• Посилання скопійовано

Облік додаткових внесків до додаткового капіталу акціонерного товариства

Акціонерне товариство може робити додаткові внески до додаткового капіталу та спецфондів. Як такі внески вплинуть на податок на прибуток і як їх відобразити в бухобліку?

Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону про АТ, акціонерним товариством можуть створюватися інші додаткові та спеціальні фонди. Акціонери товариства можуть робити додаткові внески до додаткового капіталу та спеціальних фондів товариства без зміни кількості належних їм акцій та їх номінальної вартості.

Окрім того, згідно з ч. 4 ст. 16 Закону про АТ статутом акціонерного товариства може бути передбачено створення спеціального фонду для виплати дивідендів за привілейованими акціями. Формування та використання цього фонду встановлено Порядком №1376.

Згідно з ст. 21 Закону про АТ акціонерне товариство може формувати резервний капітал.

Варто також сказати, що відповідно до ч. 8 ст. 75 ГКУ державні комерційні підприємства утворюють за рахунок прибутку (доходу) спеціальні (цільові) фонди, призначені для покриття витрат, пов'язаних з їх діяльністю: 

  • амортизаційний фонд; 
  • фонд розвитку виробництва; 
  • фонд споживання (оплати праці); 
  • резервний фонд; 
  • інші фонди, передбачені статутом підприємства. 

Всі подібні фонди створюються за рахунок чистого прибутку, в порядку згідно із статутом. 

Чистий прибуток за звітний рік, який може розподілятися, відображається в рядку 2350 звіту про фінрезультати (форми №2, №2-м, №2-мс). Цей самий показник відображається в рядку 4100 у колонці 7 Звіту про власний капітал (форми №4).

Чистий прибуток – це прибуток, з якого вже сплачено податок на прибуток. Він відображається на субрахунку 441 «Прибуток нерозподілений».

Облік резервного капіталу ведеться на рахунку 43, іншого додаткового капіталу на субрахунку 425. А от фонди, що створюються підприємствами державного, комунального секторів економіки, обліковуються згідно з нормами розділу IV Положення №1213 на субрахунку 426. 

Створення резервного фонду, інших додаткових фондів, додаткового капіталу відображається проводкою:

  • Дт 443 Кт 425, 426, 43.

У кінці року сальдо на субрахунку 443 закривається:

  • Дт 441 Кт 443.

Використання фондів, додаткового капіталу відображається проводкою за дебетом рахунку, на якому обліковується фонд, капітал, і кредитом субрахунку, за яким іде витрачання коштів фонду, капіталу. Наприклад, якщо погашаються збитки за рахунок резервного капіталу, роблять проведення:

  • Дт 43 Кт 442.

Особливості обліку використання фондів підприємств державного, комунального секторів економіки наведені в розділі IV Положення №1213.

Створення та використання фондів, додаткового капіталу не впливає на оподаткування податком на прибуток. Адже відповідні проводки з формування, використання фондів, капіталу не впливають на формування фінрезультату до оподаткування. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202414
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202424
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442