• Посилання скопійовано

Як списати повернений за рекламацією нерезиденту товар, несправний з вини покупця?

Підприємство імпортер продало покупцеві трансформатор, нарахувавши ПДВ. Товар оплачений. Але трансформатор зламався і покупець повернув його підприємству, а підприємство в режимі реекспорту (ПДВ 0%) передало нерезиденту для з’ясування причини несправності. З’ясувалося, що винним є покупець. Трансформатор ремонту не підлягає, тому повертатися не буде. Як підприємству списати цей трансформатор?

Додаткові умови:

При отриманні трансформатора від покупця підприємство відобразило в бухгалтерському обліку повернення товару: 

  • Дт 704 Кт 361– на всю вартість поверненого товару; 
  • Дт 704 Кт 643 – сторно, на суму ПДВ (але ПЗ з ПДВ залишається, оскільки товар оплачено); 
  • Дт 902 Кт 281 – сторно, на собівартість товарів.

Повернення товару нерезиденту:

  • Дт 281 Кт 632 – сторно, на вартість поверненого товару.

Оскільки винним у поломці визнано покупця, то кошти за несправний трансформатор покупцеві не повертатимуть. Несправний трансформатор покупцеві не потрібен, тому його не ввозитимуть на митну територію України.

Поряд з цим підприємство не коригуватиме податкові зобов’язання. 

Але внаслідок здійснення такої операції у підприємства виникає кредиторська заборгованість на субрахунку 361, яка по суті показує незакриту поставкою авансову оплату від покупця і дебіторська заборгованість на субрахунку 632, яка показує заборгованість постачальника нерезидента за незакритою поставкою.  

Слід зазначити, що такі самі заборгованості, тільки з іншої сторони, виникають у постачальника нерезидента і у покупця.

 

Що робити із заборгованостями?

На наш погляд, в цій ситуації підприємство може укласти додаткову угоду до первісного договору з постачальником і додаткову угоду до первісного договору з покупцем. В яких описати ситуацію, що склалася, і зазначити, що заборгованості, що виникають, підлягають списанню в обох сторін. 

На підставі таких угод підприємство списує заборгованості:

  • Дт 361 Кт 719 – зобов’язання перед покупцем;
  • Дт 949 Кт 632 – заборгованість нерезидента.

Але ми навели власну точку зору. Чіткої однозначної відповіді в чинних нормативних документах з бухгалтерського обліку немає.

В Україні регулювання питань методології бухгалтерського обліку віднесено до відання Мінфіну. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним звернутися до Мінфіну для отримання консультації з цього питання.

Як направити звернення, можна прочитати на сайті Мінфіну тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202533
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202524
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.202579
  • Облік витрат на відрядження працівника-експерта у слідчих діях
    Працівник підприємства був залучений як спеціаліст (експерт) до проведення слідчих дій у межах кримінального провадження. Як обліковувати витрати на відшкодування витрат на відрядження: як прямі витрати, інші операційні витрати чи інші витрати?
    28.03.202549