• Посилання скопійовано

Облік додаткових внесків до додаткового капіталу акціонерного товариства

Акціонерне товариство може робити додаткові внески до додаткового капіталу та спецфондів. Як такі внески вплинуть на податок на прибуток і як їх відобразити в бухобліку?

Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону про АТ, акціонерним товариством можуть створюватися інші додаткові та спеціальні фонди. Акціонери товариства можуть робити додаткові внески до додаткового капіталу та спеціальних фондів товариства без зміни кількості належних їм акцій та їх номінальної вартості.

Окрім того, згідно з ч. 4 ст. 16 Закону про АТ статутом акціонерного товариства може бути передбачено створення спеціального фонду для виплати дивідендів за привілейованими акціями. Формування та використання цього фонду встановлено Порядком № 1376.

Згідно з ст. 21 Закону про АТ акціонерне товариство може формувати резервний капітал.

Варто також сказати, що відповідно до ч. 8 ст. 75 ГКУ державні комерційні підприємства утворюють за рахунок прибутку (доходу) спеціальні (цільові) фонди, призначені для покриття витрат, пов'язаних з їх діяльністю: 

  • амортизаційний фонд; 
  • фонд розвитку виробництва; 
  • фонд споживання (оплати праці); 
  • резервний фонд; 
  • інші фонди, передбачені статутом підприємства. 

Всі подібні фонди створюються за рахунок чистого прибутку, в порядку згідно із статутом. 

Чистий прибуток за звітний рік, який може розподілятися, відображається в рядку 2350 звіту про фінрезультати (форми №2, №2-м, №2-мс). Цей самий показник відображається в рядку 4100 у колонці 7 Звіту про власний капітал (форми №4).

Чистий прибуток – це прибуток, з якого вже сплачено податок на прибуток. Він відображається на субрахунку 441 «Прибуток нерозподілений».

Облік резервного капіталу ведеться на рахунку 43, іншого додаткового капіталу на субрахунку 425. А от фонди, що створюються підприємствами державного, комунального секторів економіки, обліковуються згідно з нормами розділу IV Положення № 1213 на субрахунку 426. 

Створення резервного фонду, інших додаткових фондів, додаткового капіталу відображається проводкою:

  • Дт 443 Кт 425, 426, 43.

У кінці року сальдо на субрахунку 443 закривається:

  • Дт 441 Кт 443.

Використання фондів, додаткового капіталу відображається проводкою за дебетом рахунку, на якому обліковується фонд, капітал, і кредитом субрахунку, за яким іде витрачання коштів фонду, капіталу. Наприклад, якщо погашаються збитки за рахунок резервного капіталу, роблять проведення:

  • Дт 43 Кт 442.

Особливості обліку використання фондів підприємств державного, комунального секторів економіки наведені в розділі IV Положення №1213.

Створення та використання фондів, додаткового капіталу не впливає на оподаткування податком на прибуток. Адже відповідні проводки з формування, використання фондів, капіталу не впливають на формування фінрезультату до оподаткування. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    Сьогодні 12:222
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    Сьогодні 10:109
  • Виконання інженерних робіт: що в бухобліку?
    Підприємство виконує інженерні роботи, результатом яких є технічна документація. Роботи можуть виконуватися протягом 6 – 9 місяців і будуть передані замовнику в кінці періоду виконання. Витрати виробничої собівартості відображаються на рахунку 23. За роботами отримуються аванси. Чи потрібно на дату балансу визнавати доходи, навіть якщо роботи не передані замовнику?
    22.04.202424
  • Нюанси списання безнадійної заборгованості
    Підприємство має на балансі прострочену дебіторську та кредиторську заборгованість, яка утворилася в період з 2012 по 2018 роки. Коли за нею спливає строк позовної давності, щоб вона стала безнадійною і списати її з балансу? Як відображати списання в бухобліку? Чи нараховувати ПДВ при списанні?
    19.04.20241 695
  • Облік ОЗ та благодійної допомоги неприбуткової організаціїосно
    Неприбуткова організація отримала 10 ноутбуків, як благодійну допомогу, за актом приймання-передачі, але без ціни. 2 ноутбуки за рішенням керівника залишилися на балансі організації для використання в діяльності. Інші 8 передаються іншій неприбутковій організації, також без ціни. Як ці операції відображати в бухгалтерському обліку?
    19.04.202422