• Посилання скопійовано

Чи потрібно дисконтувати прострочену заборгованість?

Є договори, оплата за якими так і не надійшла до кінця 2020 року: 1) дебіторська заборгованість, строк сплати до 31.12.2020 р. або до повного погашення зобов'язання сторонами; 2) кредиторська заборгованість - до 31.12.2019 р. або до повного погашення зобов'язання сторонами; 3) договір позики від юрособи, повернення коштів - за пред'явленням позикодавця протягом 15 днів. Чи дисконтувати ці заборгованості?

Дисконтуванню підлягає вся довгострокова заборгованість (строк погашення якої понад 1 рік): як дебіторська, так і кредиторська, а не тільки та, яка передбачає сплату (отримання) відсотків. За п. 12 П(С)БО 11, поточні зобов'язання відображаються в балансі за сумою погашення, тобто не дисконтованою вартістю (див. додатково п. 4 П(С)БО 11). Також за п. 6 П(С)БО 10 поточна дебіторська заборгованість за товари/послуги оцінюється не за теперішньою вартістю, а за первісною вартістю (тобто без дисконтування).

При цьому, прострочену заборгованість дисконтувати не потрібно. Прострочена заборгованість не може розглядатися як довгострокова, оскільки період повернення коштів одержувачу вже настав. Той факт, що заборгованість за зобов’язанням фактично не повернена на дату балансу (до терміну закінчення позовної давності), не надає їй статусу довгострокової, оскільки в будь-який момент кредитор має право вимагати повернення усієї суми такої заборгованості.

Зокрема, такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 04.12.2019 р. у справі №826/16321/18. Перші два види заборгованості, що вказані у запитанні, є простроченою заборгованістю, тож така заборгованість не дисконтується.

Щодо договору позики, за яким заборгованість погашається на вимогу позикодавця протягом 15 днів після вимоги, то така заборгованість теж не є довгостроковою.

Відповідно до п. 4 П(С)БО 10довгострокова дебіторська заборгованість - сума дебіторської заборгованості, яка не виникає в ході нормального операційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу, а відповідно до п. 4 П(С)БО 11 довгострокові зобов'язання - всі зобов'язання, які не є поточними зобов'язаннями. Своєю чергою, поточні зобов'язання - зобов'язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або повинні бути погашені протягом дванадцяти місяців, починаючи з дати балансу.

Отже, довгостроковість зобов’язань визначається за майбутньою датою, коли має настати строк їх погашення. Така дата має настати в майбутньому пізніше, ніж через рік з дати балансу. Прострочені зобов’язання або зобов’язання на вимогу за визначенням не можуть бути довгостроковими, оскільки дата їх погашення вже настала в минулому або момент її настання не визначений (як правило, це означає, що він може виникнути будь-коли, а отже, не можна вважати, що він настане пізніше ніж через рік).

Таким чином, всі зазначені у запитанні зобов’язання не дисконтуються, вносити зміни до договорів не потрібно.

***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Облік безоплатно експортованого зразка продукції
  Підприємство відправляє за кордон вироблений своїми силами зразок рекламної продукції. Відправка через міжнародну кур'єрську службу, зареєстровану в Україні. Оплата за доставку в гринях. Зразок поставляється безкоштовно. Як відобразити у бухобліку?
  21.09.2023293
 • Забезпечення інструментом робітника за договором ЦПХ
  На підприємстві виконують роботу робітники за договором ЦПХ. В договорі прописані умови, що робітнику можуть надаватися для роботи інструменти підприємства. Яким документом оформити видачу інструментів, які перебувають на обліку як МНМА? Чи можна скласти Акт внутрішнього переміщення МНМА?
  21.09.202337
 • Бухоблік ПДВ за митними деклараціями після повернення з ЄП
  Під час перебування на ЄП (2%) підприємство імпортувало товар, сплатило ПДВ при митному оформленні, включило цей ПДВ до первісної вартості. Як відобразити в обліку цей ПДВ після повернення на загальну систему і відновлення ПДВ?
  21.09.202326
 • Збір благодійним фондом коштів на придбання дронів та їх передачу ЗСУ
  Благодійний фонд планує провести благодійний концерт та інші благодійні заходи для збору коштів на придбання дронів для їх подальшої передачі ЗСУ. Як документально оформити та відобразити це в бухобліку?
  20.09.202321
 • Списання запасів, викрадених під час окупації
  У грудні 2022 р. підприємство-поклажодавець передало підприємству-зберігачеві на зберігання зерно. Під час окупації з лютого по листопад 2022 р. зерно викрали. У грудні 2022 р. зберігач звернувся із заявою до Нацполіції про викрадення зерна і повідомив про викрадення поклажодавця. Але станом на 01.09.2023 р. зерно ще не списано з балансу. Як списати?
  19.09.2023552