Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Придбання дебіторської заборгованості з дисконтом

Підприємство придбало дебіторську заборгованість з дисконтом. Як відобразити цю операцію в бухобліку, якщо строк погашення цієї придбаної заборгованості за договором з первісним кредитором вже настав (або більше 1 року)? Як її обліковувати надалі, якщо підприємство протягом наступного року не планує її продати/пред'явити до погашення?

Згідно з пп. 14.1.255 ПКУвідступлення права вимоги — операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

За договорами відступлення права вимоги, в даному випадку відступається "грошова" дебіторська заборгованість. Така заборгованість згідно з п. 4 П(С)БО 13 кваліфікується як фінансовий актив. Своєю чергою, відповідно до п. 29 П(С)БО 13 фінансові інструменти спочатку оцінюються за їх фактичною собівартістю, а далі дебіторська заборгованість, не призначена для перепродажу, - за амортизованою собівартістю.

Отже, при придбанні грошової дебіторської заборгованості номінальною вартістю 75000 грн з дисконтом за 50000 грн  в обліку у нового кредитора будуть такі бухгалтерські записи:

 • Дт 352 Кт 685 (відображено заборгованість перед первинним кредитором за переведений борг) – 50000 грн;
 • Дт 352 Кт 740 (дооцінка фінансової інвестиції до справедливої вартості на різницю між вартістю заборгованості та її розміром) – 25000 грн;
 • Дт 685 Кт 311 (оплата первинному кредитору) – 50000 грн;
 • Дт 311 Кт 352 (оплата боржником) – 75000,00
 • Дт 740 Кт 793 (в кінці звітного періоду дохід списується на фінансовий результат) 25000 грн.

Як варіант, придбання такої заборгованості може бути відображено і не через рахунки фінансових інвестиції, однак вплив на фінансовий результат залишається аналогічним (тобто до доходу так і потрапить сума різниці між розміром заборгованості та її вартістю – 25000 грн):

 • Дт 377/183 Кт 685 (придбано короткострокову/довгострокову заборгованість за її номіналом) - 75000 грн;
 • Дт 685 Кт 733 (відображено дохід на суму різниці між номінальною вартістю дебіторської заборгованості та сумою купівлі дебіторської заборгованості) - 25000 грн;
 • Дт 685 Кт 311 (оплата первинному кредитору) – 50000 грн;
 • Дт 311 Кт 377/183 (отримано оплату від боржника) – 75000 грн.

При цьому, ПКУ не передбачає коригування фінрезультату до оподаткування за операціями з відступлення права вимоги. Такі операції відображаються згідно з правилами бухобліку при формуванні фінансового результату (лист ДПС від 07.02.2018 р. №518/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). Про це ми вказували тут.

Про бухпроведення ми писали тут.

Тобто дисконтування впливає на оподатковуваний фінрезультат за правилами бухобліку, і відповідно, податківці будуть звертати увагу на те, чи був обов’язок проводити дисконтування і чи проводилось воно фактично.

Якщо строк погашення цієї придбаної заборгованості за договором з первісним кредитором вже настав, то така заборгованість не дисконтується.

Якщо строк погашення заборгованості більше 1 року, то таку заборгованість слід дисконтуванти. Більш докладно про дисконтування читайте тут, тут, туттут та тут.

Звертаємо увагу, що необхідність дисконтування визначається саме строком погашення заборгованості згідно договору між дебітором та кредитором (в даному випадку це договір придбання заборгованості та умови її погашення), а не фактичним строком погашення чи наявних планів кредитора щодо пред’явлення заборгованості до сплати.

Висновки:

 • Від момента придбання до момента погашення або продажу заборгованості вона обліковується на дебеті рахунку 352, 377 або 183 – залежно від того, яку схему обліку обрати та який строк погашення заборгованості встановлено договором;
 • Дисконтуванню підлягає тільки непрострочена довгострокова заборгованість. При цьому береться до уваги строк погашення заборгованості за договором між дебітором та кредитором.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 64 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Заборгованість , Облік , Дисконтування

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі