• Посилання скопійовано

Облік компенсуючого ПЗ з ПДВ при придбанні товарів для неоподатковуваних операцій

Підприємство - платник ПДВ придбаває з ПДВ товари, послуги для використання у неоподатковуваній діяльності. Якими документами керуватися, окрім Інструкції №141, яка втратила чинність, при обліку ПДВ в таких операціях?

Щодо Інструкції №141

Зазначена Інструкція встановлювала особливості бухгалтерського обліку ПДВ.

Але вона втратила чинність з 09.08.2019 р. згідно з Наказом Мінфіну від 18.06.2019 р. №247.

Причину втрати чинності наведено у роз’ясненні Мінфіну на сайті цього органу тут.

Мінфін зазначив, що Інструкцію прийнято у 1997 році, коли не всі облікові питання були врегульовані. А на момент скасування Інструкції №141 потреба в ній відпала, тому що питання обліку повністю врегульовані – ПКУ, Інструкцією №291.

 

Як відображалися розглядувані операції раніше згідно з Інструкцією №141

Відповідно до п. 11 Інструкції №141 сума податкового зобов’язання, нарахованого відповідно до пп. 198.5 та пп. 199.1 ПКУ, відображається за дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання», аналітичний рахунок «Податкові зобов’язання, що підлягають коригуванню», і кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками», аналітичний рахунок «Розрахунки за податком на додану вартість», суми нарахованого податку зараховуються до первісної вартості товарів, необоротних активів, вартості послуг у кореспонденції з кредитом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання», аналітичний рахунок «Податкові зобов’язання, що підлягають коригуванню».

Тобто, бухгалтерські проведення згідно з Інструкцією №141 (цифри умовні):

  • Дт 28 Кт 631 - 10 000 грн (придбано товари);
  • Дт 641 Кт 631 – 2 000 грн (відображено ПК з ПДВ);
  • Дт 631 Кт 311 – 12 000 грн (оплата постачальнику);
  • Дт 643 Кт 641 – 2 000 грн (нараховано компенсуюче ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ);
  • Дт 28 Кт 643 – 2 000 грн (сума компенсуючого ПДВ включена до складу первісної вартості товарів).

 

Як відображати дані операції зараз, після скасування Інструкції №141

Відображати аналогічно, як і раніше (див. наведені вище проведення). Адже Інструкція не запроваджувала нових норм, а всього лише дублювала норми інших нормативних документів.

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 9, до первісної вартості придбаних запасів включаються, серед іншого, суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству.

ПДВ відноситься до непрямих податків.

Якщо підприємство нараховує компенсуюче ПЗ з ПДВ, воно таким чином компенсує раніше нарахований ПК. В такому разі ПДВ є таким, що не відшкодовується підприємству. А тому воно має бути відображене у складі первісної вартості придбаних запасів.

Але оскільки згідно з нормами ПКУ в розглядуваній ситуації потрібно спершу відобразити ПК, і тільки потім показати його компенсування, через нарахування ПЗ з ПДВ, необхідно ПДВ віднести до первісної вартості товарів не відразу в момент придбання товарів (Дт 28 Кт 631 – 2 000 грн.), а через відображення окремо ПК і потім окремо нарахування компенсуючого ПЗ з ПДВ.

Причому компенсуюче ПЗ з ПДВ можна відобразити без застосування субрахунку 643, як це встановлювалося Інструкцією №141, а прямою проводкою: Дт 28 Кт 641 – 2 000 грн.

І так, і так буде правильно. Підприємство може обрати з цих варіантів той, який для нього найбільше підходить.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809