• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування транзитних коштів за агентським договором

ТОВ в межах агентського договору з банком надає послугу переказу коштів кінцевому споживачу. Чи потрібно готівкове надходження таких коштів фіскалізувати? Чи є такі кошти базою оподаткування ПДВ? Чи потрібно їх відображати в декларації з ПДВ? Що з податком на прибуток?

Чи потрібно готівкове надходження таких коштів фіскалізувати?

Тобто, чи потрібно при отриманні готівки з подальшим її перерахуванням кінцевим споживачам, застосовувати РРО.

Прямо відповідь на це питання наведена в ст. 3 Закону про РРО: суб’єкти господарювання повинні застосовувати РРО, якщо вони здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу.

Отже, потрібно застосовувати РРО.

 

Чи є такі кошти базою оподаткування ПДВ, чи потрібно їх відображати в декларації з ПДВ?

Відповідно до п. 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання товарів чи послуг. Причому датою виникнення ПЗ з ПДВ є дата, яка настала раніше – отримання коштів чи відвантаження товарів або оформлення документа, що засвідчує надання послуг (див. п. 187.1 ПКУ).

Тобто, отримання і подальша передача коштів не є операцією постачання товарів чи послуг. А тому ПДВ не нараховується, в декларації з ПДВ така операція не відображається.

Такий ж висновок зроблено, приміром, в ІПК ДПСУ від 08.05.2020 р. №1928/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, від 29.04.2020 р. №1756/6/99-00-07-02-02-06/ІПК, ІПК ДФСУ від 07.06.2019 р. №2613/6/99-99-15-03-02-15/ІПК і так далі.

ПДВ нараховується тільки на суму агентської винагороди.

 

Бухгалтерський облік транзитних коштів

Отримання коштів: Дт 301 Кт 685.

Подальше перерахування коштів: Дт 685 Кт 301, 311.

Транзитні кошти не відображаються на рахунках доходів і витрат.

Надання агентської винагороди:

  • Дт 361 Кт 703 – надана послуга;
  • Дт 703 Кт 641 – нараховане ПЗ з ПДВ;
  • Дт 703 Кт 791 – дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
  • Дт 23 Кт 661, 651 тощо – понесені витрати з надання послуги;
  • Дт 903 Кт 23 – витрати списані на собівартість реалізації;
  • Дт 791 Кт 903 – собівартість реалізації віднесена на фінрезультати;
  • Дт 301, 311 Кт 361 – отримана оплата.

Отже, на рахунках доходів і витрат відображається тільки агентська винагорода.

 

Податок на прибуток

Об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається як фінрезультат до оподаткування за даними фінзвітності, відкоригований на податкові різниці (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Транзитні кошти не впливають на фінрезультат до оподаткування і стосовно цих коштів не встановлені податкові різниці.

Фінрезультат до оподаткування збільшують тільки доходи від агентських послуг (Дт 703 Кт 791) і витрати (Дт 791 Кт 903). Податкових різниць також немає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202414
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202424
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442