• Посилання скопійовано

Як списати повернений за рекламацією нерезиденту товар, несправний з вини покупця?

Підприємство імпортер продало покупцеві трансформатор, нарахувавши ПДВ. Товар оплачений. Але трансформатор зламався і покупець повернув його підприємству, а підприємство в режимі реекспорту (ПДВ 0%) передало нерезиденту для з’ясування причини несправності. З’ясувалося, що винним є покупець. Трансформатор ремонту не підлягає, тому повертатися не буде. Як підприємству списати цей трансформатор?

Додаткові умови:

При отриманні трансформатора від покупця підприємство відобразило в бухгалтерському обліку повернення товару: 

 • Дт 704 Кт 361– на всю вартість поверненого товару; 
 • Дт 704 Кт 643 – сторно, на суму ПДВ (але ПЗ з ПДВ залишається, оскільки товар оплачено); 
 • Дт 902 Кт 281 – сторно, на собівартість товарів.

Повернення товару нерезиденту:

 • Дт 281 Кт 632 – сторно, на вартість поверненого товару.

Оскільки винним у поломці визнано покупця, то кошти за несправний трансформатор покупцеві не повертатимуть. Несправний трансформатор покупцеві не потрібен, тому його не ввозитимуть на митну територію України.

Поряд з цим підприємство не коригуватиме податкові зобов’язання. 

Але внаслідок здійснення такої операції у підприємства виникає кредиторська заборгованість на субрахунку 361, яка по суті показує незакриту поставкою авансову оплату від покупця і дебіторська заборгованість на субрахунку 632, яка показує заборгованість постачальника нерезидента за незакритою поставкою.  

Слід зазначити, що такі самі заборгованості, тільки з іншої сторони, виникають у постачальника нерезидента і у покупця.

 

Що робити із заборгованостями?

На наш погляд, в цій ситуації підприємство може укласти додаткову угоду до первісного договору з постачальником і додаткову угоду до первісного договору з покупцем. В яких описати ситуацію, що склалася, і зазначити, що заборгованості, що виникають, підлягають списанню в обох сторін. 

На підставі таких угод підприємство списує заборгованості:

 • Дт 361 Кт 719 – зобов’язання перед покупцем;
 • Дт 949 Кт 632 – заборгованість нерезидента.

Але ми навели власну точку зору. Чіткої однозначної відповіді в чинних нормативних документах з бухгалтерського обліку немає.

В Україні регулювання питань методології бухгалтерського обліку віднесено до відання Мінфіну. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним звернутися до Мінфіну для отримання консультації з цього питання.

Як направити звернення, можна прочитати на сайті Мінфіну тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Особливості списання замортизованих МНМА та НМА, які не будуть використовуватися
  МНМА із строком використання 24 місяці, 100% амортизація, вийшли з ладу та потребують списання. Чи нараховувати ПДВ в цьому випадку? Також є НМА, який не введено в експлуатацію – це комп’ютера програма російського походження, буде списуватися з обліку. Чи достатньо для списання службової записки відповідальної особи про те, що ця програма не буде використовуватися у зв'язку із забороною використання такої програми? Чи виникає нарахування ПДВ, якщо придбали програму з ПДВ?
  04.12.202378
 • Як встановити межу суттєвості для витрат?
  Як в обліковій політиці описати межу суттєвості для визнання витрат минулого періоду в розмірі 0,2% від витрат (формулювання та нормативна база)?
  01.12.202374
 • Облік списаних автошин
  Підприємство списує шини, які були встановлені на вантажні авто, на причепах. Норма пробігу не досягнута, але висота протектору на межі допустимого, відновлення недоцільне. Які наслідки з ПДВ, якщо продати ці шини ФОП чи передати за договором на утилізацію спеціалізованому підприємству?
  30.11.20231 449
 • Модернізація ОЗ запчастинами, знятими з іншого ОЗ: як визначити вартість запчастин?
  Підприємство має повністю замортизований сервер, який раніше був модернізований додатковими планками пам’яті. Ці планки теж замортизовані. Тепер вони встановлюються на інший сервер. Чи визнаються ці планки пам’яті активом, якщо їх вартість не може бути достовірно визначена?
  29.11.202354
 • Підприємство придбало товар у нерезидента: що в обліку?
  Підприємство придбало товар у нерезидента. Польська компанія надала послуги перевезення територією Польщі. Товар частково продано польській компанії, частково - завезено на митну територію України. Як відобразити це в бухобліку?
  29.11.202356