• Посилання скопійовано

Нерезидент недопоставив товар імпортеру – резиденту України: як врегулювати?

Імпортер виявив нестачу імпортного товару вже після оформлення МД (на стадії прийому товару на склад), оскільки огляду на митниці не відбувалось. Постачальник-імпортер визнав недопоставку товару. Як правильно оформити цю нестачу в бухгалтерському та податковому обліках?

Перш за все факт нестачі потрібно засвідчити документально. Таким документом може бути акт про приймання матеріалів (форма №М-7 або інша форма, яка відповідає вимогам до первинного документа в пп. 2.4 Положення №88), або дані інвентаризації товарів при прийманні на склад.

Якщо митний огляд товару не проводився, і нестачу виявлено вже під час розвантаження товарів на власному складі імпортера, після сплати митних платежів за відсутній товар чи навіть пізніше, наприклад, під час проведення чергової інвентаризації, - то в такому випадку перерахунок митних платежів у бік зменшення митні органи проводити не будуть.

Валютний нагляд за залишками операцій, що менші ніж 400000 грн, припиняється. Тому якщо цей товар коштує менше 400000 грн, така операція не підлягає валютному нагляду. Докладніше див. тут.

Оскільки нерезидент визнав недопоставку товарів, їх слід відобразити у бухобліку на фактичну суму (кількість) згідно з актом. Якщо постачальник-нерезидент визнає, що певну кількість товару не було відвантажено, то можна вимагати від нього повернення зайво сплачених коштів або подальше додаткове постачання товару.

В будь-якому разі оприбуткування меншої кількості товару, ніж була оплачена, призведе до виникнення дебіторської заборгованості нерезидента перед імпортером. Ця заборгованість врегульовується на розсуд сторін – або подальшим постачанням товару, або поверненням коштів.

Оскільки митна декларація вже оформлена, і там зазначено недопоставлений товар, пропонуємо таку схему бухобліку (суми в таблиці умовні, курс євро умовний – 31 грн/євро).

Зміст операції

Дт

Кт

Сума

Оплата нерезиденту за весь обсяг товару

632

312

10000 євро

310000 грн

На підставі митної декларації оприбутковано весь обсяг товару, розрахунки з нерезидентом закриваються

281/1*

632

10000 євро

310000 грн

При прийманні товару на склад проведено інвентаризацію і виявлено нестачу товару вартістю 350 євро, фактично оприбутковано товар на 9650 євро

281/2**

281/1

9650 євро

299150 грн

Списано нестачу товара, який не було поставлено, нестачу віднесено на постачальника

632

або

374***

 

281/1

350 євро

10850 грн

*) Рах. 281/1 – товари в дорозі (від митниці до складу);

**) рах. 281/2 – товари на складі;

***) рахунок 632 або 374 обирається в залежності від того, як буде врегульована заборгованість нерезидента – в рахунок наступних поставок товару (632) або як претензія з наступним поверненням сплачених коштів (374).

 

ПДВ

На митниці було сплачено ПДВ з недопоставленого товару, а потім його включено до складу податкового кредиту як «імпортний» ПДВ. Нормами ПКУ не передбачено зменшення або невключення ПДВ, сплаченого на митниці, до податкового кредиту, тому вся сума ПДВ за митною декларацією включається до податкового кредиту.

Оскільки фактично цей товар не буде використаний в господарській діяльності імпортера, то на нашу думку, потрібно донарахувати ПДВ за пп. 198.5 ПКУ на вартість недопоставленого товару.

Якщо потім нерезидент поставить новий товар, імпортер знову сплачує ПДВ на митниці, але вже не нараховує податкові зобов’язання за пп. 198.5 ПКУ.

 

Податок на прибуток

Якщо нерезидент згоден врегулювати цю ситуацію, то наслідків з податку на прибуток не виникає.

Втім, наслідків з податку на прибуток також не буде, якщо товар навіть буде списаний без компенсації його вартості нерезидентом. В бухобліку товар списується так, як показано в таблиці нижче:

Зміст операції

Дт

Кт

Сума

Оплата нерезиденту за весь обсяг товару

632

312

10000 євро

310000 грн

На підставі митної декларації оприбутковано весь обсяг товару, розрахунки з нерезидентом закриваються

281/1*

632

10000 євро

310000 грн

При прийманні товару на склад проведено інвентаризацію і виявлено нестачу товару вартістю 350 євро, фактично оприбутковано товар на 9650 євро

281/2**

281/1

9650 євро

299150 грн

Списано нестачу товара, який не було поставлено, на витрати

949

 

281/1

350 євро

10850 грн

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202413
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442