Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Облік та оподаткування комісійної винагороди від нерезидента

Підприємство уклало договір комісії з нерезидентом на послуги, що пов’язані з пошуком клієнтів на продукцію нерезидента. Зобов’язання було виконано і нерезидент виплачує резиденту комісійну винагороду в євро. Який бухгалтерський облік та оподаткування зазначеної операції?

ПДВ

Згідно з пп. «б» п. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Під постачанням послуг, відповідно до пп. 14.1.185 ПКУ, розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав щодо таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

В свою чергу, як передбачено пп. 186.4 ПКУ місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пп.186.2 і 186.3 ПКУ.

Враховуючи те, що комісійні послуги з пошуку потенційних клієнтів на покупку продукції, які надаються резидентом нерезиденту в межах укладеного договору комісії, відсутні в переліку операцій, зазначених у п. 186.2 і 186.3 ПКУ, то місце постачання таких комісійних послуг визначається відповідно до пп. 186.4 ПКУ, а саме як місце реєстрації постачальника - резидента.

А отже, надані нерезиденту послуги, у даній ситуації є об’єктом оподаткування ПДВ, які оподатковуються за ставкою 20%.

Податкова накладна на надані нерезиденту послуги, місце постачання яких визначено на території України складається як на операцію з надання послуг неплатнику ПДВ (з умовним ІПН «100000000000»). Дата виникнення ПЗ з ПДВ за даною операцією визначається за загальним правилом – за датою першої події: або датою отримання коштів на рахунок, або оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Оскільки вартість наданих нерезиденту послуг визначається у валюті, то з метою нарахування ПЗ з ПДВ слід застосовувати курс НБУ на дату виникнення таких зобов’язань.

Зауважимо, що база оподаткування ПДВ визначається виходячи з договірної вартості наданих послуг без зменшення на суму утриманої банківської комісії.

Послуги, що надані нерезиденту, відображаються у декларації з ПДВ у загальному рядку 1.1 «операції, що оподатковуються за основною ставкою». У додатку 1 такі суми розшифровуються лише у тому випадку, якщо підприємство несвоєчасно зареєструє ПН.

 

Бухгалтерський облік

В бухгалтерському обліку така операція відповідно відображається звичайне надання послуг нерезиденту:

  • отримано грошові кошти на рахунок як винагорода - Дт 312 Кт 362;
  • визнано дохід від надання комісійних послуг нерезиденту - Дт 362 Кт 703;
  • нараховано ПЗ з ПДВ - Дт 703 Кт 641.

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(с)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Якщо підприємство податкові різниці для коригування фінрезультату не застосовує, то така операція враховується виключно за правилами бухгалтерського обліку.

Високодохідним платникам податку необхідно звернути увагу на коригування фінрезультату передбачене п. 140.5.5-1 ПКУ. Згідно цього пункту, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму 30% вартості товарів (необоротних активів, послуг) реалізованих на користь:

  • нерезидентів, зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого КМУ відповідно до пп. 39.2.1.2 ПКУ;
  • нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого КМУ відповідно до пп. "г" пп. 39.2.1.1 ПКУ , які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи.

Однак, вимоги цього підпункту не застосовуються платником податку, якщо операція не є контрольованою та сума таких доходів підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої ст. 39 ПКУ, але без подання звіту.

При цьому, якщо ціна реалізації товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг є нижчою за ціну, визначену відповідно до принципу «витягнутої руки», встановленого ст. 39 ПКУ, коригування фінансового результату до оподаткування здійснюється на розмір різниці між вартістю, визначеною виходячи з рівня ціни, визначеної за принципом "витягнутої руки", та вартістю реалізації.

Детальніше про порядок визначення ціни за принципом «витягнутої руки», а також документів для її підтвердження ми писали у наших попередніх консультаціях:

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 64 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Нерезиденти , Облік , Договір

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі