• Посилання скопійовано

Як виправити несвоєчасне відображення роялті в обліку?

Підприємство - резидент України має укладену з нерезидентом угоду на використання торговельної марки. За угодою щомісячний розмір роялті 20 тис. дол. США. Але акти на суми роялті нерезидент виставляє з запізненням два роки. Тому своєчасно в обліку роялті не відображалося. Як виправити?

Як потрібно було відображати?

Відповідно до п. 7 НП(С)БО 16 витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.  Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Якщо торговельна марка пов’язана з випуском продукції, роялті включається до складу виробничої собівартості такої продукції (п. 11 НП(С)БО 16).

Таким чином, якщо торговельна марка використовувалася, приміром, в грудні 2019 року, то саме в грудні за курсом НБУ на кінець грудня, таке роялті включається до складу витрат чи виробничої собівартості продукції.

Причому незалежно від того, надав нерезидент акт на суму роялті чи ні.

В такому разі можна скористатися нормою п. 2.6 Положення № 88 – встановити правилами документообігу підприємства можливість відображати господарські операції в обліку на підставі внутрішнього первинного документа (акта), складеного визначеною відповідальною особою.

А якщо згодом, наприклад, через два роки від нерезидента надійде акт на ці витрати, його прикладають до регістрів обліку і до складу первинних документів того періоду, коли отриманий документ, відображаючи в обліку такого періоду різницю (якщо вона є) між сумою, відображеною раніше за актом і сумою цього документа) (п. 3.5 Положення № 88).

Окрім того, оскільки сума роялті визначається в іноземній валюті, на кожну дату балансу починаючи з дати відображення в обліку і до дати оплати за сумою заборгованості перед нерезидентом потрібно було відображати курсові різниці.

 

Як виправити?

Виправлення роблять стандартним способом, встановленим п. 4 НП(С)БО 6. Якщо помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку, на суму помилки датою її виявлення робиться проводка: Дт 44 Кт 632. А в фінансовій звітності, зокрема в балансі коригується сальдо нерозподіленого прибутку і заборгованості перед постачальниками на початок року.

Але якщо роялті не відображалося у витратах протягом двох років, то воно не відображалося і в поточному році. Тому роялті поточного року, яке не відображалося раніше, показують у складі витрат, в загальному порядку, а не у кореспонденції з рахунком 44.

Окрім того, роялті минулого року, якщо воно включається до собівартості продукції і така продукція на початок звітного року не продана, залишається у собівартості продукції. Тому виправлення стосовно такого роялті потрібно робити проводкою: Дт 26 Кт 632.

Щоб адекватно розрахувати як суму виправлення, так і визначити, якими бухгалтерськими проводками слід відобразити, потрібно повернутися у всі минулі місяці, в яких допущена помилка і зробити розрахунки за кожен окремий місяць, як потрібно було відображати, на яких рахунках, в яких сумах, і як було відображено. І вивести всі різниці аж до початку звітного року і до дати виправлення.

Оскільки зазначені помилки вплинуть на об’єкт оподаткування податком на прибуток, доведеться уточнювати показники податкового обліку за всі періоди, в яких допущені помилки. Фактично доведеться подавати уточнюючі декларації, разом з виправленою фінзвітністю.

 

Податкові різниці при нарахуванню роялті нерезиденту

Якщо підприємство є платником податку на прибуток і коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, варто звернути увагу на різниці, пов’язані з роялті, які встановлені пп. 140.5.6, пп. 140.5.7 ПКУ.

Про ці різниці можна почитати, приміром, тут, тут, тут.

 

Роялті від нерезидента і ПДВ

Можна почитати тут, тут.

 

Податок на репатріацію при виплаті роялті нерезиденту

Можна почитати тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Як встановити межу суттєвості для витрат?
  Як в обліковій політиці описати межу суттєвості для визнання витрат минулого періоду в розмірі 0,2% від витрат (формулювання та нормативна база)?
  01.12.202327
 • Облік списаних автошин
  Підприємство списує шини, які були встановлені на вантажні авто, на причепах. Норма пробігу не досягнута, але висота протектору на межі допустимого, відновлення недоцільне. Які наслідки з ПДВ, якщо продати ці шини ФОП чи передати за договором на утилізацію спеціалізованому підприємству?
  30.11.2023620
 • Модернізація ОЗ запчастинами, знятими з іншого ОЗ: як визначити вартість запчастин?
  Підприємство має повністю замортизований сервер, який раніше був модернізований додатковими планками пам’яті. Ці планки теж замортизовані. Тепер вони встановлюються на інший сервер. Чи визнаються ці планки пам’яті активом, якщо їх вартість не може бути достовірно визначена?
  29.11.202343
 • Підприємство придбало товар у нерезидента: що в обліку?
  Підприємство придбало товар у нерезидента. Польська компанія надала послуги перевезення територією Польщі. Товар частково продано польській компанії, частково - завезено на митну територію України. Як відобразити це в бухобліку?
  29.11.202343
 • Оприбуткування кількох об’єктів, придбаних як один
  Підприємство придбало за 900 000 грн виробничий комплекс з переробки олійних культур. Як у накладній, так і у Витягу з держреєстру зазначено один об’єкт – комплекс з переробки. Але у відомості про складові частини зазначено окремо цех, склад, лабораторія, обладнання тощо. Як оприбуткувати кожну складову окремим об’єктом ОЗ?
  28.11.202342