• Посилання скопійовано

Бухоблік нерозмитненого товару

Підприємство імпортувало товар, який звільнений від оподаткування за пп. 197.1.3 ПКУ. Але митниця не розмитнює цей товар, вважаючи, що на нього не поширюється пільга. Пізніше частина товару таки розмитнили, а інша частина досі не розмитнена. Як відображати такий товар в бухобліку?

Наприклад, читаємо в Листі Мінфіну від 18.11.2016 р. № 31-11410-07-27/32754 наступне.

Згідно з НП(С)БО 9 та п. 2.1 Методрекомендацій №2 запаси визнаються активом, якщо:

  • підприємству перейшли ризики й вигоди, пов’язані з правом власності або з правом повного господарського відання (оперативного управління) на придбані (отримані) запаси;
  • підприємство здійснює управління та контроль за запасами;
  • існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов’язані з їх використанням;
  • вартість запасів може бути достовірно визначена.

Придбані (отримані) запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю. Первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з фактичних витрат, передбачених п. 9 НП(С)БО 9.

Відповідно до п. 2.5 Методрекомендацій №2 запаси, придбані за іноземну валюту, оцінюються у валюті звітності із застосуванням валютного курсу на дату здійснення операцій (дата визнання активів). Таким чином, датою здійснення операції для зарахування підприємством активів (товарів) на баланс є дата, на яку підприємству переходять усі ризики й вигоди, пов’язані з правом власності на придбані активи (товари).

Таким чином, оприбуткувати товар (Дт 28 Кт 632) слід на дату (згідно з курсом НБУ на цю дату) в момент, коли виконані всі наведені вище умови.

В першу чергу варто визначити дату переходу права власності згідно з договором.

Наприклад, нехай такою датою буде надходження товару на митницю.

Але другою умовою для визнання запасів є отримання підприємством контролю за товарами. Контроль підприємство набуде на дату розмитнення.

За цих умов оприбуткувати товари варто на дату розмитнення. Якщо розмитнили частину товарів, то оприбутковується на балансі тільки частина товарів.

Дивимося інший приклад.

Нехай право власності перейшло до підприємства на складі постачальника в момент завантаження товару на транспортний засіб підприємства. Фактично в цей момент підприємство також отримало контроль за товарами. В такому разі товар на балансі потрібно оприбуткувати на балансі на дату його завантаження на транспортний засіб. Навіть якщо товар ще не розмитнено.

Наступний приклад.

Згідно з договором, право власності на товар набувається в момент оприбуткування товару на складі підприємства. В такому разі товар оприбутковують на дату отримання товару на склад, а не на дату розмитнення.

***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    Сьогодні 16:099
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202567
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025144
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202532
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025250