• Посилання скопійовано

Облік звільнення від орендної плати на період ремонту

Юрособа (платник ПДВ, податку на прибуток, без різниць) орендує авто у фізособи. Які особливості обліку, оподаткування, якщо в договорі оренди зазначити, що на період ремонту (3 міс) орендар звільняється від сплати орендної плати? А якщо вартість ремонту зараховується в рахунок оренди?

На період ремонту орендна плата не нараховується.

Якщо договором оренди на період ремонту орендованого автомобіля звільнити орендаря від сплати орендної плати, це ніяк не відображається в обліку орендаря. Тобто, якщо орендна плата не підлягає сплаті, відтак вона і не нараховується. То ж і в обліку в цей період орендна плата не відображається.

Витрати на ремонт орендованого автомобіля юрособа відносить на витрати в загальному порядку. Наприклад, якщо ремонтується автомобіль, який використовується для адмінцілей, витрати списують на рахунок 92.

Сума здійсненого ремонту не є доходом фізособи орендодавця. Тому що відповідно до ст. 776 ЦКУ:

  • поточний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймачем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом;
  • капітальний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймодавцем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом.

Тобто, за загальним правилом, поточний ремонт здійснюється орендарем. А відтак це витрати, які він здійснює власним коштом. Капітальний ремонт за загальним правилом здійснює орендодавець, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором встановити здійснення капітального ремонту орендарем, такий ремонт буде його обов’язком і здійснюватиметься коштом орендаря.

Якщо у витратах на ремонт є ПДВ, він відноситься до складу ПК в загальному порядку. Причому підстав для нарахування компенсуючих ПДВ за пп. 198.5 ПКУ немає, якщо орендоване авто використовується в господарській діяльності орендаря.

Витрати на ремонт зменшують фінрезультат до оподаткування, а відтак, і об’єкт оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

 

Зарахування вартості ремонту в рахунок орендної плати.

Якщо таке зарахування передбачено договором оренди, то з точки зору обліку і оподаткування потрібно відображати три господарські операції:

  1. нарахування фізособі орендної плати, з утриманням ПДФО, ВЗ в загальному порядку;
  2. передачі фізособі вартості ремонтних витрат для відшкодування, що в обліку відображається як продаж, з нарахуванням ПЗ з ПДВ;
  3. зарахування заборгованості з виплати орендної плати з заборгованістю за переданими фізособі витратами на ремонт.

Перша господарська операція відображається проводками:

  • Дт 92 тощо Кт 631 – нарахована орендна плата;
  • Дт 631 Кт 641 – утримано ПДФО;
  • Дт 631 Кт 642 – утримано ВЗ.

Друга господарська операція:

  • Дт 361 Кт 703 – передана фізособі вартість робіт з ремонту для відшкодування;
  • Дт 703 Кт 641 – нараховане ПЗ з ПДВ;
  • Дт 703 Кт 791 – дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
  • Дт 92 Кт 13, 20, 22, 63, 66, 65 тощо – витрати на ремонт віднесено до адмінвитрат (залежно від того, в якій сфері використовується автомобіль);
  • Дт 791 Кт 92 – витрати на ремонт віднесено на фінрезультати.

Третя господарська операція:

  • Дт 631 Кт 361 – зарахована заборгованість.

Витрати на ремонт зменшують фінрезультат до оподаткування, а відтак і об’єкт оподаткування податком на прибуток, а доходи від вартості переданих ремонтних витрат збільшують такий фінрезультат і, відповідно об’єкт оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202512
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025219
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025657
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541