• Посилання скопійовано

Нюанси бухгалтерського та податкового обліків при оптовому продажу алкогольних напоїв

Підприємство придбало ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями та сидром і перрі (без додавання спирту). Які нюанси бухгалтерського та податкового обліків в оптовому продажу підакцизних товарів?

Облік ліцензії

Бухгалтерський облік

Отримана ліцензія обліковується у складі нематеріальних активів (НМА), як право на провадження діяльності, на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи» (див. п. 5 НП(С)БО 8).

Надалі ліцензія амортизується в загальному порядку. Про амортизацію можна почитати тут. Вартість нарахованої амортизації включається до складу витрат на збут (рахунок 93).

 

Податок на прибуток

Якщо підприємство є платником податку на прибуток і застосовує коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці, то щодо НМА застосовується «амортизаційна» різниця, встановлена ст. 138 ПКУ. Згідно з пп. 138.3.4 ПКУ строк податкової амортизації визначається правовстановлюючим документом, але не менше 2 і не більше 10 років. Стосовно алкогольної ліцензії він становить 5 років.

Якщо підприємство платник податку на прибуток не коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то «амортизаційна» різниця його не стосується.

 

Акцизний податок

Відповідно до норм ПКУ, акцизний податок сплачується виробниками, імпортерами та роздрібними торговцями алкогольних напоїв. Тож з операцій оптової торгівлі алкогольними напоями акцизний податок не справляється.

Акциз сплачуватиметься тільки в разі імпорту алкогольних напоїв. В цьому разі підприємство буде відповідальне і за маркування імпортованих напоїв. Про бухгалтерський облік марок можна почитати тут. Акцизний податок, сплачений при імпорті, в бухгалтерському обліку включається до складу первісної вартості імпортованих напоїв. Це передбачено п. 9 НП(С)БО 9, де сказано, що до складу первісної вартості запасів, придбаних за плату, включаються, серед іншого, суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству.

 

Продаж товарів

Бухгалтерський облік

Господарські операції, пов’язані з оптовим продажом алкогольних напоїв (товарів), відображаються в загальному порядку, прийнятому для операцій продажу. Якихось специфічних «алкогольних» особливостей немає.

Бухгалтерські проведення з придбання алкогольних напоїв (товарів) (цифри умовні):

  • Дт 281 Кт 631 – 50 000 грн (придбані товари);
  • Дт 641 Кт 631 – 10 000 грн (відображено ПК з ПДВ);
  • Дт 631 Кт 311 – 60 000 грн (оплата постачальнику).

Бухгалтерські проведення з продажу алкогольних напоїв (товарів), якщо спершу відвантаження, а потім оплата:

  • Дт 361 Кт 702 – 84 000 грн (передані товари покупцеві);
  • Дт 702 Кт 641 – 14 000 грн (нараховано ПЗ з ПДВ);
  • Дт 702 Кт 791 – 70 000 грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати);
  • Дт 902 Кт 281 – 50 000 грн (собівартість товарів списана на собівартість реалізації);
  • Дт 791 Кт 902 – 50 000 грн (собівартість реалізації віднесена на фінрезультати).
  • Дт 311 Кт 361 – 84 000 грн (отримана оплата від покупця).

Бухгалтерські проведення з продажу алкогольних напоїв (товарів), якщо спершу оплата, а потім відвантаження:

  • Дт 311 Кт 681 – 84 000 грн (отримана попередня оплата від покупця);
  • Дт 643 Кт 641 – 14 000 грн (нараховано ПЗ з ПДВ);
  • Дт 361 Кт 702 – 84 000 грн (передані товари покупцеві);
  • Дт 702 Кт 643 – 14 000 грн (зарахована заборгованість з ПДВ);
  • Дт 702 Кт 791 – 70 000 грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати);
  • Дт 902 Кт 281 – 50 000 грн (собівартість товарів списана на собівартість реалізації);
  • Дт 791 Кт 902 – 50 000 грн (собівартість реалізації віднесена на фінрезультати);
  • Дт 681 Кт 361 – 84 000 грн (заборгованість за відвантаженими товарами зарахована із зобов’язанням за передоплатою).

 

Податок на прибуток

Дохід від продажу товару (Дт 702 Кт 791) збільшує фінрезультат до оподаткування, а собівартість товару (Дт 791 Кт 902) такий фінрезультат зменшує. Коригувань на податкові різниці тут немає.

 

Висновок

Ми навели облікові і податкові особливості базовихгосподарських операцій, пов’язаних з оптовою торгівлею алкогольними напоями (товарами). Але на практиці можуть виникати й інші господарські операції.

Про облікові особливості торгівлі алкогольними напоями можна ще почитати тут. Хоча в певній своїй частині цей матеріал не актуальний, внаслідок змін до законодавства, зокрема, щодо податку на прибуток, торгового патенту (вже не потрібен).

***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04193
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202528
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528