• Посилання скопійовано

Як виправити несвоєчасне відображення роялті в обліку?

Підприємство - резидент України має укладену з нерезидентом угоду на використання торговельної марки. За угодою щомісячний розмір роялті 20 тис. дол. США. Але акти на суми роялті нерезидент виставляє з запізненням два роки. Тому своєчасно в обліку роялті не відображалося. Як виправити?

Як потрібно було відображати?

Відповідно до п. 7 НП(С)БО 16 витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.  Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Якщо торговельна марка пов’язана з випуском продукції, роялті включається до складу виробничої собівартості такої продукції (п. 11 НП(С)БО 16).

Таким чином, якщо торговельна марка використовувалася, приміром, в грудні 2019 року, то саме в грудні за курсом НБУ на кінець грудня, таке роялті включається до складу витрат чи виробничої собівартості продукції.

Причому незалежно від того, надав нерезидент акт на суму роялті чи ні.

В такому разі можна скористатися нормою п. 2.6 Положення №88 – встановити правилами документообігу підприємства можливість відображати господарські операції в обліку на підставі внутрішнього первинного документа (акта), складеного визначеною відповідальною особою.

А якщо згодом, наприклад, через два роки від нерезидента надійде акт на ці витрати, його прикладають до регістрів обліку і до складу первинних документів того періоду, коли отриманий документ, відображаючи в обліку такого періоду різницю (якщо вона є) між сумою, відображеною раніше за актом і сумою цього документа) (п. 3.5 Положення №88).

Окрім того, оскільки сума роялті визначається в іноземній валюті, на кожну дату балансу починаючи з дати відображення в обліку і до дати оплати за сумою заборгованості перед нерезидентом потрібно було відображати курсові різниці.

 

Як виправити?

Виправлення роблять стандартним способом, встановленим п. 4 НП(С)БО 6. Якщо помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку, на суму помилки датою її виявлення робиться проводка: Дт 44 Кт 632. А в фінансовій звітності, зокрема в балансі коригується сальдо нерозподіленого прибутку і заборгованості перед постачальниками на початок року.

Але якщо роялті не відображалося у витратах протягом двох років, то воно не відображалося і в поточному році. Тому роялті поточного року, яке не відображалося раніше, показують у складі витрат, в загальному порядку, а не у кореспонденції з рахунком 44.

Окрім того, роялті минулого року, якщо воно включається до собівартості продукції і така продукція на початок звітного року не продана, залишається у собівартості продукції. Тому виправлення стосовно такого роялті потрібно робити проводкою: Дт 26 Кт 632.

Щоб адекватно розрахувати як суму виправлення, так і визначити, якими бухгалтерськими проводками слід відобразити, потрібно повернутися у всі минулі місяці, в яких допущена помилка і зробити розрахунки за кожен окремий місяць, як потрібно було відображати, на яких рахунках, в яких сумах, і як було відображено. І вивести всі різниці аж до початку звітного року і до дати виправлення.

Оскільки зазначені помилки вплинуть на об’єкт оподаткування податком на прибуток, доведеться уточнювати показники податкового обліку за всі періоди, в яких допущені помилки. Фактично доведеться подавати уточнюючі декларації, разом з виправленою фінзвітністю.

 

Податкові різниці при нарахуванню роялті нерезиденту

Якщо підприємство є платником податку на прибуток і коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, варто звернути увагу на різниці, пов’язані з роялті, які встановлені пп. 140.5.6, пп. 140.5.7 ПКУ.

Про ці різниці можна почитати, приміром, тут, тут, тут.

 

Роялті від нерезидента і ПДВ

Можна почитати тут, тут.

 

Податок на репатріацію при виплаті роялті нерезиденту

Можна почитати тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144