• Посилання скопійовано

Авто потрапило в ДТП, на СТО, а потім було вкрадене – бухоблік і ПДВ

У жовтні 2021 р. автомобіль підприємства потрапив у ДТП. Страхова компанія перерахувала на СТО 50 000 грн для заміни лобового скла. СТО зареєструвало ПН на підприємство (власник автомобіля). Лобове скло не замінили через крадіжку автомобіля. На СТО залишились 50 000 грн від СК. Які податкові наслідки для підприємства (власника автомобіля)?

ПДВ на вартість послуг СТО

Щодо ПДВ на вартість послуг СТО, що оплачені страховою компанією, податківці мають сталу думку: власник автомобіля, який отримав ПН на вартість ремонтних послуг, повинен скласти ПН на підставі п. 198.5 ПКУ, оскільки платіж за ремонт автомобіля був сплачений не ним, а страховою компанією. Докладніше про це ми писали у новині. В зазначеному випадку навіть автомобіля вже немає, тому однозначно потрібно скласти ПН за п. 198.5 ПКУ.

 

Відображення в обліку страхового відшкодування

Нижче у таблиці показано відображення ремонту автомобіля за рахунок страхового відшкодування у загальному випадку, якби все було добре.

Номер операції

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Д-т

К-т

1

Нараховано суму страхового відшкодуванням
(акт, сертифікат СК)

375

746

50000,00

2

Сума страхового відшкодування перерахована СК на рахунок СТО

371

375

50000,00

3

Відображено право на ПК

644/1
641/ПДВ

644/2
644/1

8333,33

4*

Отримано акт від СТО

92

631

50000,00

5*

Відображено ПДВ

644/1

631

8333,33

6*

Залік заборгованостей

631

371

50000,00

7

Сума ПЗ, нарахованого за п. 198.5 ПКУ

643

641/ПДВ

8333,33

8*

Віднесено нараховані ПЗ за п. 198.5 ПКУ до витрат

92

643

8333,33

9**

Отримано від СТО суму страхового відшкодування

311

371

50000,00

10**

Анульовано страхову виплату, кошти повернулися з СТО на СК

371

746

(50000,00)

У рядках  1 – 8 показані операції, які мали б бути, якби СТО виконала ремонт автомобіля.

*) Операції 4, 5, 6 та 8 не відбуваються, якщо автомобіль вкрадено. В обліку відображаються тільки операції 1, 2, 3 та 7. В результаті підприємство має заборгованість СТО та не має права на податковий кредит з ПДВ.

**) Операція 9 відображається в тому випадку, якщо СТО поверне кошти підприємству. А якщо СК вирішить відкликати цю страхову виплату, то в обліку слід відобразити операцію 10.

 

Подальший облік крадіжки  автомобіля та страхового платежу

При крадіжці автомобіля його списання відбувається тому, що об'єкт не відповідає визначенню активу й основного засобу, наведеному у п. 4 П(С)БО 7.

На день встановлення крадіжки авто в обов'язковому порядку проводять інвентаризацію (п. 7 розд. І Положення №879). Розпочинають її відповідно до наказу керівника.

Але оскільки факт крадіжки мають встановити ще і працівники правоохоронних органів, крім документів про проведену інвентаризацію потрібні ще й документи про відкриття та результати кримінальної справи, довідка МВС про зняття з обліку автотранспортного засобу тощо.

У бухгалтерському обліку списання викраденого авто відображають такими проведеннями:

  • Дт 131 Кт 105 — на суму зносу;
  • Дт 976 Кт 105 — на суму залишкової вартості автомобіля.

Одночасно сума збитків, понесених унаслідок викрадення, яка дорівнює залишковій вартості автомобіля, відображається на позабалансовому рахунку 072 «Невідшкодовані недостачі та втрати від псування цінностей». Ці суми відображають за балансом до моменту встановлення винних осіб.

Щодо страхового відшкодування потрібно вирішити зі страховою компанією, що робити з проведеним платежем на СТО (адже фактично послуги з ремонту автомобіля не надавалися). Якщо СК вирішить повернути ці кошти підприємству, то в обліку потрібно буде провести запис, показаний в рядку 9 таблиці, а якщо цю страхову виплату буде анульовано (адже ремонт не проведено), то в обліку відображається операція 10.

Щодо ПДВ при списанні ОЗ в разі форс-мажору читайте нашу новину тут.

Зокрема, якщо втратили основні засоби через форс-мажорні обставини із причин, що не залежать від платника податків: крадіжка, пожежа, потоп та ін. і навіть ліквідація за власною ініціативою, ПДВ не нараховується, якщо цей об'єкт демонтувати, знищити і правильно все задокументувати. В цьому випадку для цього потрібні документи про відкриття та результати кримінальної справи про крадіжку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202526
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202577
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518