На період ремонту орендна плата не нараховується.
Якщо договором оренди на період ремонту орендованого автомобіля звільнити орендаря від сплати орендної плати, це ніяк не відображається в обліку орендаря. Тобто, якщо орендна плата не підлягає сплаті, відтак вона і не нараховується. То ж і в обліку в цей період орендна плата не відображається.
Витрати на ремонт орендованого автомобіля юрособа відносить на витрати в загальному порядку. Наприклад, якщо ремонтується автомобіль, який використовується для адмінцілей, витрати списують на рахунок 92.
Сума здійсненого ремонту не є доходом фізособи орендодавця. Тому що відповідно до ст. 776 ЦКУ:
- поточний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймачем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом;
- капітальний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймодавцем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом.
Тобто, за загальним правилом, поточний ремонт здійснюється орендарем. А відтак це витрати, які він здійснює власним коштом. Капітальний ремонт за загальним правилом здійснює орендодавець, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором встановити здійснення капітального ремонту орендарем, такий ремонт буде його обов’язком і здійснюватиметься коштом орендаря.
Якщо у витратах на ремонт є ПДВ, він відноситься до складу ПК в загальному порядку. Причому підстав для нарахування компенсуючих ПДВ за пп. 198.5 ПКУ немає, якщо орендоване авто використовується в господарській діяльності орендаря.
Витрати на ремонт зменшують фінрезультат до оподаткування, а відтак, і об’єкт оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).
Зарахування вартості ремонту в рахунок орендної плати.
Якщо таке зарахування передбачено договором оренди, то з точки зору обліку і оподаткування потрібно відображати три господарські операції:
- нарахування фізособі орендної плати, з утриманням ПДФО, ВЗ в загальному порядку;
- передачі фізособі вартості ремонтних витрат для відшкодування, що в обліку відображається як продаж, з нарахуванням ПЗ з ПДВ;
- зарахування заборгованості з виплати орендної плати з заборгованістю за переданими фізособі витратами на ремонт.
Перша господарська операція відображається проводками:
- Дт 92 тощо Кт 631 – нарахована орендна плата;
- Дт 631 Кт 641 – утримано ПДФО;
- Дт 631 Кт 642 – утримано ВЗ.
Друга господарська операція:
- Дт 361 Кт 703 – передана фізособі вартість робіт з ремонту для відшкодування;
- Дт 703 Кт 641 – нараховане ПЗ з ПДВ;
- Дт 703 Кт 791 – дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
- Дт 92 Кт 13, 20, 22, 63, 66, 65 тощо – витрати на ремонт віднесено до адмінвитрат (залежно від того, в якій сфері використовується автомобіль);
- Дт 791 Кт 92 – витрати на ремонт віднесено на фінрезультати.
Третя господарська операція:
- Дт 631 Кт 361 – зарахована заборгованість.
Витрати на ремонт зменшують фінрезультат до оподаткування, а відтак і об’єкт оподаткування податком на прибуток, а доходи від вартості переданих ремонтних витрат збільшують такий фінрезультат і, відповідно об’єкт оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).
***
Читайте також:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити