• Посилання скопійовано

Як списати повернений за рекламацією нерезиденту товар, несправний з вини покупця?

Підприємство імпортер продало покупцеві трансформатор, нарахувавши ПДВ. Товар оплачений. Але трансформатор зламався і покупець повернув його підприємству, а підприємство в режимі реекспорту (ПДВ 0%) передало нерезиденту для з’ясування причини несправності. З’ясувалося, що винним є покупець. Трансформатор ремонту не підлягає, тому повертатися не буде. Як підприємству списати цей трансформатор?

Додаткові умови:

При отриманні трансформатора від покупця підприємство відобразило в бухгалтерському обліку повернення товару: 

  • Дт 704 Кт 361– на всю вартість поверненого товару; 
  • Дт 704 Кт 643 – сторно, на суму ПДВ (але ПЗ з ПДВ залишається, оскільки товар оплачено); 
  • Дт 902 Кт 281 – сторно, на собівартість товарів.

Повернення товару нерезиденту:

  • Дт 281 Кт 632 – сторно, на вартість поверненого товару.

Оскільки винним у поломці визнано покупця, то кошти за несправний трансформатор покупцеві не повертатимуть. Несправний трансформатор покупцеві не потрібен, тому його не ввозитимуть на митну територію України.

Поряд з цим підприємство не коригуватиме податкові зобов’язання. 

Але внаслідок здійснення такої операції у підприємства виникає кредиторська заборгованість на субрахунку 361, яка по суті показує незакриту поставкою авансову оплату від покупця і дебіторська заборгованість на субрахунку 632, яка показує заборгованість постачальника нерезидента за незакритою поставкою.  

Слід зазначити, що такі самі заборгованості, тільки з іншої сторони, виникають у постачальника нерезидента і у покупця.

 

Що робити із заборгованостями?

На наш погляд, в цій ситуації підприємство може укласти додаткову угоду до первісного договору з постачальником і додаткову угоду до первісного договору з покупцем. В яких описати ситуацію, що склалася, і зазначити, що заборгованості, що виникають, підлягають списанню в обох сторін. 

На підставі таких угод підприємство списує заборгованості:

  • Дт 361 Кт 719 – зобов’язання перед покупцем;
  • Дт 949 Кт 632 – заборгованість нерезидента.

Але ми навели власну точку зору. Чіткої однозначної відповіді в чинних нормативних документах з бухгалтерського обліку немає.

В Україні регулювання питань методології бухгалтерського обліку віднесено до відання Мінфіну. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним звернутися до Мінфіну для отримання консультації з цього питання.

Як направити звернення, можна прочитати на сайті Мінфіну тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025253
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.20251 008