поверненого товару; 
 • Дт 704 Кт 643 – сторно, на суму ПДВ (але ПЗ з ПДВ залишається, оскільки товар оплачено); 
 • Дт 902 Кт 281 – сторно, на собівартість товарів.

Повернення товару нерезиденту:

 • Дт 281 Кт 632 – сторно, на вартість поверненого товару.

Оскільки винним у поломці визнано покупця, то кошти за несправний трансформатор покупцеві не повертатимуть. Несправний трансформатор покупцеві не потрібен, тому його не ввозитимуть на митну територію України.

Поряд з цим підприємство не коригуватиме податкові зобов’язання. 

Але внаслідок здійснення такої операції у підприємства виникає кредиторська заборгованість на субрахунку 361, яка по суті показує незакриту поставкою авансову оплату від покупця і дебіторська заборгованість на субрахунку 632, яка показує заборгованість постачальника нерезидента за незакритою поставкою.  

Слід зазначити, що такі самі заборгованості, тільки з іншої сторони, виникають у постачальника нерезидента і у покупця.

 

Що робити із заборгованостями?

На наш погляд, в цій ситуації підприємство може укласти додаткову угоду до первісного договору з постачальником і додаткову угоду до первісного договору з покупцем. В яких описати ситуацію, що склалася, і зазначити, що заборгованості, що виникають, підлягають списанню в обох сторін. 

На підставі таких угод підприємство списує заборгованості:

 • Дт 361 Кт 719 – зобов’язання перед покупцем;
 • Дт 949 Кт 632 – заборгованість нерезидента.

Але ми навели власну точку зору. Чіткої однозначної відповіді в чинних нормативних документах з бухгалтерського обліку немає.

В Україні регулювання питань методології бухгалтерського обліку віднесено до відання Мінфіну. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним звернутися до Мінфіну для отримання консультації з цього питання.

Як направити звернення, можна прочитати на сайті Мінфіну тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Прийняття однотипних ОЗ з різними сумами в одному самостійно розробленому акті
  Після втрати чинності наказу №352 ТОВ розробило власні форми для первинного обліку ОЗ. Через великий обсяг введення в експлуатацію однотипних ОЗ, які відрізняються маркуванням та сумою, і на які складаються окремі акти, планується розробити бланк акту для введення в експлуатацію більше ніж одного ОЗ. Чи не буде порушенням законодавства введення в експлуатацію декількох ОЗ одним актом?
  Сьогодні 11:037
 • Як встановити експлуатаційні норми пробігу шин?
  Придбали новий автомобіль Рено Дастер. Як встановити експлуатаційну норму пробігу шин, якщо в Експлуатаційних нормах №488 не вказано модель машини і шин 215/65 R16 Continental Conticrosscontact LX 2, які плануємо докупати додатково?
  27.09.202351
 • Нематеріальні активи не використовуються: що в обліку?
  ТОВ передавало у користування ПЗ, а також отримувало роялті за видачу невиключної ліцензії на інше ПЗ. Виключні майнові права на обидва продукта обліковуються на субрахунку 127 та амортизуються. В серпні 2023тр. замовник цих продуктів збанкрутів, ТОВ перестало отримувати за ними дохід. Що з амортизацією цих НМА? Чи потрібно їх консервувати або виводити з експлуатації?
  27.09.202335
 • Облік безоплатно експортованого зразка продукції
  Підприємство відправляє за кордон вироблений своїми силами зразок рекламної продукції. Відправка через міжнародну кур'єрську службу, зареєстровану в Україні. Оплата за доставку в гринях. Зразок поставляється безкоштовно. Як відобразити у бухобліку?
  21.09.2023321
 • Забезпечення інструментом робітника за договором ЦПХ
  На підприємстві виконують роботу робітники за договором ЦПХ. В договорі прописані умови, що робітнику можуть надаватися для роботи інструменти підприємства. Яким документом оформити видачу інструментів, які перебувають на обліку як МНМА? Чи можна скласти Акт внутрішнього переміщення МНМА?
  21.09.202338