• Посилання скопійовано

Як обліковувати постанову суду про стягнення заборгованості?

Видана постанова суду про стягнення з покупця простроченої заборгованості, штрафу, пені, інфляційних витрат та судового збору. Як підприємству – платнику податку на прибуток (з різницями) відобразити цю подію в бухобліку та в декларації з податку на прибуток?

Бухгалтерський облік

Щодо штрафу, пені, інфляційних витрат та судового збору.

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 15, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Поряд з цим згідно з ст. 4 Закону про бухоблік одним з принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності є принцип нарахування – доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.

З наведеного випливає, що дохід від штрафу, пені, інфляційних витрат та судового збору відображається в момент їх виникнення, а не в момент фактичного отримання коштів.

В даній ситуації моментом виникнення доходу є дата набрання рішення суду законної сили. 

Для різних інстанцій та судових рішень строки набрання чинності різні. Якщо рішення суду першої інстанції не оскаржила жодна з осіб, які брали участь у справі, а також осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов’язки, таке судове рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. 

Отримати інформацію про те, чи набрало судове рішення законної сили, можна в Єдиному державному реєстрі судових рішень, оскільки відомості до реєстру надсилаються з автоматизованої системи документообігу суду, або ж зателефонувати до суду, який ухвалив рішення.

Тож на дату набрання рішення суду законної сили, на суму штрафу, пені, інфляційних витрат, судового збору в бухгалтерському обліку підприємства відображається дохід: 

  • Дт 374 Кт 715.

При отриманні цих коштів від боржника на рахунок:

  • Дт 311 Кт 374.

 

Щодо дебіторської заборгованості

Якщо підприємство для розглядуваної заборгованості створювало резерв сумнівних боргів, то на дату набрання рішенням суду законної сили потрібно зменшити нарахований резерв:

  • Дт 38 Кт 719.

Якщо резерв не створювався, то інших проведень робити не потрібно.

На дату отримання від боржника оплати заборгованості:

  • Дт 311 Кт 36.

 

Податок на прибуток

Під час відображення в бухгалтерському обліку доходу (Дт 374 Кт 715, Дт 38 Кт 719) збільшується фінрезультат до оподаткування (Дт 715, 719 Кт 791), який є основною для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Для доходів у вигляді штрафів, пені, інфляційних витрат, відшкодування судового збору податкові різниці не передбачені.

Але якщо визнано дохід від зменшення нарахованого резерву сумнівних боргів, то на суму такого доходу фінрезультат до оподаткування зменшується згідно з пп. 139.2.2 ПКУ. Така сума коригування відображається в рядку 2.2.2 додатку РІ до декларації з податку на прибуток

Разом з іншими різницями ця різниця потрапляє в рядок 03 РІ декларації.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202420
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442